Reklama
Nová auta

Za volantem nesmí být nuda, řekla si Honda a představila kupé Prelude. Prohlédli jsme si ho

Budoucnost není jen čistě elektrická. O zábavu se má postarat hybridní systém pod kapotou
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Koncept nové generace slavného kupé Honda Prelude byl hvězdou loňského autosalonu v Tokiu, kde se představil v bílém provedení. Teď japonská automobilka bere svůj nejnovější výtvor do Evropy, představuje ho na festivalu v Goodwoodu. Autosalon jako jediné médium z Česka dostal pozvánku, aby se na zajímavý vůz (vyvedený tentokrát v červeném laku) zajel podívat ještě před jeho evropskou premiérou. A odnesl si z něj nejen první dojmy, ale i informace od samotného šéfa celého projektu Tomoyukiho Yamagamiho.

Krasavec i klasik

Hned na první pohled je jasné, že v tomto případě nejde o nějakou studii, která by jen naznačovala smýšlení hlavního designéra značky. Kdepak, Honda Prelude, na kterou se v nenápadném hangáru někde uprostřed anglického venkova dívám, by se alespoň teď hned mohla vydat do showroomů a na silnice. Tedy až na jeden malý detail. Jde o model bez interiéru, skla jsou tedy naprosto neprůhledná. Jedno je ale jasné: až se někdy příští nebo přespříští rok objeví Honda Prelude v sériové podobě, bude tomuto vystavenému kousku velmi podobná.

Velké kupé samozřejmě počítá s dobrou aerodynamikou, což naznačují třeba zapuštěné kliky dlouhých dveří. Přídi dominuje nápadný „čumák“ výrazně předsunutý před světlomety. Velmi nápadné je i vertikálně postavené osvětlení nárazníku pomocí středové diodové linky. Podívejte se do přiložené fotogalerie také na záď, která se mi líbí asi nejvíc. Proč? Svým stylem přináší něco z přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy byla velká kupé v kurzu. Jde mi hlavně o střih brzdových světel a jejich přechod do víka kufru. Jako bych se na tohle auto díval třeba v počítačové hře Out Run. Nádhera!

Je dobré si uvědomit, že zatímco předchozí Prelude byl vlastně kupé variantou Accordu, v tomto případě to už logicky nepůjde. „Pokud se ohnete a podíváte se na podvozek, bude vám jasné, z jakého aktuálně vyráběného modelu Hondy vycházíme,“ usmál se při našem rozhovoru Tomoyuki Yamagami. Ano, Prelude vyjde ze Civicu. Což je vzhledem k tomu, o jak dobré auto jde, také výborná zpráva. Navíc mají Japonci ještě dost času na to, aby vůz vyladili. Je přitom už od pohledu jasné, že tohle auto nabídne velmi zajímavé svezení. Jen doufám, že si ještě rozmyslí ty černě lakované disky. Ale to je otázka osobního vkusu, který nikomu nevnucuji.

Zábava nesmí skončit!

Asi je jasné, že Honda musí hrát na nízkoemisní notu, stejně jako ostatní automobilky. Tomoyuki Yamagami ale zůstává až překvapivě rozumným. „Nízké emise nejsou to jediné, co Honda chce. Ano, chceme je snížit, ale na druhou stranu také chceme zachovat radost z řízení, protože alespoň pro nás jde o základní součást osobní mobility. Auta nemají být jen věci pro přesun z bodu A do bodu B, ale mají přinést radost z jejich ovládání, kontroly a řízení. A tohle je naše odpověď,“ vysvětluje mi usměvavý šéf projektu, když obcházíme okolo konceptu. Podle něj musí auto, které přináší řidiči radost, být cítit, vibrovat, znít... A to u elektromobilů tak úplně nejde. I proto bude nová Honda Prelude hybridní.

