Týden v autech: Test opravdu laciného vozu i rozhovor s dovozcem nových čínských značek
I vánoční týden přinesl řadu zajímavých novinek. Třeba dobrou zprávu pro příznivce italské automobilky Lancia, která se nehodlá ještě odebrat do důchodu a nabídne proto nové modely. V Evropě se také objeví Dodge Charger a nepůjde jen o elektromobil. Navíc se sem blíží i čínské značky Omoda a Jaecoo. Jak to bude vypadat na českém trhu, na to jsme se ptali jejich dovozce.
#1: Mluvili jsme s mužem, který dováží čínské vozy
Až se začnou na českém trhu ke konci zimy prodávat vozy čínských značek Omoda a Jaecoo, způsobí to malou revoluci. Alespoň to tak vypadá z interview, které Autosalonu poskytl generální ředitel Grand Automotive Central Europe Viktor Molnár. Právě tato firma tu bude vozy prodávat a české řidiče chce zaujmout natolik, že obě značky už příští rok katapultují mezi TOP 10 nejúspěšnějších na tuzemském trhu.
„Náš recept je vlastně univerzální – vysoká úroveň kvality, nápaditý design či inovativní technologie za dobrou cenu,“ říká Viktor Molnár v rozhovoru.
#2: Dodge Charger míří do Evropy
Dodge Charger se v nové generaci hodně změnil. Nabízí se totiž nejen se čtyřdveřovou karoserií jako dříve, ale i jako kupé, které fakticky nahradilo model Challenger. Auto navíc poprvé v historii dostalo elektrický pohon. Taková verze nese označení Daytona a nabízí se se dvěma výkony 456 a 630 koní, přičemž disponuje baterií o kapacitě 100 kWh. Výkonnější verze má akcelerovat z nuly na 96 km/h (přepočet z amerických parametrů) za 3,3 sekundy.
Spalovací verze ale zůstala, ovšem už u ní nenajdete legendární osmiválec HEMI. Místo toho auto dostalo řadový šestiválec Hurricane s třílitrovým objemem. Ten se rovněž nabízí ve dvou výkonnostních verzích 420 a 550 koní. Motor je vždy spojen s osmistupňovou automatickou převodovkou ZF.
#3: Jak jezdí opravdu laciné auto?
Pokud rádi cestujete a neradi pouze ležíte u pláže, už jste asi někdy řídili vůz z půjčovny. Většinou jde o cenově dostupná auta se skromnou výbavou, která mají plnit pouze jeden hlavní úkol - dovézt nás z bodu A do bodu B. Avšak zatímco v evropských státech se většinou setkáte se známými značkami typu Peugeot, Renault, Fiat či Toyota, v zemích mimo starý kontinent může být výběr vozidel k zapůjčení výrazně exotičtější.
To platí i o Ománu, kde jsem měl možnost vyzkoušet jeden z nejlevnějších vozů světa, a to čínský sedan Changan Alsvin. Zážitek? Nezapomenutelný, ale rozhodně ne v dobrém slova smyslu.
#4: Poznáte je všechny?
Z průzkumu vyplynulo, že 46 % respondentů nebylo schopno určit význam alespoň poloviny z kontrolek automobilů. Co je možná ještě horší, tři procenta dotázaných neznala absolutně vůbec žádnou kontrolku a nedokázala určit jejich význam. Společnost tato procenta aplikovala na absolutní čísla, takže tisková zpráva říká, že 23 milionů britských řidičů příliš nezná kontrolky svých aut a zhruba milion jim nerozumí ani trochu.
Tuto interpretaci je nutné brát s rezervou, protože průzkum proběhl na vzorku čítajícím pouze dva tisíce respondentů. Navíc se vše týká britského trhu, v Evropě mohou být výsledky trochu jiné. Všichni ale asi tak nějak podvědomě tušíme, že moderní automobilky mají čím dál více techniky a skoro každý systém má nějakou kontrolku. Vyznat se ve všech informacích, které auto řidiči předává, je pak ve výsledku docela komplikované i pro novináře, kteří testují každý týden jiné auto.
#5: Lancia chce žít dál
V roce 2026 se představí vrcholný model značky. Model dostal jméno Gamma, které už v historii značky jednou zaznělo. Šlo o luxusní automobil vyráběný ve dvou karosářských verzích. Přičemž kupé mělo dynamičtější vzhled, zatímco fastback byl spíše pro konzervativnější zákazníky. Tak či tak italské designérské studio Pininfarina odvedlo dobrou práci.
Původní Gammě z 80. let se staly osudnými provozní závady, ale také fakt, že se nabízela prakticky jen na jednom trhu, protože ji jinde příliš neznali. Dnes už je Lancia poučená a své automobily nebude prodávat výhradně v Itálii. Má totiž v plánu příští rok vybudovat přes 70 showroomů po celé Evropě.