Holka pro všechno
Už jsme zmínili původní vojenské určení čiperné Tatry. V armádních službách a to výhradně domácích se „Píšťala“ dočkala nesčetného množství úkolů. Vozila děla, startovala stíhačky, přepravovala úderná komanda nebo fungovala jako polní sanitky a velitelské vozy. V civilním sektoru sloužily osmsetpětky jako služební vozy VB, požárníků, komunálních služeb nebo televize a rozhlasu. Zajímavé je, že vozy T-805 nebyly vzhledem k armádní specializaci nikdy určeny na export.
Přesto se do světa podívaly a to ne ledajakým způsobem. Zpětně je totiž pětiletá asijská anabáze cestovatelů Hanzelky a Zikmunda za volanty těchto strojů s přívěsy hodnocena jako vůbec nejvýznačnější počin spojený s existencí Tater 805. „Byly to křápy k pohledání,“ nechal se svého času mnohoznačně slyšet Jíří Hanzelka. Dva vozy upravené pro expedici měly mj. vyšší čelní skla, dělená skla dveří (výklopná větračka vepředu), determální skla, tepelně izolované povrchové panely, některé palubní přístroje T-603, včetně volantu vyztuženého ramenem navíc atd. K vozidlům náležely také vleky o nosnosti 750 kg s nájezdovou brzdou, které ještě dály zvětšovaly značné přetížení techniky.
Stříbrno-červený vůz se nachází ve sbírce firemního muzea Tatra v Kopřivnici a modro-stříbrný stroj je v soukromé sbírce rodiny Lopraisových. Různě upravené Tatry 805 je dodnes možné vidět v akci na truck-trialových závodech, kde si díky své konstrukci stále vedou velmi úspěšně.