Reklama
Nová auta

Šéf značky Kia v Česku: Budeme mít 11 elektromobilů, ale na benzin nezanevřeme

Arnošt Barna v rozhovoru s Autosalonem potvrdil, že spalovací vozy udrží nejméně do roku 2035
Zdroj: Tiskový servis Kia

Kia prodává svá auta na českém trhu už 30 let. Za tu dobu se toho hodně změnilo, aktuálně se musí automobilka připravit třeba na předpokládaný zákaz prodeje aut se spalovacími motory. Zároveň ale přechod na elektromobilitu nechce uspěchat, což ji může v Česku posunout v popularitě ještě výš, než si aktuálně stojí. „Někteří konkurenti chystají konec spalovacích vozů ještě dřív, než to bude nutné. To ale není náš případ,“ říká v rozhovoru pro Autosalon generální ředitel Kia ČR Arnošt Barna a dodává, že kdyby se nakonec Evropa rozohdla toto nařízení odsunout, bude Kia připravena prodávat benzinové vozy dál. Pracuje přitom i na vodíku nebo syntetickém palivu.

Pomohlo "poevropštění"

Letos slavíte 30 let na českém trhu, to je docela slušné jubileum. Jak byste zhodnotil ty uplynulé tři dekády?
Kia se vyvíjí neuvěřitelně rychle. Během těch 30 let docházelo k obrovským skokovým vývojovým změnám. Prvních 10 let jsme měli vozy, které úspěšně doháněly konkurenci po stránce svých vlastností, tedy spolehlivosti a kvality. V druhé dekádě jsme byli na špičce v průzkumech spokojenosti a spolehlivosti v řadě mezinárodních statistik. Proto jsme se mohli soustředit na vylepšení designu a investovat do image značky. Získali jsme tak mnoho ocenění za design a stali jsme se skokany roku na mnoha trzích. Ve třetí dekádě jsme se soustředili na nové pohonné jednotky, bateriové vozy, hybridy či vývoj palivových článků. V tom jsme získali spoustu zkušeností, které jsme zužitkovali při uvádění nových elektromobilů na trh. Myslím si, že už teď jsou před konkurencí a stávají se měřítkem pro ostatní.

Češi si k vám přesto tak trochu museli najít cestu. Je konkrétní model, který jim pomohl víc si vaši značku oblíbit?
Měli jsme několik klíčových modelů. Před 30 lety jsme vstupovali na trh s modelem Sephia, což byl vůz nižší střední třídy. Postupem času se těmi ikonickými staly modely jako byl Ceed první generace, se kterým se nám podařilo získat ocenění České auto roku 2008. Potom Sportage, která zahýbala trhem a přilákala spoustu lidí z vozů nižší střední třídy do SUV. Stala se obrovským prodejním trhákem. Řeč je hlavně o její třetí generaci, protože byla jedním z prvních modelů, na kterých se podepsal šéfdesignér Peter Schreyer.

Sportage tedy pomohlo určité „poevropštění“?
Ano, dalo by se to tak říci.

V Česku jste už tři roky na pátém místě v žebříčku prodejnosti. Už dřív jste se nechal slyšet, že byste chtěli být v TOP 3. Jak toho chcete dosáhnout?
Současné umístění nás těší, nicméně ve střednědobém horizontu, možná do tří až pěti let, máme ambici to ještě zlepšit a myslíme si, že třetí nebo čtvrté místo je v našich silách. Máme také velmi širokou produktovou nabídku zaměřenou oběma směry, tedy jak na spalovací, tak na elektrické automobily. Do roku 2027 chceme mít na trhu 11 elektromobilů, ale je fakt, že na našem trhu zatím převládá pořád poptávka po spalovacích vozech. Proto u nich budeme udržovat naši širokou nabídku od Picanta až po Sorento. To nám může také pomoci, hlavně ve chvíli, kdy někteří naši konkurenti oznamují ukončení prodeje spalovacích aut nebo redukci jejich nabídky ještě před rokem 2035.

