Reklama
Nová auta

Poprvé za volantem Renaultu Espace. Umí otáčet zadními koly a pohodlí rozdává ve velkém

Není už ale tak praktický jako jeho předchůdci. Chybí plnohodnotné třetí sedadlo i větší kufr
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Klidně by se mohl jmenovat Renault Grand Austral. To je silný dojem, který jsme si odvezli z prvních jízd s novou generací rodinného modelu Espace v okolí portugalského Porta. Tohle slavné jméno vždycky patřilo velkým MPV francouzské automobilky, teď ho ale nese SUV. Může nabídnout až sedm míst k sezení, velký kufr a velmi komfortní podvozek. Bude to ale stačit k tomu, aby přesvědčilo náročné rodiny? I to jsme zjišťovali během asi 300 kilometrů dálnic a klikatých silnic vinoucích se kolem řeky Douro.

Moderna jak má být

Renault Espace jsme si podrobně představili už při jeho statické premiéře v Paříži, která se odehrála na konci března (článek najdete vlevo od tohoto textu). Už tehdy bylo patrné, že jakkoliv Renault bude tlačit jméno Espace všemi směry, běžný člověk novinku od SUV Austral rozliší jen těžko. I při pohledu zvenčí to jde jen díky protažené zádi, která skrývá onu lákavou možnost pořídit si třetí řadu sedadel, již Austral nenabízí.

Auto je samozřejmě delší a má dokonce i delší rozvor, což rovněž napomůže vnitřnímu prostoru. Espace měří na délku 4722 mm, rozvor má hodnotu 2738 mm (Austral 2667 mm), vysoký je 1645 mm. Jde tedy o velké auto, na druhou stranu je ve srovnání s minulým modelem Espace, který už byl tak trochu crossoverem, o kus kratší - chybí mu 14 cm. Dostáváme se tu ale do zvláštní situace, kdy automobilka tvrdohlavě srovnává nový Espace s předchozími generacemi, ač je patrné, že jde o zcela jiný vůz. Je evidentní, že použití známého jména, které existuje od roku 1984 (tedy o rok déle než autor tohoto textu!), je silný marketingový tah. Jak se ale dozvíte za moment, není to právě ideální.

Teď se ještě rychle pojďme podívat na palubní desku vozu, která je (jak jinak!) prakticky totožná s Australem. A je to dobře! Kokpit Renaultu, který poprvé předvedl elektrický Mégane E-Tech, je promyšlený. Složený je z obrazovek s vysokým rozlišením, je přehledný, natočený k řidiči a má řadu povedených ergonomických prvků. Třeba posuvnou podpěrku pro pravé zápěstí řidiče, což velmi pomáhá při ovládání dotykem za jízdy. Pod ní je ideálně umístěné bezdrátové dobíjení telefonu. Kabina je opravdu špičkově provedená a je radost v ní trávit čas. Je dobře, že se postupně objevuje ve velkých modelech francouzské značky.

Proč by to neměl být Espace

Tím, že Renault nazval své nové SUV Espacem, zahnal tak trochu sám sebe do kouta. Nejenže on sám ho tím srovnává s předchozími pěti generacemi, ale bude to dělat i novinář a po něm také zákazník. A tady nastává tak trochu problém. Výhody, které nový Espace nabírá díky proměně v SUV, jsou vykoupeny těmi, které ztrácí, protože už není MPV. Nebojte, vysvětlíme si to podrobněji.

Tak například ve druhé řadě se už nenašel dostatek místa tři plnohodnotná sedadla, která jsou pro mnoho rodin zásadní. A nejde jen o ty se třemi dětmi, ale hodí se třeba i v situaci, kdy chcete odvézt jen dvě ratolesti a babičku. Ta bude muset tady, stejně jako v drtivé většině ostatních aut, sedět vzadu uprostřed, protože kotvy isofix nejsou na prostředním menším místě k dispozici. Předchozí Espace je měl přitom na všech třech. To je zásadní ztráta kytičky.

Výbornou zprávou je, že pětimístná i sedmimístná verze budou stát stejně, sedm míst samozřejmě ubere prostor v kufru (581 vs. 477 litrů). Sedadla ve druhé řadě se ale dají podélně posouvat, a to o slušných 220 mm a tím upravovat prostor pro cestující v zadních dvou řadách podle jejich potřeb. Vzadu je ale vyhrazeno svezení hlavně pro nejmenší členy posádky. Nicméně za královský prostor ve druhé řadě dostává Espace určitě palec nahoru.

