Reklama
Retro

Retro: Fiat X1/9 skrývá v označení nečekanou logiku. Exotický roadster si v 70. letech podmanil svět

Sportovní italský vůz byl prvním dostupným a zábavným autem s motorem uprostřed
Zdroj: Tiskový servis Fiat

Automobilová historie je plná zajímavých příběhů. Jeden takový napsal i Fiat X1/9, když se vydal na nečekanou cestu od prapodivného prototypu k sériové výrobě. Ještě překvapivější pak byl jeho prodejní úspěch, vždyť se ho celkem prodalo kolem 160 tisíc kusů. Když si ale celý příběh přečtete, bylo by naopak divné, kdyby tento dvoumístný roadster ve své době neuspěl. 

Studie Autobianchi A112 Runabout: Co v ní vidíte?

Aktuální automobilová produkce tomu možná nenasvědčuje, ale v šedesátých a sedmdesátých letech patřil Fiat mezi ty automobilky, které se nebály přicházet se zajímavými konstrukcemi i designem. Když se tak v roce 1969 objevila neobvykle tvarovaná studie Autobianchi A112 Runabout, možná jí jen málokdo dával šanci na sériovou výrobu, ale svým pojetím zcela zapadala do odvážného novátorství té doby.

Pod designem byl podepsán Marcello Gandini ze studia Bertone a svou premiéru si malý dvoumístný koncept s motorem uprostřed odbyl v roce 1969 na Turin Auto Show. Uvádí se, že šéf Fiatu Gianni Agnelli tuto kreaci uviděl až v roce 1971, nicméně ho zaujala natolik, že schválil její evoluci do sériového modelu Fiat X1/9. Cesta k prvnímu cenově dostupnému sportovnímu autu s motorem uprostřed byla otevřená...

Vyvážené jízdní vlastnosti a efektivní konstrukce

Designový odvaz je jedna věc, reálné auto na silnici pak často věc úplně jiná. V případě Fiatu X1/9 se však podařilo skvěle skloubit zásadní mix nutných požadavků. V první řadě byla jeho konstrukce maximálně efektivní a v maximální možné míře synergická s modelem Fiat 128. Výsledkem bylo nejen použití některých společných konstrukčních skupin (např. závěsy kol přední nápravy), ale i vhodné umístění těžkých komponent mezi nápravy, takže měl malý roadster velmi vyvážené jízdní vlastnosti.

Srdcem vozu byl uprostřed napříč uložený motor o objemu 1290 cm3, který dával výkon 75 koní a točivý moment 99 Nm. Měl karburátor Weber a hliníkovou hlavu s OHC rozvodem. Převodovka byla čtyřstupňová a pomáhal vůz rozjet až na 170 km/h. Zajímavostí je, že k představení sériové verze Fiatu X1/9 došlo 23. listopadu 1972, což bylo týden po zahájení turínského autosalonu. Proč nebyl tento sporťáček představen s plnou parádou na začátku výstavy? Protože si zde odbyl svou světovou premiéru model Fiat 126, který měl pro automobilku samozřejmě větší význam a značka nechtěla strhávat pozornost na jiný produkt.

Fiat neponechal nic náhodě ani místem dynamické novinářské prezentace. Ta se uskutečnila na Sicílii a jezdilo se po úsecích legendárního závodu Targa Florio. Na novináře zapůsobilo svezení pozitivně a nezřídka používali termín Baby Ferrari.

Logika tajemného označení

Jednou ze zvláštností tohoto modelu je i jeho označení. Fiat ve své době totiž využíval prostého číselného označení, z kterého vyplývalo přibližné umístění daného modelu v rámci celého portfolia. Jenže dvoumístný roadster se svou výjimečností vymykal, takže u něj Fiat zachoval označení, které jinak používal u prototypů:
  • pro motory X0
  • pro osobní automobily X1
  • Pro užitkové automobily X2
Poprvé byly tyto kódy v podobě X1/1 použity u modelu Fiat 128, který se představil v roce 1969. Prototyp X1/9 směřoval ke jménu Fiat 128 M, ale nakonec u automobilky doznali, že se jedná o natolik specifické auto, že mu zachovali nezvyklé označení i jako obchodní název. Vozu to bezesporu dodalo další auru výjimečnosti.

