Celníci mají od ledna novou pravomoc, která neplatičům okamžitě znehybní auto. Funguje zázračně
Oba rychle zaplatili
Už v minulém týdnu zastavili pražští celníci řidiče, jehož lustrací zjistili neuhrazenou pokutu ve výši 1600 Kč. Krom toho zjistili, že jeho firma má u Celní správy nedoplatek ve výši 110 891 Kč. Řidič na místě nemohl zaplatit, a proto mu byly zabaveny registrační značky. Ty mu byly vráceny ještě téhož dne odpoledne, kdy se dostavil na Celní úřad doplatit jak dlužnou pokutu, tak onu vysokou částku. Mimochodem, jen pražský Celní úřad eviduje další dvě zabavené registrační značky, které čekají na to, až jejich majitelé zaplatí dluh za přestupky.
Ovšem nejde jen o Prahu. Obdobný případ se odehrál v Libereckém kraji. Tamní celníci zastavili řidiče, jehož dluh za pokuty byl 3000 Kč. Vzhledem k tomu, že ani on nebyl schopen na místě dluh uhradit, přišel o značky. A i v tomto případě byl dluh řidičem uhrazen ještě téhož dne.
Celní správa si nové nařízení pochvaluje. „Nová kompetence působí i preventivním charakterem, neboť se řidiči zajímají o veškeré nedoplatky, které jim byly uloženy,“ řekla tisková mluvčí celníků Ivana Kurková.
Dluh lze snadno zjistit
Celní správa může neuhrazené pokuty vymáhat až 20 let. Snadno se z nich navíc mohou stát exekuce, nicméně ty nebývají navýšeny o žádné horentní sumy. Exekuce totiž nepodává žádná specializovaná firma, ale přímo Celní správa. To znamená, že částka je navýšena o exekuční náklady, tedy o 2 % z dané částky, minimálně 500 Kč maximálně pak 500 000 Kč.
Pokud si nejste jisti, zda přeci jen něco na pokutách nedlužíte, je poměrně snadné to zjistit. Jde to v prvé řadě přímo na webu Celní správy, kde je ale potřeba se přihlásit pomocí eIdentity nebo datové schránky. Pokud ani jedno nemáte, pak je možné si o výpis případných dluhů zažádat přímo u celníků. Žádat pak musíte o potvrzení bezdlužnosti, za což se platí poplatek 100 Kč.