Jednoduchý koncept ohrozily modernizace
Nivu poháněl jednoduchý litinový čtyřválec o objemu 1568 cm3 a rozvodem OHC. Dával výkon 57,5 KW a točivý moment 121,6 Nm. Ten přenášel točivý moment přes 4-stupňovou převodovku a mezinápravový diferenciál permanentně ke všem čtyřem kolům. To byla v té době absolutní rarita. V těžkých podmínkách jste mohli přiřadit redukční převod a pokud ani to nestačilo, k dispozici byl uzávěr mezinápravového diferenciálu. I proto měla Niva na podlaze až tři páky. Startovala bez problémů při extrémně nízkých teplotách, problémy jí dělala spíše letní horka.
Motor, převodovka, spojka i podvozek byly upraveny na vyšší zatížení. Lisovaná přední ramena nahradila kovaná. Náboje kol používaly odolnější ložiska, spojka měla delší životnost a vícelistá vrtule chladiče zase dokázala zajistit lepší chlazení motoru. Niva byla jednoduše připravena na nehostinné podmínky a zvládala v Rusku typické přetěžování. Dynamikou sice neomráčila, ale maximálka 137 km/h jí bohatě stačila.
Interiér vypadal na svou dobu velmi moderně. Nakonec palubní deska i přístrojový panel byly jen mírně upravenými díly z luxusní Lady 2106. I přední sedadla pocházela z osobních modelů. Ta zadní bylo možné sklopit, takže skromná velikost kufru 155 litrů vzrostla na 1 150. Člověk se v Nivě cítil skutečně jako v "osobáku". Řízení bez posilovače dalo sice řidiči v terénu zabrat, ale konkurence na tom nebyla v té době o nic lépe. Pochvalu zaslouží, že při zatáčení nevznikaly v rozvodu 4 × 4 velké odpory. Tři diferenciály vykonávaly dobrou práci. Za své služby si Niva nicméně řekla téměř 12 litrů olovnatého benzinu na 100 km.
V průběhu času se Niva měnila, zdaleka ne vždy ale k lepšímu. V roce 1985 dostala například pětistupňovou převodovku. Ta sice snížila spotřebu a pro řidiče používajících Nivu zejména na asfaltu, byla jednoznačně přínosem, ale pokud byla Niva využívána jako drsné pracovní nářadí, životnost převodovky šla rychle ke dnu. Podobné to bylo s elektronikou. Rok 1993 znamenal nejen větší modernizaci interiéru s novou palubní deskou, ale i převrtání původního motoru na objem 1,7 litru a aplikaci jednobodového vstřikování od GM, které s ruskou technikou zprvu odmítalo spolupracovat.