Řidiči se snaží za každou cenu nezasahovat do pruhů pro cyklisty. Je to nebezpečný nesmysl
Cyklista musí, řidič může
Jízdní pruh by měl mít 2,75 metru. Na některých místech je tato hranice i po zanesení cyklopruhu dodržena, jinde už ale ne. Široká auta, například velká SUV, ale i autobusy MHD, pak mohou mít velký problém vejít se do užšího jízdního pruhu. Řidiči pak najíždějí víc ke středu vozovky, což může vést k nebezpečným situacím.
Je to ale zbytečné. Zákon naprosto jasně říká, že řidič do vyhrazeného pruhu pro cyklisty vjet může. Zákon č. 361/2000 Sb., o silničním provozu totiž určuje toto: „Na jízdní pruh pro cyklisty smí řidič jiného vozidla vjet v podélném směru tehdy, není-li přilehlý jízdní pruh pro toto vozidlo dostatečně široký. Při vjíždění na jízdní pruh pro cyklisty nesmí řidič ohrozit cyklistu jedoucího v tomto pruhu."
Pokud je tedy pruh tak úzký, že už by řidič jel až příliš blízko protisměru, a takových míst je například v Praze několik, může jet pruhem pro cyklisty. Jen u toho musí dávat velký pozor a uvědomit si, že cyklista v tomto pruhu má přednost a nesmí ho jakkoliv ohrozit.
Zákon ale v případě cyklopruhů myslí i na samotné cyklisty. „Je-li zřízen jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezka pro cyklisty nebo je-li na křižovatce s řízeným provozem zřízen pruh pro cyklisty a vymezený prostor pro cyklisty, je cyklista povinen jich užít.“
Znamená to tedy, že cyklista nesmí jet vedle něj, kličkovat mezi auty nebo jet po chodníku.