Reklama
Ojetiny

S touto pěticí bazarových SUV přežijete zimu daleko snadněji a nesáhnete si ani hluboko do kapsy

Najít zajímavé a relativně spolehlivé SUV může být celkem oříšek, proto přinášíme 5 zaručených tipů

Mazda CX-5 (2012 - 2017)

Zdroj: Mazda

Pokud patříte mezi vášnivé řidiče, model CX-5 od japonské automobilky je tím pravým vozem. Nabízí totiž potěšení z jízdy, má přesné řízení i řazení a nezalekne se ani zatáček. SUV od Mazdy není ani přehnaně tvrdé, ba naopak. Nabízí velmi komfortní svezení.

V roce 2015 CX-5 prodělala facelift. Ten přinesl mimo jiné plné LED světlomety a celou řadu dalších změn. Obrazovka uprostřed palubní desky se už neovládá dotykově, ale pouze pomocí otočného ovladače umístěného mezi předními sedadly (podobně jako BMW).

Dobře je na tom Mazda CX-5 s prostorností na předních sedadlech, vzadu je to o něco horší. Zavazadlový prostor pojme 503 litrů zavazadel, což je o 48 litrů více než u modelu CX-7. Zadní sedadla lze sklopit jedním pohybem (zatažením za páku v kufru), čímž vzniká téměř rovná ložná plocha. Pozor na páté dveře. Ty se vyklápějí jen do výšky 183 cm nad vozovkou.

Protikorozní ochrana doznala značného zlepšení, většina CX-5 absolvovala po vylodění v Belgii ochranný nástřik podvozku.

Benzínové srdce ztrácí pomaleji na hodnotě

Příznivcům dieselů Mazda nabízela dvojitě přeplňovaný čtyřválec 2.2 Skyactiv-D, který jede moc hezky, ale kvůli složité technice může přichystat celou řadu problémů. Ty lze obecně řešit, bohužel ceny náhradních dílů nejsou zrovna z levného kraje. Diesel může dlouhou dobu fungovat bez problémů, ale riziko nákladných oprav je s přibývajícími kilometry poměrně vysoké. Řada majitelů s tímto motorem nalítala stovky tisíc kilometrů po dálnici, nízkokompresní jednotce neprospívají zejména krátké jízdy při kterých se neregeneruje filtr pevných částic.

Mazda se nenechala strhnout davovým šílenstvím v podobě downsizingu a benzínové motory toho jsou důkazem. Na výběr je dvoulitr nebo dvaapůllitr z řady Skyactiv-G. Počáteční mouchy u nich byly rychle vychytány a nyní jsou jasnou volbou. Dvoulitr byl v nabídce od počátku výroby a v případě pohonu všech kol mohl být kombinován nejen s manuálním šestikvaltem, ale také šestirychlostní automatickou převodovkou. Oproti tomu 2,5 litr byl k dostání jen ve spojení s klasickým automatem s hydrodynamickým měničem, který nejlépe funguje při klidných a dlouhých cestách.

Benzínové čtyřválce mohou působit letargicky, budete-li je ovšem vytáčet, odmění se ve vyšších otáčkách dostatečnou dynamikou. Největším překvapení je ovšem spotřeba paliva, kdy s dvoulitrem lze jezdit do sedmi litrů (s dieselem rozhodně nepojedete levněji).

CX-5 ráda mění směr jízdy, je obratná, stabilní a hlavně nezáludná, k čemuž přispívá dobře nastavené řízení, které včas informuje o možném problému se ztrátou adheze. Nerovnosti a rázy filtruje perfektně a přitom je příjemně tuhá.

Mazdě se podařilo postavit kvalitní vůz v líbivém kabátě, který není německy chladný, korejsky výstřední ani japonsky ujetý. Ojeté CX-5 si drží poměrně vysoké ceny, což platí zejména o modelech vyrobených po roce 2015, které doznaly řady vylepšení.
Reklama

Mitsubishi ASX (2010-2019)

Zdroj: Mitsubishi

Během dlouhého životního cyklu modelu ASX automobilka Mitsubishi nepřistoupila k žádným zásadním technickým změnám. Vždy se jednalo jen o lehčí kosmetické změny, drobná vylepšení nebo novou výbavu reagující na přání zákazníků.

