Jaguar F-Pace D300 je óda na dieselovou klasiku, která nezadržitelně spěje ke svému konci
Je to skoro až k nevíře, ale koncept předcházející F-Pace se představil už před deseti lety a v podstatě šlo o předsériovou verzi s designem téměř identickým tomu, co jezdí po silnicích dodnes. Studie C-X17 kromě historicky prvního SUV Jaguar prezentovala také novou techniku iQ[A], kterou si převzaly další britské modely. Sériový F-Pace se začal prodávat v roce 2016. Ano, jde už o hodně letitý model a je to na něm znát. Někdy to ale vůbec není na škodu.
Stále vypadá k světu
Interiér je dostatečně prostorný, ale to už po všech těch letech všichni asi tak nějak tuší. Jaguar zpočátku schytával kritiku za zpracování a zejména za pomalý a špatně fungující multimediální systém, nicméně i tohle bylo postupně dotaženo na velmi dobrou úroveň. Interiér sice pořád zůstává spíše decentní, ale nabízí pěkné detaily (například lemování otočných ovladačů), přiměřeně velké displeje, normálně kulatý volant a především vynikající ergonomii s multifunkčními otočnými ovladači na středovém panelu. Ty někdy ovládají teplotu klimatizace, jindy zase vyhřívání sedadel. Jeden by skoro řekl, že se právě tady Škoda u svých modelů Superb a Kodiaq nechala inspirovat.
Zakřivený středový displej má velikost 11,4" a před dvěma lety, kdy přicházel nově do auta, se Jaguar chlubil výrazným vylepšením rychlosti odezvy díky zcela nové architektuře infotainmentu, které říká EVA 2.0. A nelhal. Z původní slabiny se nakonec možná překvapivě stala silná stránka britských aut. Čistá grafika, rychlá odezva a také velmi chytré rozvržení jednotlivých menu. Podle automobilky se na 90 % funkcí dostanete z hlavní obrazovky maximálně na dvě kliknutí. Dá se tomu věřit.
Diesel jako ze staré školy!
Současné provedení přidává drobnou elektrickou pomoc, protože je to mild-hybrid. Jaguar zde ale používá tu nejnižší možnou úroveň elektrifikace, kdy na místě alternátoru je startér/generátor. Je to malý elektromotor spojený se spalovacím motorem řemenem, který při brzdění vyrábí rekuperací elektrickou energii, tu ukládá do lithium-iontového akumulátoru a při akceleraci motoru ten stejný elektromotor zase trochu pomáhá. Jinak by to v dnešní době nešlo. Systém pracuje s 48V napětím a protože F-Pace nedokáže ani plachtit s vypnutým motorem, řidič skoro nepozná, že se jeho auta nějaká elektrifikace dotkla.
Co ale bezpochyby pozná, to je chuť řadového dieselu k životu. Dvakrát přeplňovaná jednotka reaguje na plyn tak ochotně, jak si to člověk vybavuje snad jen z doby, kdy diesely ještě neměly ani filtr pevných částic. Možná to bude přítomností malého elektromotoru, ale svůj díl na tom budou mít také dvě malá turbodmychadla s variabilní geometrií lopatek.
Dynamiku servíruje britský crossover s nenucenou elegancí, sportovní svezení určitě nečekejte. Je to dieselová klasika, kdy je auto schopné ve svižném německém tempu spolykat na jeden zátah šest stovek kilometrů a ještě vám nějaký dojezd zbyde. Ustálená jízda je tichá, pod plynem se interiérem rozléhá hutný zvuk šesti válců plněných naftou. Možná jsem staromódní, ale i po všech těch letech a po mnoha testech elektrických aut si pořád myslím, že tahle koncepce pohonu do zapomnění nepatří a že po nástupu elektromobilů spoustě zákazníků bude chybět.
Jezdí skvěle, ale stojí moc
Takže: Brát, nebo nechat být? Říká se mi to těžko, ale britský crossover už je za zenitem. Fakticky je to výborné auto ze staré školy s poctivým motorem a povedeným podvozkem, jenže je tu jedna potíž. Jak Jaguar postupně svůj historicky první crossover vylepšoval, tak postupně rostla také jeho cena. Schválně si tipněte, kde startoval ceník F-Pace v roce 2016 po příchodu na trh. Chvilka napětí - bylo to 1 189 188 Kč za čtyřválcovou zadokolku. Dnes stojí nejlevnější F-Pace (D165 AWD) 1 738 239 Kč a testovaný šestiválec začíná na částce 2 172 368 Kč. V roce 2016 jste na dieselový šestiválec potřebovali o 557 tisíc méně.
Jedna věc je inflace a druhá je fakt, že za cenu kolem dvou milionů už si zákazník může koupit spoustu zajímavých aut. Třeba větší Audi Q7 také s třílitrovou naftou, BMW X3 s nejsilnějším dostupným dieselem M40d (250 kW/340 k), Audi SQ5 také osazené silnějším dieselem (251 kW/341 k) a nebo rovnou Stelvio v nejostřejší variantě QV, které stojí 2,3 milionu. Srovnání s několika konkurenty najdete zde. V katalogu pak najdete na stránce Jaguaru F-Pace také veškerá technická data. Stačí kliknout sem.
F-Pace vždycky hrál roli zajímavé alternativy k německé konkurenci. Po všech těch letech sice dospěl do podoby vychytaného a velmi vyzrálého řidičského SUV, ale více než kdy dříve to bude volba fanoušků. Jakmile se dostane při rozhodování ke slovu rozum, který vás odtáhne třeba do showroomu BMW, asi nebude co řešit. Pokud se vám ale F-Pace líbí, nenechte si to rozmlouvat. Žádná další šance k nákupu pěkně jezdícího britského crossoveru s poctivým dieselem už nebude. „Nikdy. Nechť si to všichni zapamatují. Nikdy...“