Samozřejmě původní Prelude posloužil jako inspirace. Zatímco v Evropě na něj už vzpomínají spíš jen skalní fanoušci značky, v Japonsku jde o velké jméno. „Nechtěli jsme stvořit jen jakousi poctu starému modelu, chtěli jsme spíš postavit nové sportovní GT, které má navíc moderní a tedy úsporný pohon. I tak ale s tímto jménem musíme nakládat s úctou a opatrně,“ popisuje Yamagami-san s tím, že se ale bylo třeba vzdát některých předchozích zajímavostí – třeba toho, že Prelude měl natáčecí zadní nápravu (už v roce 1987!) nebo příď nižší než dobové Ferrari. „Nechtěl jsem, aby mě strašili staří duchové. Myslím dopředu a Prelude byl vždy nositelem nových cest Hondy. A to bude platit i teď,“ dodal. Ostatně, na místě bylo vystaveno i úplně první kupé Honda Prelude z roku 1978. Až tam sahá tradice tohoto jména.

A co tedy tohle zajímavé kupé požene kupředu? „O motoru zatím mluvit nemůžu,“ říká mi omluvně Yamagami-san s tím, že je pořád příliš brzdy. „Jediné, co vám mohu znovu potvrdit je to, že to bude náš nejmodernější hybrid. Takový, který na jednu stranu bude úsporný, ale na stranu duhou přinese hodně radosti z řízení. Spalovací motor nakonec hraje u tohoto modelu zásadní roli, protože může přenést charakter. Je to něco jako tlukot srdce,“ dodává s typickou japonskou poetikou Tomoyuki Yamagami. A ještě než odejde, šibalsky se usměje: „Však uvidíte, až ho budete řídit.“

Honda slaví 25 let hybridů

Hybridní vůz značky Honda vyjel poprvé na silnice už v roce 1999. Šlo o první generaci modelu Insight, tehdy to bylo třídveřové kupé se zakrytými zadními koly pro lepší aerodynamiku. Od té doby se hybridní motory objevují v řadě aut japonské značky, včetně sportovních modelů jako bylo CR-Z. Aktuální generace vsadila na větší zapojení elektromotoru, najdete ji napříč modelovým spektrem. Debutovala na palubě Civicu, má ji i rodinné SUV Honda CR-V. My jsme se v rámci naší cesty do Anglie svezli s první Hondou Insight. A dojmy z řízení tohoto zajímavého vozu přineseme v nejbližších dnech.
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Honda ukázala autíčko do zásuvky za 360 tisíc korun. Dobije se za půl hodiny

I Japonci umí levné elektromobily. Vůz se prodává v několika verzích, včetně dodávky
17.06.2024 16:30
|
3
Reklama

Nová Honda NX500 je povedené enduro pro 18leté jezdce, říká závodník Lukáš Pešek

Lukáš pro televizní Autosalon otestoval zajímavou novinku pro řidičáky skupiny A2
05.06.2024 12:44
|
0
Reklama

Padají rekordní čísla, Češi kupují nejvíc motorek za posledních 20 let. Vede Honda

Podle statistik se prodalo nejvíc motocyklů od roku 1993. Známe ty nejprodávanější a nejoblíbenější
08.03.2024 14:25
|
7

Nová Honda CR-V docela narostla a je sexy. Pod kapotou ale najdete už jen hybrid

Honza Říha otestoval pro televizní Autosalon japonskou novinku. Jak se mu líbila?
07.11.2023 18:19
|
0

Koupit ojetý luxusní sedan za 200 tisíc korun je vždy hazard. Pokud to není Lexus GS 300

Dobová BMW výrazně předčí spolehlivostí, komfortu má na rozdávání. Chybí mu ale adreanlin
22.07.2024 11:30
|
2

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama

Řídili jsme čtvrt století starý hybrid. Předběhl svou dobu, spotřebou strčí moderní auta do kapsy

Honda Insight měla lehkou konstrukci a vynikající aerodynamiku. V Evropě jde o vzácný vůz
18.07.2024 13:54
|
2

Základ pod 600 tisíc korun i ostré RS. Škoda Octavia přijíždí na trh v nových verzích

Mladá Boleslav uvolnila ceny pro nové varianty modernizovaného bestselleru
18.07.2024 10:33
|
2
Reklama
Autosalon TV