Renault 4 je rodinné auto, za kterým se každý otočí. Adrenalin nerozdává, ale jezdí úsporně

Elektromobil nemusí být nuda. Ani ten, který je určen pro rodinné cestování. To chce dokázat nový Renault 4, který podobně jako jeho menší sourozenec Renault 5 nasadil retro-futuristický styl. Oba vozy díky tomu přitahují hodně pozornosti. Že je novinka ale také solidně praktický a úsporný vůz, to jsme si jako jediní novináři z Česka ověřili během prvních jízd. Ty se konaly v okolí Lisabonu. Domů jsme odlétali s pocitem, že jde o auto, které může řadu lidí přilákat k elektromobilitě. Má k tomu docela dost argumentů.
Skoro každý se otočí
Renault 4 E-Tech, jak se celým jménem správně nazývá, stojí na platformě AmpR small pro vozy do zásuvky do hmotnosti 1,5 tuny. Sdílí ji tedy s Renaultem 5 (a také budoucím Twingem), ale chce nabídnout víc prostoru, což se propisuje hlavně do místa pro zadní cestující a zavazadla. Rozhodně ale nejde jen o prodlouženou verzi „pětky“. Renault 4 je svébytný model, který jasně odkazuje na svého legendárního předchůdce. Ten automobilka vyráběla mezi lety 1961 až 1992 a vznikl v počtu osmi milionů kusů. U nás na něj už prakticky nenarazíte, ale my jsme na portugalských silnicích minuli hned několik kousků, za jedním jsme dokonce chvíli jeli. Asi se v teplém klimatu lépe udržují.
Každopádně 4143 mm dlouhé auto budilo na cestách značnou pozornost. Vděčí za to onomu retro-futuristickému stylu, kdy se za zaskleno maskou skrývají diodová světla se svítícím logem a rámečkem, která jasně odkazují na starou „čtyřku“. Stejně tak je to patrné v bočním profilu, nejvíc ale vynikne typická zkosená záď. Vůz na pomezí hatchbacku a SUV tak v jedněch vyvolá nostalgické vzpomínky, v druhých zase dojem, že jde o unikátní auto, které vystupuje z šedi běžného provozu. Boduje tak na mnoha frontách, ještě když k tomu přidá dobové barvy, tedy světle modrý nebo světle zelený lak. K mání jsou ale i další.
Vůz vypadá díky své jisté hranatosti opticky velký. Ve skutečnosti ale zapadá přesně mezi Clio a Captur. Má o osm centimetrů delší rozvor než Renault 5 a o 12 cm delší záď. Proto slibuje stejně místa na zadních sedadlech jako právě Captur. A jak jsme si na místě ověřili, lze si pohodlně sednout „za sebe“, i když máme postavu přes 190 cm dlouhou. Do R5 jsme se nasoukali stěží. Kvitujeme také lehce dostupné kotvy isofix.
Že může jít o dobré rodinné auto, to naznačuje i kufr, který má objem 420 litrů. Najdete v něm překvapivě nízký práh (jen 607 mm nad zemí), což umožňuje lepší manipulaci s těžkými předměty (třeba složeným kočárkem). Kufr očividně využívá tvary vozu na maximum, je to praktická kostka, navíc má mezipodlahu dělenou vejpůl, takže se dostanete k nabíjecímu kabelu i ve chvíli, kdy máte uvnitř naložené nějaké věci. Sedadlo spolujezdce vpředu lze navíc sklopit, takže pak v kufru můžete převážet až 2,2 metru dlouhý předmět, třeba krabici se složeným nábytkem nebo surfovací prkno, jak naznačují PR materiály. To umělo třeba první Twingo. Kvitujeme elektrické otevírání pátých dveří, naopak nám chybí páčky pro sklopení zadních sedadel.
Interiér je šik, ale stejný jako v R5
Až potud je tedy Renault 4 jiný než Renault 5, za volantem se ale rozdíly smazávají, tedy vzhledově. Palubní desky jsou totožné, což ale rozhodně není na škodu. I tady se promítá onen retro-futuristický střih, kdy hlavní část tvoří dva displeje schované do velmi hranatého rámečku. Přístrojový štít má pohlednou grafiku, můžete si vybrat z několika režimů zobrazení, jsou si ale hodně podobné a v závěru je to vlastně jedno. Menu zábavního systému je samozřejmě identické, potěší jemnou grafickou, rychlou odezvou a hlavně integrací aplikací od Googlu včetně map. Ty pak už umí naplánovat vaši cestu i se zastávkami na nabíječkách.
