Na kolik to vyjde a jaký je v tom háček?
Pokud dojde ke sloučení přestupků a případ spadne do správního řízení, dá se na tom slušně ušetřit. Není to ale pravidlo.
Zákon na to nahlíží takto: "Za dva nebo více přestupků téhož pachatele projednaných ve společném řízení se uloží správní trest podle ustanovení vztahujícího se na přestupek nejpřísněji trestný. Jsou-li horní hranice sazeb pokut stejné, uloží se správní trest podle ustanovení vztahujícího se na přestupek nejzávažnější. Jsou-li společně projednávány dva nebo více přestupků, správní orgán může uložit pokutu ve vyšší sazbě, a to tak, že horní hranice sazby pokuty za přestupek nejpřísněji trestný se zvyšuje až o polovinu, nejvýše však do částky, která je součtem horních hranic sazeb pokut za jednotlivé společně projednávané přestupky."
Zjednodušeně řečeno, místo několika přestupků se zaplatí pouze jeden. Výše pokuty se pak odvíjí podle nejvyššího trestu. Tudíž pokud bylo nejzávažnějším proviněním parkování na modré zóně, za které je maximální sankce 2500 korun, dostane řidič pokutu ve zmíněné výši. To ale není všechno. Tato částka se následně ještě navýší o padesát procent (tedy 1250 Kč) a dále se k ní připočte tisíc korun poplatek za správní řízení. To v součtu činí 4750 korun, což je maximální hranice pokuty, kterou může správní orgán udělit řidiči za parkování na modrých zónách.
Ne vždycky se ale nejvyšší sankce viníkům
uděluje. Pokud člověk podá vysvětlení svého jednání, vyjádří lítost nebo se omluví, může výše pokuty klesnout až na symbolickou částku. Poplatku za správní řízení se ale nevyhne.