Reklama
Nová auta

Nová Škoda Fabia by se měla objevit dříve, než bylo v plánu. Uvažuje se i o variantě RS

Škoda chce urychlit výměnu podvozkové platformy u jednoho ze svých zásadních modelů
Zdroj: Škoda Auto

Aktuální třetí generace modelu Škoda Fabia je na trhu od roku 2014, její nová generace byla plánována někdy na konec roku 2021. Teď se ale zdá, že příchod novinky se o pár měsíců urychlí, a mohla by se ukázat už za rok a kousek, někdy v prvním pololetí roku 2021.

S informací přišel britský AutoExpress, který jako důvod uvádí snahu Škodovky urychlit přechod tohoto svého modelu na novou podvozkovou platformu. Zatímco sesterské koncernové modely Seat Ibiza, Audi A1 a Volkswagen Polo už mají platformu MQB A0, základem stávající Fabie je starší platforma PQ26. Podvozkově tak čtvrtá generace „dožene“ modely Kamiq nebo Scala.

AutoExpress píše, že už bylo zahájeno testování prototypu a přímo šéf Škodovky Bernhard Maier titulu potvrdil, že už v autě seděl. „Mohu vám říci, že se nemůžu dočkat, až uvedu toto auto na trh,“ řekl. Oficiální potvrzení ale Škoda Auto logicky neposkytne. „Spekulace nekomentujeme,“ řekl Autosalonu.tv Martin Preusker z oddělení Komunikace Škoda Auto. „Životní cyklus našich modelů je 6-7 let plus pravidelné facelifty.“
Zdroj: Škoda Auto
Reklama

Vzhledově se dá očekávat navázání na současnou novou podobu vozů Škoda, tedy na modely Scala, Kamiq a Octavia, s ostřejšími rysy a moderními LED světlomety. Prostorově musí být Fabia logicky menší než nedávno představená Scala, ale dá se očekávat, že to stále bude vysoko nad průměrem třídy. Interiér dostane digitální výbavu z modelu Kamiq, tedy navigaci, telefon a infotainment bude možné ovládat dotykově, gesty a také pomocí digitální asistentky Laury. Samozřejmostí bude virtuální kokpit.

Chybět nebudou klasické spalovací motory, ovšem pouze benzinové, se zástavbou naftového agregátu se v tomto modelu nepočítá. Nejspíš dojde i na mild-hybridní technologii, kterou koncern postupně zavádí do čím dál více vozů nižších tříd. Naopak plug-in hybrid je nejspíš vzhledem ke složitosti a ceně celého systému ve Fabii nereálný.

Právě nyní se ale rozhoduje o tom, jestli se do modelové řady Fabia vrátí varianta RS. „Neustále hledáme způsoby, jak rozšířit naši modelovou paletu. Budoucí projekty ale nekomentujeme,“ řekl k tomu Martin Preusker. Podle interních zdrojů se má situace tak, že o verzi RS pro Fabii se intenzivně jedná. Koncern tuto nejvýkonnější variantu zatím nezamítl, ale do uvedení čtvrté generace modelu Fabia se tento záměr může ještě kdykoli změnit. Naděje tu ale je.
Reklama

Diskuze

Jindra - 11.04.2020 07:51:54
Už se těším na novou Fabia. Prý bude její cena s dvoulitrovým motorem a automatem v nejlepší výbavě okolo 385 tisíc. To bude super. Psali to na Škodováckých novinách. Já totiž dělám v mtorárně.
Dalas - 23.12.2019 09:00:30
Nuda auto nemá ducha

Škoda vylepšila standardní výbavu modelů Fabia, Scala a Karoq. Fabii včetně kombíku navíc zlevnila

Akční výbava "125 let" vychází z výbavy Ambition a přináší prvky navíc. U Fabie také 5 tisíc slevy
09.12.2019 22:54
|
1
Reklama

Nejlevnější nová Fabia má výkon skoro jako Felicia. Za stejné peníze dostanete silnější lehce ojetou

Hledali jsme ojeté škodovky za cenu nové. Výsledkem byly silnější motory i lepší výbava
09.12.2019 07:20
|
4

Ideální elektromobil pro Čechy? Velikost Škody Octavia, dojezd 500 km a cena do půl milionu

Čistota provozu není u tuzemských řidičů příliš rozhodující. Záleží jim hlavně na ceně
22.02.2024 17:00
|
13

Komentář: Spravedlnost pro všechny. Elektromobily by se neměly testovat jen v ideálních podmínkách

Je čas na zpřísnění evropských norem. Údaje o dojezdu u aut do zásuvky totiž hrubě neodpovídají
19.02.2024 09:45
|
6
Reklama

Ekologem na zakázku. Aktivisté žádali 50 milionů korun za boj proti dieselovým motorům

Organizace Deutsche Umwelthilfe v době skandálu Volkswagenu nabízela propagaci plynu
15.02.2024 08:14
|
6

Je vám něco přes dvacet a máte elektromobil? Za povinné ručení zaplatíte víc než ostatní

Výše povinného ručení se liší nejen podle auta a jeho ceny, ale i podle věku a bydliště řidiče
05.02.2024 17:00
|
0
Reklama
Autosalon TV