Reklama
Řidičův chleba

Češi při mytí auta po zimě zapomínají na to nejdůležitější. Některé myčky to ale udělají za ně

Po zimním provozu se postarejte o podvozek. Chemické posypy totiž mohou poškodit jeho důležité části
Zdroj: Tiskový servis Shell

Umýt v dnešní době svůj vůz je čím dál jednodušší. Různé druhy mycích stanic máme prakticky na každém rohu, ať už se bavíme o samoobslužných, ručních nebo automatizovaných myčkách. Stále se ale najdou řidiči, co při péči o své auto zapomínají na tu nejdůležitější část – na podvozek.

Důležitá je pravidelná péče

V zimních měsících se na silnicích vyskytuje velké množství chemických nečistot, které negativně ovlivňují stav karoserie. A to nejen laku, ale také podvozku, který většina řidičů často přehlíží, přestože tato část auta bývá se všemi nečistotami v přímém kontaktu.

Argument, že je mírná zima s nadprůměrnými teplotami a deštěm, tudíž auto není potřeba mýt, je mylný. Statistiky Ředitelství silnic a dálnic ČR ukazují, že silnice jsou i v průběhu suché zimy udržovány posypem buď solí nebo chemickou drtí, i když si to řidiči často neuvědomují. Každý kilometr silnice, který podléhá zimní údržbě, je minimálně jednou za zimu posypán.

Proto je také důležité s jarními měsíci důkladně auto omýt, aby sůl, nánosy bláta a další nepříznivé složky dále nenarušovaly odolnost materiálů, a to včetně pryžových částí. „Ohroženy jsou například silentbloky, čepy, těsnění hnacích hřídelů, tlumiče (klasické i vzduchové), diferenciál, brzdy, ale také výfukový systém. V těchto místech může následně dojít ke ztrátě ochranné a silikonové vrstvy, a snáze k jejich poškození,“ říká Michal Beneš, šéf divize Customer Support BMW Česká republika.

Odlišná chemie pro každé období

I když je k dispozici mnoho myček, které veškerou práci dokážou víceméně udělat za nás, podle dat společnosti Shell necelá polovina řidičů koupí k mycímu programu zároveň mytí podvozku. Přitom pomocí pravidelné péče mohou snížit v konečném důsledku náklady na údržbu a případné opravy.

Problém na podvozkových částech zpravidla poznáme mimo jiné podle klepavých nebo bouchavých zvuků. V takovém okamžiku je dobré nic nepodcenit a nechat vůz zkontrolovat. „To, že podvozek nebyl pravidelně udržovaný, poznáme v dílně například při seřizování geometrie kol. Pohyblivé díly se nedají rozhýbat, musí se vyměnit, čímž se cena za opravu navyšuje,“ dodává Michal Beneš.

Ruční mytí je z hlediska péče o auto přeci jen nejdůkladnější, ale ne každý si na to dokáže udělat čas. V takovém případě je ideální zajet do automatizované myčky, a to takové, která má právě mytí podvozku jako součást mycích programů. Některé mycí linky jsou rovněž vybaveny vhodnou chemií a čistícími prostředky pro dané roční období i nečistoty, které se v tu dobu nejvíce vyskytují. Například čerpací stanice Shell používá v zimě jiné mycí prostředky než na jaře, v létě nebo na podzim. Na jaře používají detergenty k rozpouštění pylu a mízy, v létě jsou to odstraňovače hmyzu a v zimě jsou prostředky zaměřeny na sůl a vybrané druhy posypu.

Od problému nejsou ušetřeny ani auta s krytým podvozkem. „Platí pravidlo, že kam se dostane nečistota, tam se dostane i tlakové čištění, případně voda. Čím méně se do myčky jezdí, tím více je podvozek zanedbaný,“ dodává Robert Maléter, vedoucí prodeje nepalivového sortimentu čerpacích stanic Shell v České republice a na Slovensku.

A jak často navštěvovat myčku? Záleží na počtu najetých kilometrů a jak je auto znečistěné. Kromě solí se na silnicích během roku objevují i další látky, jako zbytky provozních kapalin, asfalt, bláto a prach. Ty také zanášejí části podvozku a mají vliv na celkovou bezpečnost provozu vozidla.

Myslete i na motor

Tak, jak se o automobil postaráme zvenčí, tedy omyjeme karoserii a podvozek, měli bychom se postarat i o motor. Ten zejména během zimního období zažívá nápor studených startů a je náchylnější k tvorbě karbonových usazenin, které mohou vznikat v důsledku nedokonalého spalování motorové nafty nebo benzinu.

„Motoru bychom měli dopřát kvalitní aditivované palivo, které zahájí proces čištění od karbonových usazenin. Ideálním řešením je například nová generace paliv Shell V-Power, která čistí klíčové části motoru od usazenin, snižuje spotřebu paliva a plně omlazuje výkon motoru,“ radí Markéta Jakoubková, manažerka kvality paliv společnosti Shell.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Toyota zlevňuje rodinné vozy až o 400 tisíc korun. Cenami pokořuje Octavii i Multivan

Změny u automobilky zaznamenaly vozy napříč kategoriemi. Mezi nimi je i oblíbená Corolla
03.05.2024 12:05
|
2

Nejvýkonnější elektrický hatchback těžko hledá konkurenci. MG4 Electric boduje cenou i výbavou

Čínský elektromobil je momentálně nejlevnější ve své třídě. V nejostřejší verzi se vejde pod milion
01.05.2024 18:00
|
0
Reklama

Modernizovaný Renault Captur se hodně změnil designem i cenou. Ještě se vejde pod půl milionu

Nabídne široký výběr motorizací, kde nechybí ani pohon na LPG. Potěší bohatším standardem
26.04.2024 12:00
|
0

Nejlevnější elektromobil na trhu po modernizaci zlevnil a přidal výbavu. Teď stojí 420 tisíc korun

Nová Dacia Spring je na historickém minimum. Nabídne dvě verze elektromotorů i obousměrné nabíjení
18.04.2024 14:04
|
3
Reklama
Autosalon TV