Naopak velkým zklamáním je provedení kufru, konkrétně vstupu do něj. Páté dveře se zdvihají sice elektricky, ale zato velmi nízko. Ano, autor tohoto textu má 193 cm na výšku, ale obává se, že se o hranu víka a nejhůř o zámek budou nepříjemně bouchat do hlavy i mnohem menší postavy, což ostatně prozrazuje naše fotografie nahoře.

A to není jediný problém. Vstupní otvor do kufru je čtvercový a extra malý. Nechápeme, proč Renault usadil dveře takovým způsobem, že se dovnitř budou velmi těžko ukládat rozměrnější předměty. V sedmimístném provedení, které jsme měli k prvnímu svezení my, nám přišel také zavazadelník docela mělký. V tomhle srovnání rozhodně nový Espace se svými předchůdci neobstojí. Mimochodem, minulá generace měla třeba i elektrické ovládání sklápění všech sedadel z druhé a třetí řady v kufru pomocí tlačítek. Tady jsou jen běžné páčky.

Jak vypadá kufr v různých konfiguracích, to se můžete podívat v následující fotogalerii:

Rychlý, ale někdy to trvá

Stejně jako Austral stojí i Espace na platformě CMF-CD, díky tomu je o 215 kg lehčí než jeho předchozí generace. Nabídne obdobnou paletu motorů jako kratší SUV, to znamená mild-hybridní jednotky i full-hybrid, který jsme v Portugalsku otestovali. A i když by bylo možné instalovat do platformy pohon všech kol (má ho třeba Nissan X-Trail), tady nebude, což není nic překvapivého. Pro naftu už prostor také není.

Hybridní E-Tech 200 využívá jako základ speciálně vyvinutý tříválec s objemem 1,2 litru. Má přímý vstřik, turbo s proměnnou geometrií nebo rozvody řetězem. Výkon je 96 kW a pojí se s elektromotorem o síle 50 kW (146 kW / 199 k v kombinaci), kterému dodává energii baterka s kapacitou 1,7 kWh. Systém pracuje ve 400V síti a slibuje kombinovanou spotřebu 4,6 litru na 100 km. Jednotka je velmi dobře odhlučněná, spotřebou ale zatím neoslnila. Naměřili jsme v prvním úseku 7,1, poté 6,8 litru benzinu na 100 km. Na hlubší měření si ale počkáme až na plnohodnotný test.

Rovných 200 koní je pro auto velmi příjemná hodnota. A i když jde o velké SUV, působí velmi mrštně. Je tu ale problém s automatickou převodovkou, na který jsme narazili v této motorizaci i u Australu. Pokud jsme měli mírně sešlápnutý plynový pedál kolem rychlosti 80 km/h, a pak silně přidali, převodovce trvalo velmi dlouho, než vyhodnotila situaci a zachovala se správně. To způsobilo opravdu velkou prodlevu, takže jsme dokonce museli poprvé předjíždění vzdát. Prodleva přitom není tak velká při prudkém rozjezdu z nízké rychlosti, jako právě při potřebě dynamiky ve vyšších rychlostech. Moc nám nesedělo ani chování brzdového pedálu, který se mírně hýbe podle rekuperace (její sílu lze volit páčkami pod volantem) a občas tak působí pod nohou gumově. To je ale zase spíš otázkou zvyku.

Dokonalý podvozek

Jestli si nějaká část Renaultu Espace zaslouží vyzdvihnutí do výšin, pak je to bezesporu podovozek. Stejně jako v případě Australu dostala hybridní verze víceprvkovou zadní nápravu s hliníkovými díly. Auto se tedy chová na silnici velmi vyspěle, ať už je to stabilita ve vysokých rychlostech na dálnici, nebo eliminace větších náklonů na klikatých okreskách. Odhlučnění podvozku je navíc špičkové, tlumiče jsou nastaveny na velmi komfortní svezení a tak je po pár kilometrech jasné, že tohle auto bude fungovat jako skvělý polykač kilometrů.

