Reklama
Ojetiny

Slovenské bazary nabízejí mladší ojetiny než české. Může za to poplatek, který u nás není

Výsledkem je, že Češi teď provozují starší vozový park. Za stará auta ale utratí méně peněz
Zdroj: Tiskový servis Aures Holding

Český trh s ojetými vozy zestárl. Průměrné stáří inzerovaných aut u nás letos překročilo hranici 9,4 roku, zatímco na Slovensku je průměr o tři a půl měsíce nižší. V Česku dominují levnější vozy nižší třídy, u našich východních sousedů roste obliba luxusnějších značek a ekologických technologií. Hlavním důvodem je přísnější a nákladnější registrace starších dovozů ze zahraničí.

Slováci si za starší auta připlatí

Zatímco ještě loni Češi nabízeli k prodeji ojetiny mladší než Slováci, letos se karta obrátila. Z analýzy společnosti Cebia, která sleduje trh s ojetinami, vyplývá, že česká auta z druhé ruky dosáhla průměrného stáří 9,4 roku. Na Slovensku se tato hodnota drží na 9,1 roku. Výraznější rozdíl je ale u dovozů ze zahraničí. V Česku je téměř každé druhé dovezené auto (49,35 %) starší než deset let, zatímco na Slovensku pouze 29,95 %. Auta starší 15 let tvoří u nás téměř čtvrtinu dovozů (23,38 %), na Slovensku jen zhruba sedminu (13,83 %).

Za tímto vývojem nestojí náhoda. Slovensko totiž už několik let uplatňuje registrační poplatek odstupňovaný podle objemu motoru a ekologičnosti provozu, což ve výsledku výrazně prodražuje registraci starších aut. Proto se tamní dovozci orientují na mladší a dražší vozy, zatímco u nás stále frčí co nejlevnější ojetiny, často na hranici technické způsobilosti. Důsledkem je také nižší objem dovozů – zatímco do Česka se letos v prvním čtvrtletí dovezlo přes 34 tisíc aut, na Slovensko jen 13 737 vozů.

Rozdíly se neprojevují jen ve věku, ale i v ceně a typu vozů. Průměrná cena ojetiny na Slovensku činí 11 800 eur (cca 290 000 Kč), což je o 3 až 5 % víc než v Česku, kde je průměrná prodejní cena 287 000 Kč. Důvodem je nejen mladší stáří aut, ale také vyšší zastoupení prémiových značek, jako je Audi nebo BMW, a rostoucí podíl elektromobilů a hybridů.

Zatímco v Česku připadá jeden elektromobil na každé 46. prodané auto, na Slovensku je to každé 32. vozidlo. Pokud zahrneme i hybridy, pak v Česku tvoří každé 20. prodané auto, na Slovensku už každé 13. Odráží se to i na průměrném nájezdu – slovenské ojetiny měly o 5 000 km méně než ty české (146 000 km oproti 151 000 km).

Zajímavý je i rozdíl v délce inzerce. V Česku trvá prodej v průměru 67 dní, zatímco na Slovensku jen 59. Slovenský trh je tedy rychlejší, ale i více nasycený domácími vozy, zatímco český stále závisí ve velké míře na dovozech ze zahraničí.

Značky, modely, barvy – jak se liší preference?

Z pohledu značek si na obou trzích udržují nejsilnější pozici Škoda a Volkswagen, a to především modely Octavia, Fabia, Superb, Golf a Passat. V Česku však dominují výrazněji – například Škoda Octavia tvoří téměř 10 % nabídky, zatímco na Slovensku jen necelých 6 %. Podobně Škoda Fabia má u nás podíl 5,1 %, na Slovensku 2,25 %. Slováci více inklinují k modelům značek Hyundai (i30, Tucson) a Kia (Ceed), které se u nás do top 10 nedostaly. Tamní řidiči také častěji sahají po prémiových vozech – například Audi A6 nebo BMW řady 5, zatímco u nás boduje spíše dostupnější BMW řady 3.

Zajímavé jsou i barevné preference. Slováci častěji kupují bílé vozy (24,75 % oproti 20,03 % v ČR), Češi naopak více modré, stříbrné a červené. Co se týče pohonu, nafta je stále o něco populárnější na Slovensku (55 %) než u nás (48 %), zatímco benzin má navrch v Česku (46 % oproti 36 %).

Zajímavým detailem je i údaj o počtu majitelů. V Česku prodejci uvádějí, že auto mělo pouze jednoho majitele v téměř polovině případů (45,41 %), na Slovensku jen ve třetině případů (31,28 %). Podle společnosti Cebia se však ve většině případů jedná o klamavé tvrzení, které má zvýšit atraktivitu auta. Český trh je tak nejen starší, ale i z pohledu transparentnosti poněkud problematičtější.

Celkově se ukazuje, že slovenský trh s ojetinami je mladší, modernější a méně závislý na zahraničních dovozech, zatímco český trh nabízí širší výběr, ale nese s sebou vyšší riziko. Pro české kupující to znamená větší obezřetnost při výběru – obzvlášť u dovozů.

Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Jak se v Česku nakupuje ojetý Rolls-Royce: Věřte pouze továrnímu programu a nebojte se mít přání

Se značkou je spojena i vysoká spolehlivost díky pečlivé ruční výrobě v továrně v Goodwoodu
07.05.2025 12:09
|
0
Reklama

Stačí jen lít benzin a jezdit. Ojetá Mazda 6 je naprosto bezúdržbová, proto si ji lidé nechávají

Martin Müller otestoval bazarový sedan v jeho třetí generaci. Podle experta je to skvělá volba
06.05.2025 10:00
|
9
Reklama

Toyota Yaris se prostě nekazí. Je etalonem spolehlivosti, říká o ní expert na ojetiny

Ondřej Hrubeš alias Hrubis otestoval ojetý japonský hatchback do města. Poví vám, jaký je
09.04.2025 09:59
|
0

Land Rover Discovery 5 je lákavá ojetina za skvělé peníze. Pod kapotou ale tiká časovaná bomba

Kdo se pro tento luxusní off-road rozhodne, musí si nechat stovky tisíc stranou na servis
01.04.2025 18:08
|
1

Krátké jízdy škodí motoru víc, než si řidiči myslí. Pomůže prevence i kvalitní palivo

Následky krátkých tras na technický stav auta zůstávají neviditelné. Až do chvíle, než už je pozdě
16.06.2025 13:00
|
4

Týden v autech: Nová značka na evropských silnicicíh i šílený důchodce, který si hrál na závodníka

Psali jsme také o tom, jak se situace otočila a evropské značky se nyní inspirují u Číňanů
15.06.2025 08:58
|
1
Reklama

Ojetý Mercedes E je nejspolehlivější kabriolet, který můžete na léto mít. Stojí méně než Dacie

Má komfortní výbavu a nenáročný motor. Strašákem mohou být rozvody, díly ale nejsou drahé
13.06.2025 11:39
|
1

Vyšel seznam aut, která dostali hráči FC Barcelona. Ostatní tak můžou jezdit jako oni

Většina fotbalistů si vybrala nejvýkonnější verze modelů Cupra. Nechyběl ale ani malý Born
12.06.2025 12:05
|
0
Reklama
Autosalon TV