Ulepené i páchnoucí vzpomínky generace X
Snad každá generace narozená v československých časech má s dětstvím spojenou vzpomínku na masové školní zájezdy, nebo jen prosté cesty k babičce na venkov. Když se zrovna nejelo vlakem, posloužil dobře autobus - samo sebou, že domácí výroby. Jestliže lidé narození těsně po druhé velké válce trávili své cesty v elegantní Škodě 706 RTO nebo v "eškách" 11, generace X, tedy občané narození v letech 1965-1985 měli za svůj pojízdný domov především Karosu typu 700.
A že se toho v autobusech zažilo. Pokud zrovna vpředu neseděl někdo z kantorů, obvykle "dvojku" na pravé straně vedle řidiče zahřívali obdivovatelé řidičského umění šoférů z ČSAD, případně slabší jedinci, jejichž cesta houpavým dopravním prostředkem se nikdy neobešla bez medikamentu jménem kinedryl.
Prostřední část autobusu obsadili řadoví studenti, elita ovšem zásadně okupovala zadní "pětku" a přilehlá sedadla. Na tomto jinak dosti hlučném (protože přímo na motoru), ale příhodném (protože daleko od dozoru) místě docházelo k různým nepřístojnostem od kradmých polibků se svolnými spolužačkami, přes mastění karet o desetníky po konzumaci lihovin a listování slepenými stránkami tatínkových časopisů pro dospělé.
Někdejší cestující z karos mají také v čichových receptorech do smrti vyraženou směsici pachu nafty, nasmrádlé vlhkosti okenních těsnění a odleželých řízků. Ještě jeden vjem je nezapomenutelný - a sice typický frenetický hukot zadní nápravy Rába (tzv. velké Ráby), která byla charakteristické pro ranné Karosy řady 700, stejně jako pro její předchůdce Š 11 nebo maďarské ikarusy.
Sám autor textu zažil s Karosou LC 736 v 90. letech cesty
se sportovním oddílem
do Řecka, do Španělska či Norska. Vždycky jsme dojeli, i když bezbolestné to zdaleka nebylo.