Už od základní verze nabízí Espace také natáčení zadní nápravy - známý systém 4Control. Zadní kola se v nízkých rychlostech natáčí proti směru předních kol (do pěti stupňů), ve vyšších s nimi o 1,2 stupně. Způsob natáčení se mění podle zvoleného jízdního režimu a zátěže, přibližně kolem 60 až 80 km/h. Díky tomu je Espace velmi mrštné auto. Někdy možá až moc, protože řízení nemá vůbec středovou vůli, takže stačí jen naznačit a auto se ostře vydá zvoleným směrem. Protože tu je velmi aktivní posilovač řízení, hůř se u předvídá limit, a tak vás o nadcházející nedotáčivosti neinformuje auto pohybem, ale nastupujícím hvízdáním pneumatik. S víc hranatým než oblým volantem jsme se taky museli chvíli sžívat.

I přes prokázanou mrštnost se tak domníváme, že je Espace spíš vozem postaveným pro pohodové ježdění. Systém 4Control využijete v mnohem větší míře při manévrování v garážích u nákupních center než při závodění na okreskách. Řidičské emoce totiž tohle auto příliš nenabízí.

Komu se bude líbit?

Nový Renault Espace je povedený, pokud o něm neuvažujete jako o přímém nástupci Espaců před ním. Je tu spíš pro ty všechny, kterým se líbí nový Austral, ale využili by přece jen ještě více místa na zadních sedadlech, v kufru a popřípadě i třetí řadu. Takovou cestou se před ním už vydali i jiní a rozhodně se není za co stydět. Díky vynikajícímu komfortu, skvělé výbavě a prostornosti jde o velmi lákavou nabídku pro bohatší rodiny. Cenu tedy ještě neznáme (víme jen, že za třetí řadu se připlácet nebude), ale tipujeme tak o 100 tisíc víc než v případě Australu. Jeho ceník najdete v našem katalogu, stačí kliknout.
Reklama

Diskuze

Pepe - 13.06.2023 21:05:42
Vzdy jsem mel francouze,ale s poradnymi motory,tady s tim motorem ze sekacky ani zadarmo.
MARTIN - 10.06.2023 13:49:00
<> ESPAS JSEM VŽDY CHTĚL. DESIGN FRANCOUZ UMÍ. LEČ Z NĚJAKÝCH DŮVODŮ JSEM SI TOTO VOZIDLO NIKDY NEKOUPIL.

Espace je ideálním autem pro druhá manželství, říká šéf Renaultu. Novinku jsme si prohlédli naživo

Jméno Espace je ode dneška spojeno s vozem kategorie SUV. Nabízí se ve verzi pro pět i sedm lidí
28.03.2023 08:30
|
2
Reklama

Renault Espace se letos vrátí na silnice. Sveze sedm lidí a převlékne se do kabátu SUV

Auto se pomalu odhaluje na tmavých fotografiích. K veřejnému představení by mělo dojít zjara
14.02.2023 17:17
|
2
Reklama

Ojetý Renault Espace čtvrté generace může být pohromou, i nejlepší trefou. Záleží na fázi i motoru

Francouzské MPV je levnější než Ford Galaxy nebo Volkswagen Sharan, a přitom spolehlivější
03.09.2021 07:07
|
8

Nejpropracovanější opěrky hlavy umí Francouzi. Ta v Renaultu Espace připomíná dopisovou obálku

Otestovali jsme novou generaci Espace s luxusními opěrkami. Umí nahradit i polštář na odpočívadle
17.11.2020 19:47
|
1

Kvíz: Hvězda východního bloku i vysmívaný vůz pro chudé. Vyznáte se v historii Dacie?

Slavná Dacia 1300 přežila i přelom tisíciletí. Dnes rumunská značka vyrábí dostupné vozy
23.06.2024 08:39
|
0

Reálný stav baterie i dojezdu. Autobazar chce lidi zbavit strachu z ojetých elektromobilů

AAA Auto otevřelo centrum elektrických vozů v Čestlicích. Na webu nabízí unikátní funkce
21.06.2024 16:15
|
1
Reklama

Toyota RAV4 slaví třicetiny. Legendární SUV předběhlo svou dobu, proto se ho prodaly miliony

RAV4 se poprvé představila v roce 1994, dnes už jezdí ve své páté generaci. Většinou jako hybrid
21.06.2024 12:00
|
1

Má čtyři motory a místo budíků švýcarské hodinky. Nové Bugatti Tourbillon je na světě

Spojení s Rimacem se silně projevilo na pohonu. Auto akceleruje na 300 km/h za 10 sekund
21.06.2024 10:00
|
4
Reklama
Autosalon TV