Reklama
Řidičův chleba

Další levné auto je už oficiálně v Česku. Aktuálně stojí méně než Škoda Fabia

Na českém trhu jsme přivítali nový Citroën C3. K dispozici bude se třemi různými pohony
Zdroj: Tiskový servis Citroën

I v dnešní době, kdy všichni výrobci musí plnit nejrůznější emisní a bezpečnostní normy, se stále najdou auta, která se dají pořídit za pár set tisíc korun. Jedním z nich je také nový Citroën C3. Malý francouzský hatchback s prvky SUV se totiž na českém trhu prodává od 390 tisíc korun, a to už s poměrně zajímavou výbavou. Pokud navíc využijete některých služeb, můžete se cenou dostat dokonce i pod mladoboleslavský bestseller Škodu Fabii. Kolik tedy ve finále bude stát?

Spalovák, hybrid i elektromobil

Novou C3 jsme v Česku přivítali spolu se zástupci značky, kteří nás informovali o budoucím rozšíření nabídky motorizací a svých prodejních ambicích. „V letošním roce máme v plánu prodat okolo pěti tisíc aut, z nichž 1200 by mělo být právě C3,“ uvedl na tiskové konferenci šéf Citroënu František Neuman s tím, že vedle spalovacích verzí hodně sází také na ty čistě elektrické.

Zatím však v najdeme v ceníku pouze jednu, a to tu výkonnější s 83 kW a větší baterií o kapacitě 44 kWh, která by měla na jedno nabití ujet až 326 kilometrů. Samotné dobíjení pak podporuje maximální výkon 100 kW, to znamená, že z dvaceti na osmdesát procent se dobije za zhruba 26 minut. Cena této elektrické verze startuje na částce 589 tisíc korun, což nový Citroën ë-C3 řadí mezi ty vůbec nejlevnější elektromobily na českém trhu. Přitom lacinější verze teprve přijde!

Bude to letos v červenci a co se týče parametrů, tak už teď je jasné, že bude mít výkon 60 kW a baterii o kapacitě 30 kWh. Na další podrobnější údaje si však budeme muset ještě nějakou dobu počkat, stejně jako na oficiální ceny. Každopádně na jiných trzích stojí o přibližně 3000 eur (75 450 Kč) méně, než ta s výkonnějším elektromotorem a větší baterií. Prozradil nám to jeden ze zástupců značky. To by znamenalo, že by nový Citroën ë-C3 stál nějakých 514 tisíc korun, tedy ještě výrazně méně než nedávno představený Hyundai Inster.

Pokud se pak přesuneme ke spalovacím motorům, zjistíme, že prozatím jedinou volbou je benzinová dvanáctistovka o výkonu 74 kW spojená výhradně se šestistupňovou manuální převodovkou. Konkrétně v květnu letošního roku by se však zákazníci měli dočkat ještě stejného motoru, akorát s elektrickou výpomocí. Z jiných modelů francouzského koncernu Stellantis víme, že jde o křížence mild-hybridu a klasického hybridu, v případě C3 s výkonem 75 kW.

Klimatizace i senzory v základu

Podobně jako u elektromobilu, je pak i u čistě spalovacího provedení zajímavá především cena. Nový Citroën C3 s motorem Turbo 100 totiž začíná na 390 tisících korunách. S cenou je ale možné se dostat ještě níže. „Pokud u nás zákazník odprodá svůj starý vůz, dáme mu slevu 20 tisíc korun, a jestliže využije i naše financování, přihodíme mu dalších 15 tisíc korun. Ve finále tedy nemusí zaplatit 390, ale pouze 355 tisíc korun,“ dodal Neuman. S využitím těchto bonusů je pak nová C3 dokonce o necelých deset tisíc korun levnější než Škoda Fabia s atmosférickým motorem.

