Vpředu práce, vzadu byznys
Auto mělo samonosnou karoserii. Tuhá přední náprava s listovými pery pocházela z off-roadu, zadní náprava byla ale zcela nová a mimo M 72 ji nepoužívalo žádné jiné sovětské vozidlo. Vůz dostal také sadu čtrnácti bezpečnostních panelů, které zesílily oblasti rámu, podlahy, dveří a střechy. K tomu se patřičně zvedla světlá výška o 150 milimetrů oproti standardnímu sedanu. Upraven byl rozvor náprav, ale jen minimálně. Hmotnost vozu byla 1665 kg, což není proti dnešním autům nic výjimečného.
Motoru umístěný vpředu pocházel z Gazíku. Kapalinou chlazený čtyřdobý čtyřválec měl objem 2,1 litru. Produkoval poměrně nízkých 55 koní při 3600 otáčkách za minutu. Řadilo se samozřejmě manuálně, převodovka měla tři stupně, přídavná po připojení přední nápravy pak dva. Na silnici tedy auto jezdilo jen se zadním pohonem a příď se zapojila do práce až v těžkých podmínkách. Poběda, což znamená rusky vítězství, zvládla uhánět až 90 km/h a přitom spotřebovala mezi 14 až 16 litry benzinu na 100 kilometrů. Nádrž měla bohužel jen 55 litrů, takže dojezd nebyl právě ukázkový.
Nejlepším marketingem pro automobil je těžká a dlouhá cesta. To věděli výrobci už před válkou a vědí to i dnes. Proto není nic zvláštního, že se rok po zahájení výroby vydal GAZ M72 na velmi náročnou výpravu napříč Sovětským svazem. Odstartoval z Moskvy a po 179 dnech šílené pouti nepříznivou krajinou dorazil do dálného Vladivostoku. Ujel přitom 16 tisíc kilometrů. Na palubě měl taxikáře Alexandra Lomakina, kameramana Igora Tichomirova a spisovatele Viktora Urina. Ti po cestě navštěvovali vesnice a města, vše pečlivě zadokumentovali a Urin pak vydal knihu nazvanou 179 dní v automobilu, která samozřejmě posloužila nejen k propagaci auta, ale i sovětského komunistického hospodářství.