Udržíme varianty, o které mají Češi zájem

Vy udržíte spalovací motory až do roku 2035?
Z naší centrály mám informaci, že budeme využívat celé časové období, které nám Evropská komise dává do roku 2035. Samozřejmě si uvědomujeme, že bude dobré mít modely, které jsou v těch nejprodávanějších segmentech. To znamená, že v průběhu několika let přijde nová generace modelu Ceed a u ní už mám potvrzené, že bude opět dodávána se spalovacími pohonnými jednotkami. To je pro český trh zásadní, protože u nás Ceed dělá 40 až 50 procent celkového objemu prodeje a 20 procent tvoří Sportage. Minimálně tyto modely tedy musíme udržet ve variantách, které český zákazník žádá.

Český zákazník si žádá i diesel. Zůstanete mu také věrní?
Tím si naopak nejsem úplně jistý. Diesel postupně odchází a český zákazník se také hodně změnil. V našich prodejích i u konkurence vidíme, že poptávka po naftě za posledních pět let silně klesla, a proto pro nás přestává být zásadní.

Řada výrobců deklaruje, že se vzdá spalovacích motorů i globálně. Jak je na tom Kia?
Kia je globální značka, a tak musí fungovat i na kontinentech, kde elektromobil pro roce 2035 stále nebude tím, co bude zákazník žádat. Myslím tím třeba Asii nebo Afriku. Pro tyto trhy musíme mít pořád spalovací vozy. A proto neustávají naše investice do výzkumu a vývoje spalovacích aut. Tím pádem jsme flexibilní i v momentě, kdyby došlo k nějaké změně v legislativě nebo strategickému záměru Evropské komise. Pak můžeme i prodlužovat prodej spalovacích vozů v Evropě.

Jaké novinky chystáte v Česku pro letošní rok?
Letos budeme mít tři facelifty našich už zavedených modelů, to jsou Picanto, Sorento a EV6. V závěru roku představíme jako novinku model EV3, což bude elektromobil menších rozměrů v provedení SUV. Půjde o cenově atraktivní vůz úplně nové generace.

Některé automobilky občas na český trh přivezou speciální model, který byl třeba dřív určen pro jiné země. Vy jste před lety bodovali Stingerem. Nechystáte ještě nějakou specialitu, napadá mě třeba velké SUV Kia Telluride?
V krátkodobém horizontu to nemáme v plánu, ale je to zajímavý nápad. Zamyslíme se nad tím.

Počítáme s vodíkem i e-palivem

Jak vnímáte současné změny v české legislativě? Třeba úpravu v DPH?
Naše produktové portfolio sahá od 300 tisíc do 2,3 milionu korun s modelem EV9, takže si myslím, že gros našich aktivit se odehrává v poli, kde tato změna nehraje roli. Příliš se tedy nebojím.

Co říkáte na podporu elektromobility v Česku?
Ta je dlouhodobě nedostatečná. Nicméně nedávno došlo k oznámení vlády, že začne podporovat nákup elektromobilů z evropských fondů. Bohužel zatím ještě stále nejsou dořešeny detaily, nicméně si myslím, že s tímto programem dojde k nastartování elektrifikace vozového parku v Česku. Navíc souhlasím s tím, že je dobré soustředit se u toho na firmy. Za komplikaci ale považuji propojení dotace s financováním vozu přes úvěr. Velká část firem totiž uvažuje o nákupu elektromobilu pomocí operativního leasingu, ale ten je bohužel z této možnosti vyjmut. Jde ale o dobrý začátek.

Češi jsou zatím z hlediska elektromobility docela konzervativní. Co by je mohlo přesvědčit o tom, že už je na ni správný čas?
Tak, jak narůstá počet elektromobilů, tak bude potřeba budovat další a další dobíjecí stanice. V Česku na tom nejsme špatně, máme hodně rychlých stanic, na rozdíl od západní Evropy, kde je sice celkový počet dobíječek vyšší, ale jde hlavně o ty pomalejší. U nás nicméně není optimální jejich rozmístění, to se ale bude postupem času zlepšovat.

