Reklama
Řidičův chleba

Agresivní řidič na D1 vybrzdil sanitku. Donutil ji skoro zastavit a na řidiče ukazoval prostředníček

Sanita jela pod majáky a převážela vězně. Řidiče policie zná, ale prosí veřejnost o další svědectví
Zdroj: Policie ČR

Ačkoliv v médiích neustále běží kampaň, která upozorňuje na nebezpečnost agresivního chování za volantem, stále se najdou tací, kteří varování nedbají. Jeden takový řidič ohrozil 5. března na dálnici D1 posádku sanitky, která se zapnutými majáky převážela zraněného. Obě auta nakonec v levém jízdním pruhu skoro zastavila a stala se tak nebezpečnou překážkou i pro ostatní. Agresivnímu řidiči hrozí několik let ve vězení. Aby jej ale policie mohla usvědčit, prosí další svědky, aby se jí přihlásili.

Sanita musela skoro zastavit

Případ se stal 5. března 2021 kolem 9:20 hodin poblíž 224. kilometru ve směru na Brno, přičemž agresivní řidič seděl za volantem stříbrné Škody Octavia. Nejprve sanitku, která pod majáky jela v levém jízdním pruhu, dojel a problikáváním se dožadoval uvolnění cesty. Podle vyjádření policejního tiskového mluvčího Petra Valy ale řidič sanitky nemohl z taktických důvodů uhnout.

Dále doplnil: „Po několika kilometrech v těsném závěsu došla hazardérovi trpělivost a začal sanitku s fialovým pruhem nebezpečně podjíždět zprava. Zrovna ve chvíli, kdy v tomto pruhu jelo pomalu nákladní vozidlo. Přesto se šoférovi riskantní myškou podařilo před ně dostat, a jako bonus ukázal strážným v ochranných oblecích vztyčený prostředníček. Následně před sanitou prudce šlápl na brzdu, přičemž nehodě zabránila jen rychlá reakce jejího řidiče. Na dálnici nakonec oba vozy, vzdáleny jen od sebe několik desítek centimetrů, dokonce téměř zastavily.“
Zdroj: Policie ČR
Sanitku ohrozil policii už známý řidič stříbrné Škody Octavia.
Reklama

Sanitka s majáky v levém jízdním pruhu

Na sociálních sítích se rychle rozhořela debata týkající se toho, proč sanitka svou jízdou, byť pod majáky, fakticky blokuje levý jízdní pruh. Pak ji totiž dle zákona není možné předjet. Sanity s puštěnými majáky patří mezi vozidla s právem přednosti jízdy a jako taková nemusí dle zákona 361/2000 Sb., konkrétně paragrafu 12 dodržovat způsob jízdy, tedy dobře známé nařízení, o tom, že se jezdí vpravo a k čemu je levý pruh na dálnici. Její jízda v levém pruhu tedy není nezákonná.

Vězení ho nejspíš nemine

Podle policie je chování řidiče octavie v tuto chvíli prošetřováno pro podezření ze spáchání dvou trestných činů ve stádiu pokusu, a to ublížení na zdraví a poškození cizí věci. Vzhledem k tomu, že řidič ohrozil zdravotníky, pohlíží zákon na jeho počínání mnohem přísněji. Dle paragrafu 146 trestního zákoníku mu hrozí vězení na jeden až pět let.

Policie prosí případné svědky, kteří by situaci viděli nebo měli její záznam na palubní kameře, aby se ozvali na linku 158. Ačkoliv už ví, kdo byl oním řidičem, další svědectví se budou hodit. Petr Vala zároveň připomíná, že palubní kamery jsou při setkání s podobně agresivním řidičem velmi přínosné. „Agresivita na silnicích je stále všudypřítomná. Mezi nejčastější projevy především patří nedodržování bezpečné vzdálenosti, vysoká rychlost, nebezpečné předjíždění či dokonce i vybrzďování. Tím se neúměrně zvyšuje riziko vzniku vážné dopravní nehody. Nikdy tak na podobné jednání nereagujte, obrňte se trpělivostí a raději kontaktujte policii. Při následném vyšetřování pak mohou klíčovou roli sehrát i záznamy z palubních kamer umístěných za čelním sklem,“ dodal.

Diskuze

Michal - 17.03.2021 14:39:45
Že mu něco hrozí v našem státě vůbec nic neznamená. Většinou se justici se soudcem podaří pro obviněného - tedy obžalovaného uhájit nejmenší možný trest, aby věděl, že to je jen hra...
Luděk - 17.03.2021 12:42:45
Pro Slavka:Jak si můžeš být jistý, že se do takové sanitky nikdy nedostaneš jako pacient i ty? Nejde o to koho vezla, a že měla právo jet tak jak jela.

Konec pohodového průjezdu dálnicí D1. Po zimě se tam znovu vrací uzavírky a radary

Řidiči se musí připravit na výrazná omezení a možné kolony. Jde o poslední rok modernizace
19.02.2021 17:19
|
3
Reklama

Agresivní spolujezdec si šel v Brně pomalou jízdu vyříkat ručně. Vyklubal se z něj hledaný zločinec

Policii vysvětlil, že kromě pomalé jízdy jej rozčílilo domnělé vybrzdění, které si nenechal líbit
23.07.2020 08:02
|
0

Auto malé, ego veliké. Zaměstnanec Vězeňské služby ztropil agresivní hysterickou scénu

Teď ho kvůli jeho výstupu vyšetřuje policie. Agresivita údajně stojí za 40 % smrtelných nehod
18.02.2020 19:17
|
26

Retro: Škoda Octavia je tu už 65 let. Ta první měla 40 koní, listová pera a řazení pod volantem

Auto vystavěné ještě na předválečných základech bylo na dlouho poslední škodovkou s motorem vpředu
13.04.2024 08:42
|
0

Retro: Jezdil s ní Husák i disidenti. Toyota Corona byla japonským embéčkem vyměněným za traktory

První asijské auto na československém trhu si oblíbily elity z obou stran barikády. Byl to držák!
06.04.2024 08:45
|
4
Reklama

Retro: Vyzkoušeli jsme poslední škodovku s motorem vzadu. Abychom si připomněli, jak hrozná byla

Škoda 125 L byla v lednu 1990 vůbec posledním zadomotorovým typem, který opustil výrobní linku
30.03.2024 08:14
|
82

Retro: Přelomové embéčko slaví šedesátiny. Jeho dědictví si s sebou automobilka nesla dalších 20 let

Kvůli výrobě první škodovky s motorem vzadu přestavěli celou Boleslav, první si ji vyzkoušel Brežněv
23.03.2024 08:07
|
13
Reklama
Autosalon TV