Reklama
Nová auta

Seat uvedl na trh modernizovanou ibizu a aronu. V porovnání s konkurenty si výrazně lépe vede SUV

Rozdíl mezi srovnatelnými verzemi s motory 1.0 TSI 70 kW ve výbavě Style činí jen 28 tisíc korun
Zdroj: Tiskový servis Seat

Seat uvedl na český trh modernizované verze malého hatchbacku Ibiza a malého SUV Arona. Nejlevnější Seat Ibiza 1.0 TGI 66 kW Reference se prodává od 394 900 korun. Jde o verzi na zemní plyn. Nejdostupnější verzí modernizovaného Seatu Arona je benzinová 1.0 TSI 70 kW Style za 455 900 korun.

Dražší než nová Fabia

Podrobnosti k faceliftu obou vozů jsme již publikovali a najdete je v článku, na který odkazujeme nad tímto textem. Tentokrát se tedy budeme věnovat českým cenám obou vozů a jejich porovnáním mezi sebou a konkurenty.

Ceník modernizované ibizy začíná na částce 394 900 korun za verzi 1.0 TGI 66 kW Reference. Právě provedení s litrovým přeplňovaným motorem, které jezdí jak na zemní plyn tak na benzin, je jako jediné dostupné v základní výbavě.

Není to tak dlouho, kdy malé vozy začínaly na částkách lehce přes dvěma sty tisíci korunami a za ceny současné základní ibizy se prodávaly dobře vybavené hatchbacky nižší střední třídy. I v současnosti je ale nejnižší cena ibizy mezi malými hatchbacky velmi vysoká. Několik malých hatchbacků se dá stále ještě pořídit za méně než 300 tisíc korun. Jejich aktuální přehled naleznete ZDE.

Základní výbava Reference má sice slušný počet bezpečnostních prvků, ale s těmi komfortními to není žádná sláva. Jde o takový nezbytný základ s manuální klimatizací a ocelovými koly. Zadní opěradlo je dokonce nedělené. Samozřejmostí v této třídě ale rozhodně nejsou standardně dodávané full LED světlomety, nebo záruka na 5 let omezená 100 tisíci ujetými kilometry.

Teprve od druhé výbavy Style jsou dostupné benzinové turbomotory 1.0 TSI ve výkonových verzích 70 a 81 kW, ten silnější i s automatem. Seat Ibiza 1.0 70 kW Style jsme porovnali s novou Škodou Fabia 1.0 TSI 70 kW Style ZDE

Ve vyšších výbavách Xcellence a FR už ceny některých verzí překračují půlmilionovou hranici. Nejsilnější motor 1.5 TSI DSG je k dostání pouze ve sportovně laděné verzi FR za 552 900 korun. Kompletní aktuální ceník modernizovaného Seatu Ibiza naleznete ZDE.

Podobně jako Kamiq

Modernizovaný Seat Arona začíná na částce 455 900 korun v provedení 1.0 TSI 70 kW Style. Základní výbava Reference v českém ceníku chybí. Jde tak o slušně vybavené auto na šestnáctipalcových litých kolech, i když i jemu chybí například automatická klimatizace. To je největší rozdíl ve výbavách Style u ibizy (ta automatickou klimou ve Stylu disponuje) a arony, které jinak u základních verzí dělí pouze 28 tisíc korun, což je samozřejmě lepší výchozí pozice pro výrazně žádanější malé SUV. Na vzájemné porovnání ibizy a arony se podívejte ZDE.

Ani arona nepatří mezi malými SUV k nejlevnějším, ale rozhodně je na tom v porovnání s konkurenty lépe než ibiza. Přehled všech malých a rodinných SUV s cenou nižší než 400 tisíc korun seřazených od nejnižší ceny naleznete ZDE.

Největším konkurentem arony na českém trhu je samozřejmě Škoda Kamiq. Ten byl donedávna výhodnější, než Škoda Auto zrušila jeho Akční model 2021. Nyní jsou na tom sourozenci z koncernu VW podobně. Na podrobné porovnání obou vozů se můžete podívat ZDE.

Stejně jako ibiza se i arona nabízí ještě ve dvou vyšších výbavách - dobrodružně laděné Xperience a sportovně laděné FR. Paleta motorů je stejná jako u Ibizy, stejně tak výlučný pohon předních kol. Kompletní ceník modernizovaného Seatu Arona naleznete ZDE.

Diskuze

Pepa - 10.10.2021 00:30:35
Nejsem Onasis, abych si kupoval předražený 3 hrnky a bál se pustit pár set km na jeden zátah. Už jsem měl tu čest se svést koncernem se 3 hrnkem 70 kW do Krkonoš ve 4 lidech. Aby to jelo muselo se točit a chudák řidič ruku měl otlačenou od řadičky.

Prodej litých kol se změnil. Zatímco dříve je motoristé nejvíce nakupovali na jaře, teď frčí podzim

Čím dál více nových aut dostává litá kola ve standardu. Motoristé ale chtějí mít i pěknou zimní sadu
15.10.2021 15:29
|
0

Testovali jsme obytný automobil, který se dá lehce vyrobit z dodávky. Za 55 tisíc korun

Vestavba Visu Sitka sice nemá sprchu ani lednici, ale jako postel nebo malá jídelna poslouží dobře
13.10.2021 08:50
|
4
Reklama

Hyundai i30 N má kouzelné tlačítko, které z něj dělá bestii. Funguje jen 20 vteřin a těžko se hledá

Funkce se jmenuje N Grin Shift (NGS). Rádi bychom ji viděli ve všech sportovně laděných autech
12.10.2021 14:49
|
6

Continental slaví 150 let od založení. Vyrábí pneumatiky z pampelišek a testuje recyklát z PETek

Závod v Otrokovicích dnes vyrábí přes 20 miliónů plášťů ročně. Potíže výrobců aut zatím moc nevnímá
08.10.2021 19:09
|
1
Reklama
Autosalon TV