Většina bazarových kusů se spoléhá na pohon přední nápravy, z čehož pramení hned několik bonusů - kromě lepší dynamiky je to nižší spotřeba paliva, širší výběr ojetin a možnost benzínové šestnáctistovky MIVEC.

S diesely to pod kapotou ASX nikdy nebylo horké. Osmnáctistovky DI-D z vlastní produkce trápily problémy s regenerací filtru pevných částic. Odradit mohou extrémně drahé vstřikovače, stejně jako ostatní dieselové komponenty, které se v průběhu let zaručeně přihlásí o výměnu. A jelikož osmnáctistovka není řidičsky příjemná (trpí na turboefekt), dali bychom od tohoto motoru ruce pryč.
Lepší situace nepanuje ani u většího dieselu 2.2 DI-D, který byl spojen výhradně se  samočinnou převodovkou.

Pokud toužíte po dieselu, volte šestnáctistovky HDI původem od koncernu PSA. Rozšířený motor je o něco menším zlem než osmnáctistovka nebo dva-dvojka. Francouzský diesel vyžaduje doplňování aditiva pro regenerace DPF a je nutné počítat i s případnou výměnou filtru. Pokud budete měnit olej každých 15 tisíc kilometrů a nezapomenete na výměnu rozvodového řemene (nejlépe dříve než po 160 tisících kilometrech), měl by tento diesel sloužit. Pro úplnou spokojenost je dobré vyřešit nešikovně konstruovaný výpustní šroub oleje, který nedovolí vypustit veškerý olej při výměně. Nechte si proto olejovou vanu upravit.

Diesely pod kapotou ASX nikdy nedosáhnou spolehlivosti benzínové šestnáctistovky MIVEC, která je jedinou správnou volbou. Při dodržování servisního plánu a pravidelné výměně oleje po 15 000 km nebo jednom roce provozu, by vás neměl u benzínu potkat žádný vážný problém.

Dobře je na tom i podvozek částečně vycházející z většího Outlanderu. ASX je příjemným společníkem, který ničím vyloženě nezaujme, s benzínovým srdcem ale bude sloužit spolehlivě.
Reklama

Subaru Forester IV (2012 - 2020)

Zdroj: Subaru

Čtvrtá generace „lesníka“ se vydala cestou zdokonalování již dobrého. Nenápadný Forester se soustředil na schopnosti, které mohou ostatní konkurenti jen závidět. Subaru přes kompaktní rozměry potěší dostatečnou prostorností, malým průměrem otáčení, výtečným výhledem a s tím spojeným snadným parkováním. Kromě toho se soustředí na praktické drobnosti - například zadní dveře se dají otevřít do pravého úhlu, zadní sedadla sklopíte jedním pohybem a roletku krycí zavazadlový prostor uklidíte pohodlně k rezervě. Vůbec špatné to není ani s antikorozní ochranou nebo pořádnou porcí standardní výbavy.

S dvoulitrovými benzínovými čtyřválci (atmosférou a přeplňovanou verzí XT) chybu neuděláte. Oba pořídíte s automatem Lineartronic, slabší pak i s manuální šestirychlostní převodovkou. Volba převodovky je u něj jen na vás, jelikož variátor se Subaru povedl a je s ním dokonce méně problémů, než s původními pětistupňovými planetovými automaty (bezproblémovost Lineartronicu zaručíte pravidelnou výměnou olejové náplně po 120 000 km). U přeplňovaného dvoulitru je nutné počítat s vyšší spotřebou paliva, jelikož pod deset litrů na sto se v běžném provozu jen těžko dostanete.

Počáteční problémy dieselů se vstřikovači japonská vyřešila automobilka ke spokojenosti zákazníků a problémy se již nevyskytují. V případě spojení dieselu s manuální převodovkou si je potřeba dát pozor na stav spojky (životnost může být jen sto tisíc kilometrů) a její výměna včetně setrvačníku přijde téměř na třicet tisíc korun.

Obavy netřeba mít ani z cen běžných servisních prací. Litr originálního motorového oleje přijde na necelé tři stovky. Peněženka nevyteče ani při koupi ostatních náhradních dílů, brzdové destičky u dieselu v originále vyjdou na zhruba tři tisíce korun a nejdražší položkou je tak (za šedesát tisíc korun) filtr pevných částic.

