Legendární Škoda 130 RS slaví 50 let. Zářila v Monte Carlu a vyhrála i mistrovství Evropy cesťáků

Mladoboleslavská Škodovka letos slaví 130 let od založení původní společnosti Laurin & Klement a současně oslavuje také 50 let od uvedení legendárního soutěžáku Škoda 130 RS. „Stotřicítka“ se proháněla na rychlostních zkouškách rallye i závodních okruzích a poprvé debutovala v dubnu 1975 na mosteckém okruhu. Navázala na předchozí speciály 180 RS a 200 RS a první velký úspěch vybojovala už měsíc po svém představení.
Úspěchy ve východním bloku i na západě
Škoda 130 RS, interně označovaná jako typ 735, odstartovala 18. května 1975 do čtyřhodinového závodu mistrovství Evropy cestovních vozů na Masarykově okruhu v Brně a ve třídě do 2000 cm³ skončila na třetím a čtvrtém místě. Vítězství to sice nebylo, ale byl to pouhý začátek následujícího úspěšného působení ve světovém motorsportu. Závodní speciál vycházející z normální Škody 110 R pro československý lid totiž začal sbírat trofeje v zemích východního bloku i na mezinárodní scéně.
Zejména na západě se Škoda 130 RS utkala se silnou konkurencí, kterou zvládla překonat. Jedním z největších milníků československého soutěžáku je vítězství ve třídě na legendární Rallye Monte Carlo v roce 1977 a 12. místo v celkovém pořadí. O dva roky později se z Rallye Akropolis 1979 vrátila s celkovým osmým místem a v roce 1981 tento úspěch dokonce zopakovala. Ve stejném roce získala i celkový titul v mistrovství Evropy cestovních vozů (ETCC). To byl největší sukces na asfaltových tratích poté, co v předchozích sezonách končila v nejlepší trojici.
Porsche z východu
„Porsche z východu,“ jak se „stotřicítce“ díky jejím závodním úspěchům přezdívalo, vzniklo spojením skeletu karoserie produkční Škody 110 R, motoru Škody 120 S a podvozku prototypu Škoda 200 RS. Základem techniky byl kapalinou chlazený atmosférický čtyřválec OHV s hliníkovým blokem o zdvihovém objemu 1,3 litru, jehož maximální výkon se postupně zvyšoval z původních 82,8 kW (112,5 k) na 105 kW (142 k) pro okruhovou variantu.
Nejsilnější zbraní mladoboleslavského závoďáku byla hlavně lehkost konstrukce z hliníkových slitin a sklolaminátu, protože měl pohotovostní hmotnost pouhých 720 kilogramů. I s relativně malou koňskou silou se uměl rozjet až na 220 kilometrů v hodině a s koncepcí „vše vzadu“ byl dobře ovladatelný a agilní. Nejprve vznikal jen v okruhové specifikaci, ale s druhou homologací po změně předpisů mezinárodní automobilové federace FIA se objevil i v soutěžích rallye. Nová homologace si vyžádala především návrat ke čtyřstupňové manuální převodovce.
Vzniklo necelých 200 originálů
V letech 1975 až 1980 se originální Škoda 130 RS v původní tovární specifikaci vyrobila v počtu téměř 200 kusů. Další desítky kousků byly postaveny soukromě organizacemi tehdejšího Svazarmu s využitím továrních komponentů a v Česku se objevují i různé domácí repliky na základech silničních škodovek 110 R.