Od zvolené výbavy se bude silně odvíjet vzezření vašeho vozu, Renault 4 dostane tři výbavy nazvané s malým písmenem evolution, techno a iconic. Stejně jako v „pětce“ dostanete třeba pěkný látkový strop se vzorem, jakoby džínový dekor na palubní desku nebo třeba částečně kožené čalounění. Interiér vypadá svěže, moderně, není mu co vytknout. Snad jen fakt, že jízdní ovladač nemá polohu P, takže si musíte zvyknout na to, že parkovat budete přes brzdu. Mají to i jiné elektromobily, ale budete si na to muset chvíli zvykat.
Jak to na palubě Renaultu 4 vypadá, na to se můžete podívat v přiložené fotogalerii:
Jezdí normálně, ale se skvělou spotřebou
Pojďme ale jezdit po městě, dálnici i klikatých silničkách, kterých je na pobřeží Atlantiku opravdu dost. Renault 4 se bude nabízet se dvěma výkony a velikostmi baterie. Základ označený jako urban má jednotku o výkonu 90 kW (120 k) s točivým momentem 225 Nm, která disponuje baterií o velikosti 40 kWh. Verze comfort pak nabídne 110 kW (150 k), točivý moment 245 Nm a baterii o kapacitě 54 kWh. Tu jsme také dostali k prvnímu svezení, které zahrnovalo nejprve 123 kilometrů po okreskách a po městě a pak zhruba 80 kilometrů po dálnici.
Renault 4 těží zejména z dospěle naladěného podvozku, který využívá zadní zavěšení typu multi-link. Díky tomu je auto stabilní a také dost komfortní i přes 18“ kola, která jsou pro něj standardem. Baterie pod podlahou pak ještě přidává nižší těžiště, takže auto působí agilně a sebejistě. Řízení ale není tak ostré jako v případě menšího Renaultu 5, má delší převod a nemáte z něj tedy takový ten „motokárovitý“ pocit.
Ostatně ani motor není trhač asfaltu, jakkoliv vás při prvotní akceleraci dokáže zatlačit do sedadel. Téměř okamžitý nástup točivého momentu je na začátku příjemný, ale akcelerace z nuly na 100 km/h za 8,2 sekundy naznačuje, že nejde o adrenalinovou záležitost. Renault 4 se tak v zatáčkách i na dálnici chová jako dobré auto na normální ježdění. Nic jiného by si asi lidé hledající vůz pro rodinu nepřáli.
Na rozdíl od Renaultu 5 je „čtyřka“ vybavena také páčkami na volantu (R5 je dostane později), kterými se nastavuje úroveň rekuperace od plachtění po „one pedal“ řízení. Jde o mód, kdy je rekuperace tak silná, že po troše cviku může nahradit brzdy. To spolu s dobrou aerodynamikou a rozumnou hmotností pomáhá k nízké spotřebě. My jsme na první trase městem a okreskami naměřili 12,4 kWh na 100 km, na dálnici potom 15 kWh. A to jsme jeli s provozem. Slibovaný dojezd přes 400 kilometrů tak není daleko od reality.
DC nabíjení maximálním výkonem 100 kW bohatě stačí, když máte 50kWh baterii. Díky tomu lze v závěru jezdit levněji, protože neplatíte za extra výkonné nabíjecí stanice. Z AC pak můžete dobíjet výkonem až 11 kW. Renault 4 nabídne také V2L, takže si z něj můžete dobít třeba své elektrokolo nebo uspořádat piknik s elektrickým grilem.
Kolik bude stát?
Renault 4 je velmi sympatické auto. Přináší to, co chybělo Renaultu 5, tedy prostor na zadních sedadlech a v kufru. Dělá to s osobitým stylem, navíc předvádí dobré jízdní vlastnosti a hlavně velmi nízkou spotřebu.
K tomu, aby ho přijala širší motoristická veřejnost, bude ale ještě potřebovat dobrou cenu. Ta dosud není známá, automobilka ji zveřejní 10., nebo 11. června. Něco nám ale napovídá, že cenovka bude velmi zajímavá, protože Renault 5 startuje na částce 675 tisíc korun (jeho ceník najdete v našem katalogu), hádáme třeba o 100 tisíc víc. Ano, pořád budou za tuto cenu k mání i větší auta, ale lidé se budou otáčet hlavně za Renaultem 4.