Bizarní otázky z autoškol se ptají i na holení za jízdy. Je to k ničemu, říká instruktor
Zatímco dříve měli žáci autoškol při závěrečných teoretických zkouškách rozumět zejména technickému stavu vozidla nebo silničním předpisům, dnes se musí popasovat i s vyloženě bizarními otázkami. Je to příklad toho, jak se automobilový průmysl rychle mění a s tím i nároky na začínající řidiče. Jenže některé z otázek se podle zjištění Autosalonu nelíbí ani instruktorům autoškol.
Můžete po 12 pivech a pěti panácích řídit?
Teoretické otázky v autoškolách se neustále obměňují tak, aby co nejlépe odpovídaly nejnovějším motoristickým trendům. Během posledních let tak přibylo hned několik desítek otázek zaměřených na chodce, cyklisty nebo motorkáře. Výrazně větší pozdvižení však vyvolala tato otázka: „S kamarády jste se ve večerních hodinách zúčastnil oslavy a v době od 20:00 do 24:00 hodin jste vypil šest 12stupňových piv (6 x 0,5 litru) a pět velkých panáků (5 x 40 ml) tvrdého alkoholu. Můžete ráno v 5:00 hodin po vydatné snídani a studené sprše bez obav řídit vozidlo?“ Přitom řada uchazečů o řidičák sotva dosáhla plnoletosti a s alkoholem by tak mnoho zkušeností mít neměla.
To ale není zdaleka všechno. Například v sadě, která vyšla v platnost před dvěma lety, jsou otázky týkající se dokonce asistenčních systémů vozidla, moderních přístrojů nebo třeba zkrášlování za volantem. Tohle je pár z nich: Může telefonování za jízdy při použití handsfree ovlivnit reakční dobu řidiče? Ovlivní připojování nabíječky k mobilnímu telefonu za jízdy reakční dobu řidiče nutnou k vyřešení mimořádné události v provozu na pozemních komunikacích? Jakým způsobem systém Front Assist (systém zabraňující, nebo snižující následky čelního střetu) pomáhá v krizové situaci? Ovlivní používání zkrášlovacích prostředků za jízdy reakční dobu řidiče nutnou ke sledování a řešení situací v provozu na pozemních komunikacích?
Podle instruktora autoškoly Radka Vrtala tyto otázky nijak neprohlubují znalosti žáků. „Když jsem tehdy nové otázky procházel, nevěřil jsem svým očím. Samozřejmě by žáci s těmito informacemi měli být seznámení, jen nechápu, proč jsou zařazeny do koncové teoretické zkoušky. Podle mého názoru totiž nijak neprohlubují znalosti žáka a měly by být spíš nahrazeny otázkami ze zdravovědy a první pomoci,“ řekl Autosalonu Vrtal.
Od loňska v pohybu
Jen za loňský rok přibylo 46 otázek, z čehož 11 mělo vůbec poprvé dynamickou podobu. To znamená, že žákovi se při zkoušce nejdřív ukáže animace a teprve po jejím skončení až samotná otázka. „Tento typ otázek naopak žáky lépe připraví na reálné dopravní situace, takže za mě jde o určitě vítanou věc,“ řekl nám instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal.
V jedné otázce je například vidět, jak motorkář projíždí pravotočivou zatáčku a následně je zkoušený dotazován: „Optimální průjezd pravotočivou zatáčkou. S ohledem na zásady bezpečné jízdy najíždí řidič motocyklu do zatáčky:“ Správná odpověď pak zní: „Do levé části svého jízdního pruhu, má tak větší poloměr při průjezdu zatáčkou a dříve tak vidí do zatáčky.“ Vedle motocyklů se nové dynamické otázky týkají také cyklistů a chování k nevidomým. Všechny je najdete zde.
Dalších 35 otázek už je klasicky textových a stejně jako ty dynamické se týkají právě motorkářů, cyklistů a správného chování k nevidomým. Mezi nimi už je pochopitelně zahrnuta i otázka s předepsaným bezpečným odstupem od cyklisty. Nás však velmi zaujala tato otázka: „Řidič vozidla hromadné dopravy osob by měl s ohledem na nevidomé osoby ve vyobrazené dopravní situaci zastavit:“ Správnou odpovědí je: „U signálního pásu z reliéfní dlažby tak, aby nevidomé osoby bezpečně poznaly místo nástupu do autobusu.“ Příklady otázek najdete zde. Pro zajímavost dodejme, že nyní studenti autoškol čelí zhruba tisícovce otázek.