Léty zdokonalovaný Forester je univerzálním SUVéčkem, u kterého nejsou náklady na provoz vyšší, než u konkurenčních vozů.
Reklama

Jeep Renegade (2014-2020)

Zdroj: Jeep

V Česku málo okoukaný model od Jeepu je zajímavou volbou a v běžném provozu zaujme víc, než sesterský Fiat 500X (kdo by to řekl, že se jedná o příbuzné, že?). Navíc pod stylovým kabátem jeepu se skrývá to nejlepší ze společné spolupráce americké a italské automobilky.

Koupí tohoto jeepu získáte poctivý odolný a neokoukaný vůz. Přibližně pětina ojetin je vybavena pohonem všech kol 4WD a podvozek se i u předokolek spoléhá na víceprvkovou zadní nápravu, mohutná ramena nebo kvalitní tlumiče.

Jedno srdce lepší než druhé

Kromě základní motorizace 1.6 E-TorQ všechny agregáty pocházejí od Fiatu a patří k tomu nejlepšímu, co můžete dostat. Platí to zejména pro přeplňovaný benzínový čtyřválec 1.4 MultiAir táhnoucí zcela odspodu a hlavně výborné diesely 1.6 a 2.0 MultiJet. Jelikož Renegade nebyl klasické fleetové auto, je jeho servisní plán poctivý a motorový olej se mění u zážehových jednotek po 15 000 km, resp. po 20 000 km u dieselů. Interval výměny rozvodového ozubeného řemene je stanoven na 120 000 km nebo 6 let a měnit se doporučuje i s vodní pumpou (platí pro 1.4 MultiAir a diesely). Drobností, která potěší, je fakt, že například systém "stop-start" vypnete jedním stiskem trvale.

Volba manuální převodovky je sázka na jistotu. Kdo ovšem nechce řadit, může sáhnout po automatických převodovkách, které mohou být při vyšším kilometrovém proběhu rizikovější volbou. Šestistupňová dvouspojka DDCT od Fiatu montovaná do vozů s pohonem předních kol i devítistupňový automat ZF pojící se se čtyřkolkou zatím nijak zásadně nezlobí, ale v budoucnu tomu může být jinak.
Reklama

Suzuki S-Cross (od 2013)

Zdroj: Suzuki

Japonský S-Cross je vzorem spolehlivosti a může být vybaven pohonem všech kol. Přednost mu dávají běžní řidiči, kteří nemají důvod jej prodávat. A pokud se tak stane, nemívají tyto vozy hodně najeto. Největší slabinou japonského SUV je tak fakt, že mezi ojetinami se vyskytuje jen vzácně. A když už na něj narazíte, ceny nebývají zrovna nízké.

Přestože S-Cross je vzorem spolehlivosti, patřičnou pozornost a péči je nutné věnovat měkkému laku karoserie (podle zkušených servismanů patří mezi nejnáchylnější černé a červené provedení). Pozor si je potřeba dát také na stav podvozku či ho rovnou případně ošetřit protikorozním nástřikem (zejména černá ramena náprav rychle pokrývá rez).

Špatná volba neexistuje

S žádnou pohonnou jednotkou pod kapotou S-Crossu neuděláte špatně. Všechny agregáty jsou dosud spolehlivé. Platí to jak o základní atmosférické šestnáctistovce CVVT, tak o přeplňovaném tříválci 1.0 BoosterJet i čtyřválci 1.4 BoosterJet. Pokud jezdíte delší trasy, určitě by Vám z hledáčku neměl uniknout diesel 1.6 DDIS původem od Fiatu. Ten poskytne dostatek síly při spotřebě do pěti litrů. Spolehlivější vznětový motor jen těžko naleznete. Nevýhodou může být snad jen jeho hlučnější projev.

Bát se nemusíte ani převodovek. Automaty tu od roku 2016 zastupuje spolehlivá hydroměničová šestistupňová skříň Aisin (tedy kromě šestnáctistovky spojené s variátorem Jatco). I ten patří za předpokladu výměny oleje po 160 000 km nebo osmi letech provozu k bezproblémovým. Dvouspojková převodovka TCSS se objevila u čtyřkolek ve spojení s dieselem hned po roce 2015.

Suzuki S-Cross patří k nejspolehlivějším modelům vůbec a jediné v čem strádá, je kvalita zpracování a laku karoserie. Nejezděte s ním do myčky, raději mu dopřejte ruční mytí a jednou za čas i vosk. Jedině tak bude spolehlivý vůz vypadat stále atraktivně.
Reklama
Reklama
Autosalon TV