Reklama
Nová auta

Espace je ideálním autem pro druhá manželství, říká šéf Renaultu. Novinku jsme si prohlédli naživo

Jméno Espace je ode dneška spojeno s vozem kategorie SUV. Nabízí se ve verzi pro pět i sedm lidí
Zdroj: Jan Markovič, Autosalon.tv

Když v roce 1984 na silnice vyjel první Renault Espace, byl to pro tehdejší motoristy trochu šok. Francouzská automobilka totiž byla jednou z prvních, která se odvážila nabídnout světu vůz kategorie MPV. Průkopník se postupně stal velmi oblíbeným a tak i jedním z klíčových modelů značky. Doba se však za téměř 40 let posunula a prostorné rodinné „minivany“ už tolik nefrčí. Výsledkem je, že nový Renault Espace navazuje na předchůdce hlavně jménem. Naopak s nedávno představeným modelem Austral toho má hodně společného. Jak chce tedy nyní nést DNA slavného vozu? To jsme se byli podívat na vlastní oči, když nás automobilka pozvala na pařížskou předpremiéru této novinky.

Nový trend: Druhá manželství a jejich potomci

Hned na první pohled je patrné, že Renault Espace toho má s Australem opravdu hodně společného. Blíž jsme si loňskou novinku představili během prvních dojmů, které jsme před časem nasbírali v okolí Madridu (článek najdete vlevo od tohoto textu). Při pohledu zpředu jsou oba modely od sebe prakticky neodlišitelné, nicméně boční profil odhaluje, že nový Espace je přece jen o kus větší auto. Stojí sice na totožné platformě CMF-CD, proti Australu už ale nabízí i delší rozvor. Ten má hodnotu 2738 mm (o 71 mm víc!), auto je také přirozeně delší, tedy 4722 mm proti 4510 mm. Díky tomu může uvnitř nabídnout více místa už ve druhé řadě a možnost dvou verzí, tedy pětimístné a sedmimístné.

„Všímáme si nového trendu, ve společnosti narůstá počet druhých manželství. A pro ty jde o ideální vůz,“ řekl při premiéře vozu šéf Renaultu Fabrice Cambolive. Měl na mysli fakt, že lidé pak ve voze převáží třeba starší děti z prvního manželství a mladší z druhého. Pro ně všechny by mělo být v Renaultu Espace minimálně stejně místa, jako v jeho předchozích generacích.

To se od pohledu zdá být nemožné. Přece jen mají hranatá MPV před vozy SUV výhodu. Nová šestá generace modelu je sice proti páté o 14 cm kratší, měla by ale nabídnout stejnou délku prostoru uvnitř. Místa na kolena má být ve druhé řadě 321 mm. Navíc pomůže posuvná lavice, která se může podélně pohybovat v rozpětí 220 mm a tím určovat ideální poměr pro cestující a zavazadla. Pokud bude zcela vpředu, vejde se do kufru pětimístné varianty 777 litrů zavazadel. Standardně je to 581 litrů. V sedmimístné verzi to je 477 litrů (po posunutí 677 l) a v případě, že využijete třetí řadu pro cestující, máte k dispozici 159 litrů.

To jsou čistě tabulkové údaje. Než se dostaneme k našim osobním dojmům, můžete si nový Renault Espace prohlédnout na prvních fotografiích:

Jak působí naživo?

Nedá se říci, že by nás Renault novým Espacem úplně překvapil. Klidně se mohl jmenovat Austral XL nebo třeba převzít jmenovku modelu Koleos. Chápeme, že Espace je jméno, které by se z nabídky francouzské automobilky vyřazovalo jen stěží. Platí ale, že stejně jako je Espace podobný Australu zvenčí, je také uvnitř. Palubní deska využívající povedený zábavní systém openR link s velkou obrazovkou je prakticky totožná. Najdeme tu i známé detaily, jako například posuvné opěradlo zápěstí pro lepší ovládání dotykového displeje. Auto se dokonce bude nabízet v obdobných výbavách, tedy Techno, Esprit Alpine a Iconic, které určují jeho vzhled i použití materiálů, ať už luxusním směrem nebo spíš sportovním po vzoru znovuzrozených sporťáků Alpine.

Prostoru je v kabině opravdu hodně. Vpředu je snad totožný s Australem, vzadu je opravdu cítit více místa na nohy a i se svými 193 cm jsme se pohodlně posadili takříkajíc „za sebe“. Třetí řada je určena spíš pro nejmenší cestující, díky snadnému ovládání sklápění a posunu sedaček se tam ale snadno dostanou. Pokud ho budeme poměřovat s ostatními SUV, vypadá to velmi dobře!

Jestliže Renault poněkud tvrdošíjně lpí také na porovnávání s minulými generacemi modelu Espace (do Paříže přivezl dokonce všechny verze, které jsme si také mohli osahat), nejde alespoň z hlediska kufrového o pokrok. Specifický tvar zádě nového SUV s sebou nese až podivně úzký průchod pátými dveřmi do zavazadlového prostoru. Třeba hranatý čtvrtý Espace působí proti novince jako „stěhovák“ z jiné ligy.