Už základní výbava You má navíc spoustu zajímavých prvků, například 16palcová kola, manuální klimatizaci, zadní parkovací senzory, centrální zamykání s dálkovým ovládáním nebo asistent rozjezdu do kopce. V základní výbavě se však budete muset obejít bez multimediálního displeje, ten je tu nahrazen pouze držákem na mobil. Ovšem ne jen tak ledajakým. Pokud do něj totiž vložíte chytrý mobilní telefon a stáhnete si příslušnou aplikaci, budou se vám na telefonu promítat stejné funkce jako u běžné středové obrazovky. Skrze volant pak lze ubírat nebo přidávat hlasitost či listovat mezi jednotlivými skladbami.

Desetipalcový centrální displej je k dispozici až od druhého výbavového stupně Plus, který dále přidává také větší 17palcová kola, automatické stěrače s dešťovým senzorem, ECOLED přední světlomety, elektricky ovládaná a zároveň vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, výškově nastavitelné sedadlo řidiče či automatické přepínaní dálkových světel. V porovnání s výbavou You je Plus dražší o 40 tisíc korun. Dalších 45 tisíc korun si pak můžete připlatit za vrcholnou variantu Max. Ta už nabízí i automatickou klimatizaci, parkovací kameru, litá kola nebo částečně kožené čalounění sedadel.

Jak spalovací, hybridní, tak i elektrická provedení budou sjíždět z výrobních linek ve slovenské Trnavě se standardní pětiletou zárukou v ceně. V našem katalogu jsme si pak pro vás připravili ještě podrobné srovnání nového Citroënu C3 s úhlavními konkurenty, včetně už zmíněné Škody Fabie.

Reklama

Diskuze

Modrý krokodýl - 28.01.2025 09:17:19
Zajímalo by mě, jestli kterékoli z nově vyrobených a vychvalovaných aut bude jezdit jako moje 5 let stará 308. Běžně 4 litry, když se snažím, tak do 3.5l nafty.
Jose - 26.01.2025 11:51:16
Ono je jen otázkou času kdy se automobilky z EU stáhnou nechají za sebou miliony nezaměstnaných a zamořené pozemky průmyslovým znečištěním. Poděkování patří těm přepláceným strýcům a tetám v Bruselu a vládám, které je místo aktivního odporu podporují!

Nové Subaru Forester chce zahrnout posádku maximálním komfortem. S cenou se vejde pod milion

V nabídce je sice jediný motor, Forester ale vždy dostane pohon všech kol. A také bohatou výbavu
21.01.2025 16:45
|
8
Reklama

Tohle SUV od MG by Češi milovali. Konkurence Škody Kodiaq má sedm míst a stojí milion

MG Majestor je nový vlajkový model značky. Na délku měří přes pět metrů, ale v Evropě nebude
21.01.2025 14:48
|
0
Reklama

Hyundai Santa Fe řidiče hýčká lépe než kdejaký mercedes. Škoda, že na něj neustále pípá

Otestovali jsme korejskou novinku v plug-in hybridním provedení. Stojí hodně, ale má vše
20.01.2025 17:00
|
1

Trend zlevňování pokračuje. Německá automobilka zvýhodnila vybrané modely až o 60 tisíc korun

Opel během nedávných změn přidal i nové motory a nezapomněl přitom ani na novou Fronteru
20.01.2025 10:00
|
0

Výstražný trojúhelník už někde stačit nebude. Řidiči si budou muset pořídit výrazně dražší zařízení

LED maják má zajistit větší bezpečnost než klasický trojúhleník. Dá se umístit na střechu auta
04.02.2025 08:15
|
11

V Česku přibudou další speciální kamery. Hlídají přestupek, za který hrozí pokuta až 25 tisíc korun

Inteligentní kamerový systém je teprve nad dvou železničních přejezdech, brzy jich budou desítky
30.01.2025 07:53
|
0
Reklama

Pokuta 20 tisíc korun za překročení rychlosti o 10 km/h. Tady se rozhodně vyplatí zpomalit

Existují specifická místa, kde řidiči za nedodržení rychlosti hrozí několikanásobně vyšší pokuty
28.01.2025 08:01
|
7

Elektrický Mercedes G vypadá, jezdí i zní podobně jako ten benzinový. Umí toho ale víc

Při týdenním testu jsme hledali nejzajímavější věci na novém elektrickém géčku. Co všechno dovede?
27.01.2025 14:15
|
1
Reklama
Autosalon TV