Elektromobilita možná není jedinou cestou do budoucnosti. Uvažujete třeba o vodíku?
Ano, v rámci koncernu máme už vyvinuté řešení, ale zatím s uvedením do produkce čekáme na správnou dobu. Nyní nedává smysl poslat na trh vodíkový automobil, když ho prakticky není kde naplnit. Třeba v Česku je pokrytí naprosto nedostatečné. Zákazník si zaslouží svůj vůz používat každý den bez omezení a to nyní nejde. Jakmile bude infrastruktura, bude zajištěna stabilní výroba zeleného vodíku, tak dává smysl takový model mít.

Jak se dívá Kia na syntetická paliva?
Počítáme s nimi. Máme společný projekt se Saúdskoarabskou technickou univerzitou a společností Aramco, s nimiž vyvíjíme e-paliva. Je to podle nás budoucnost, ale nejsme si jisti, jakou budeme mít podporu od regulatorních úřadů, tedy jak bude v budoucnu nastavená tolerance těchto paliv. Jestli to bude možné používat pro všechny vozy, nebo jen pro nějaké menší množství. Nicméně se v tuto chvíli snažíme mít želízko ve všech ohništích a tudíž se nechceme zaměřovat jen na jednu technologii. Chceme být připraveni.
Reklama
Reklama

Diskuze

Luban - 13.02.2024 08:56:10
Sorry ale jděte někam s elektroautama.
Cyril - 12.02.2024 19:29:59
Omluva,Kia je na Slovensku,ale patří pod Hyundai Nošovice. A obě rádoby automobilky jsou na tom stejně, ubohost.

Kia Sorento po faceliftu si udržela i poctivý diesel. České ceny nejsou vůbec přestřelené

Designově se modernizované Sorento přiblížilo modelu EV9. Výkony motorů trochu poklesly
01.02.2024 16:45
|
3
Reklama

Pepa vzal konečně elektromobily na milost. Obrovská Kia EV9 ho totiž zahrnula luxusem

Kia EV9 je obrovský vůz do zásuvky. Má velmi bohatou výbavu, solidní dojezd, ale i vysokou cenu
16.01.2024 10:00
|
2
Reklama

Kia EV9 dorazila do Česka. Obr za dva miliony hostí posádku naprostým luxusem

Elektromobil sveze šest nebo sedm lidí. Na jedno nabití by měl ujet až 563 kilometrů
25.10.2023 18:15
|
0

Kia Sorento dostala novou tvář. Zbavila se starých tlačítek a vsadila na dotykové ovládání

Korejská automobilka odhalila vzhled svého SUV Kia Sorento. Změny jsou spíš decentní
25.07.2023 10:40
|
0

Už žádné pochody po magistrále a blokování dopravy. Třicítkáři v Praze končí

Aktivisté to napsali v tiskové zprávě s tím, že se jim podařilo nastartovat společenskou debatu
01.03.2024 09:05
|
1

Češi kupují nejvíc červených mazd v Evropě. I díky tomu Japonci vyvinuli unikátní barvu

Mazda slibuje, že červený lak nazvaný Artisan Red Premium bude mít v budoucnu ještě víc modelů
29.02.2024 16:00
|
3
Reklama

Švédské SUV, které má skoro stejně koní jako Ferrari F40. Volvo XC60 je nenápadná raketa

Otestovali jsme nejdražší variantu označenou jako T8, skrývá extra výkonný plug-in hybrid
28.02.2024 16:03
|
3

Hyundai končí se spalovacími modely i30 N a i20 N. Pro Česko si podrží zásobu do konce roku

Výroba v Nošovicích skončí už v dubnu. Automobilka se chce zaměřit na rychlé elektromobily
28.02.2024 09:53
|
4
Reklama
Autosalon TV