Přechod k SUV s sebou přináší také výrazně vyšší nákladovou hranu, to kvůli vysokému a tlustému nárazníku. Zarážející je i fakt, že se páté dveře nezdvihají tolik do výšky, i výrazně menší postavy než my si tak budou muset dát pozor, aby neschytaly nějakou tu bouli na hlavě od hrany nebo zámku dveří. Nakonec se sluší ještě vzpomenout na geniální elektrické sklápění dvou řad sedadel pomocí tlačítek v kufru, kterými disponoval minulý Espace. I to tu chybí.

Sázka na aplikace a hybrid

Renault ale přesto přinesl s modelem Espace i něco nového. Například chce posádku tohoto modelu motivovat k tomu, aby spolu na cestách trávila více času hrou. Zábavní systém umožňuje instalaci zajímavých aplikací, z nichž některé jsou přímo vyvinuté pro francouzskou automobilku. Jde třeba o kvíz, při kterém z reproduktoru zaznívají ukázky nejrůznějších hudebních děl a jednotliví členové posádky (tedy kromě řidiče) pak mohou přes své mobily hádat, o jakou skladbu jde. Kdo uhodne nejvíc samozřejmě vyhrává.

Až přijde Renault Espace šesté generace na trh, bude nejprve k mání s jedinou motorizací. Půjde o verzi E-Tech Full Hybrid 200 Auto, tedy systém kombinující tříválcový benzinový motor o objemu 1,2 litru s elektromotorem a startér generátorem. Ten pracuje s baterií o kapacitě 2 kWh, takže Francouzi slibují, že bude velmi často jezdit na elektřinu. Mělo by jít při běžném používání až o 80 procent jízdní doby. Výsledkem je průměrná spotřeba 4,7 litru benzinu na 100 km a dojezd přes 1000 kilometrů. Díky výkonu 200 koní a snížení hmotnosti proti minulé generaci se může novinka pochlubit také slušnými jízdními parametry. Zrychlení z nuly na 100 km/h zabere 8,8 sekundy. Maximální rychlost vozu je 175 km/h.

Nový Renault Espace je bezesporu zajímavé auto, které bude na českém trhu bojovat s dalšími prostornými SUV, jako jsou Škoda Kodiaq, Volkswagen Tiguan Allspace nebo třeba Hyundai Santa Fe. Protože se na ceny tohoto vozu ještě čeká, postavili jsme proti sobě v našem porovnávači právě tyto tři konkurenty - stačí kliknout na tento odkaz. Mezitím se také můžete podívat do ceníku Renaultu Austral, pokud by vám velikostně stačil a nehledáte SUV se třemi řadami sedadel. Najdete ho v našem katalogu zde.
Reklama

Diskuze

Martin - 12.07.2024 11:11:54
Espace je jedna velká katastrofa.A vždycky byla.
Prudolf - 28.03.2023 17:35:59
PICHAV, nemohu , než se zeptat.Kdy jsi byl zbaven svéprávnosti? Papíry na hlavu ti vydal který ústav?Jsi schopen sám vykonat potřebu a utřít si zadnici? Anebo to řešíš plenou?Krmí tě jen přes slámku? Anebo intravenózně? Ve kterém pavilónu tě vystavují?

Renault Espace se letos vrátí na silnice. Sveze sedm lidí a převlékne se do kabátu SUV

Auto se pomalu odhaluje na tmavých fotografiích. K veřejnému představení by mělo dojít zjara
14.02.2023 17:17
|
2
Reklama

Ojetý Renault Espace čtvrté generace může být pohromou, i nejlepší trefou. Záleží na fázi i motoru

Francouzské MPV je levnější než Ford Galaxy nebo Volkswagen Sharan, a přitom spolehlivější
03.09.2021 07:07
|
9
Reklama

Nejpropracovanější opěrky hlavy umí Francouzi. Ta v Renaultu Espace připomíná dopisovou obálku

Otestovali jsme novou generaci Espace s luxusními opěrkami. Umí nahradit i polštář na odpočívadle
17.11.2020 19:47
|
1

Ve středečním Autosalonu otestujeme nový VW Caddy a zamáváme na rozloučenou Renaultu Espace

Návdavkem otestujeme ještě kombi Hyundai i30 s N-paketem a s "EL" Jeepem vyrazíme do bahna
16.11.2020 17:11
|
0

Renault Rafale se stal oficiálním vozem francouzského prezidenta. Má unikátní výbavu

Značka Renault se vrací do Elysejského paláce po osmi letech. SUV se ukázalo na přehlídce
15.07.2024 11:00
|
1

Kvíz: Škoda Octavia letos slaví 65 let. Víte, bez jaké výbavy se museli obejít první majitelé?

Kdy se začala vyrábět a jak dlouho v prodeji vydržela? I na to se ptáme v tomto kvízu na neděli
14.07.2024 10:03
|
1
Reklama

Volkswagen Caddy Cargo dokazuje, že nafta se v dodávkách pořád vyplatí. Jezdí za pakatel

Otestovali jsme užitkovou verzi Volkswagenu Caddy. Určitě bychom ale volili jeho delší verzi Maxi
11.07.2024 17:00
|
0

Stylové SUV Renault Rafale je v Česku. Vypadá mnohem dráž, než ve skutečnosti stojí

K mání je zatím s jedním hybridním pohonem. Brzy ale přijde extra výkonná verze do zásuvky
11.07.2024 08:01
|
12
Reklama
Autosalon TV