Baby Ferrari se v Americe drželo jako nezmar

Fiat X1/9 si záhy našel cestu i za velkou louži a v roce 1974 vstoupil na americký trh. Sice zde neohromoval svým malým a poměrně nevýkonným motorem, přesto si jej díky jeho charakteru spousta řidičů oblíbila. Postupme času se dočkal různých modifikací - např. dostal výkonnější motor 1,56 litru z Fiatu Strada nebo pak v roce 1980 nahradilo karburátor vstřikování Bosch L-Jetronic. Fiat X1/9 pokračoval na americkém trhu i v roce 1982, po kterém se italská automobilka z Ameriky stáhla. Ne však Fiat X1/9.

Jak je to možné? Americký automobilový importér Malcom Bricklin se totiž dohodl s firmou Bertone, pod kterou tehdy přešla výroba, že budou i nadále tyto exotické vozy do Ameriky dovážet. Logo Fiatu bylo nahrazeno logem Bertone a některá dealerství v Americe i nadále tento model nabízela zákazníkům. Bohužel to bylo čím dál komplikovanější. zatímco při uvedení na americký trh stálo auto 5000 dolarů, o deset let později už to byl trojnásobek. Kromě toho se v roce 1985 objevila houževnatá konkurence v podobě Toyoty MR2 či Pontiacu Fiero.

Když pak Bertone v roce 1988 ukončil produkci, bylo možné v Americe koupit model X1/9 ještě kolem roku 1990 ze skladových zásob.
Reklama

Diskuze

Fiat 128 Fan Club - 22.06.2022 10:56:57
Parádní článek o parádním voze, děkujeme !
PICHAV - 18.06.2022 16:40:47
KLIIIN !!!! VRAZIT TAM KLIIIN !!!! DO POLICE LIDI PLEASE !!!! KLIIIN !!!! AT VYRESI KVIIIZ !!!! ZELENY KLIIIN !!!! KLIIIN !!!! JA USPOKOJIT SE SMIIIM !!!! PUSTIT SI SMIIIM !!!! OD DEPECHE MODE JEJICH !!!! SUPER SONG !!!! GONG !!!!!!!!!! CLEAN !!!!

Nový Fiat Ulysse navazuje na předchůdce z devadesátek prostorným interiérem. Klasický motor už nemá

Stejně jako například Peugeot Traveller přichází nejnovější Fiat Ulysse na scénu coby elektromobil
03.03.2022 11:08
|
4
Reklama

Ojetý Volkswagen Caddy a Fiat Dobló nabízejí vysokou užitnou hodnotu a nenáročný provoz

Poslouží rodině i podnikání - ojeté prostorné dodávky mají však i své vrtochy a slabá místa
16.02.2022 13:14
|
6

Unikátní Ferrari i Fiat Uno: Jean-Paul Belmondo miloval auta a uměl je skvěle řídit

Francouzský herec a všestranný talent měl rád zajímavá auta z různých cenových kategorií
07.09.2021 10:28
|
0

V Německu řeší obří podvod s falšováním identity historických Porsche. Obžalován je i vítěz Le Mans

Podle soudu došlo k podvodu u víc než 20 vozů, mezi kterými nechybí ani legendární Porsche 917
16.04.2024 12:02
|
0

Varování pro všechny rodiče: dětská sedačka od výrobce Peg Perego představuje bezpečnostní riziko

Model Viaggio Twist se během testu německého autoklubu utrhl z isofixové základny
12.04.2024 10:36
|
0
Reklama

Elektromobilita v Německu způsobí významný výpadek příjmů do rozpočtu. Řešení bude bolestivé

Podle prognóz auditorské firmy EY přijde německá státní kasa do roku 2030 až o 50 miliard eur
07.04.2024 19:04
|
9

Komentář: Trpký konec pohádek. Investoři elektromobilitě nevěří a spousta výrobců proto krachuje

Emoce a nadšení opadly a „slibotechny“ dostihl neúprosný svět čísel, který znamená jejich konec
28.03.2024 08:01
|
11
Reklama
Autosalon TV