Reklama
Nová auta

Koronavirus krutě zasáhl nejen výrobu aut, ale i veletrhy. E-Salon je zatím naplánován na listopad

V prvním pololetí je s masovými akcemi utrum, stavidla se snad pozvolna otevřou v průběhu léta
Zdroj: Ondřej Běhal

Šílenství okolo koronaviru mění svět technologických novinek, zejména způsoby jejich představení a novinářských briefingů či konferencí. Platí to pro mobily, počítače, sekačky na trávu a samozřejmě i auta. Místo zkoušení na veletrzích si vše prohlédneme jen na obrázcích nebo na videu. Ještě před nedávnem se přitom svorně diskutovalo o tom, jaký jsou autosalony přežitek. Dnes je ale zřejmé, že možnost si novinku fyzicky "ohmatat" je stále nenahraditelná.

Bude na podzim lépe?

Veškeré akce naplánované na jaro a léto byly víceméně zrušeny, některé bez náhrady, jiné s náhradním termínem v závěru roku nebo raději až ten příští. Velkým úskalím pro vystavovatele i návštěvníky je totiž velké nahuštění akcí ve druhé polovině roku, které by mohlo zájem publika značně rozmělnit, což nikdo nechce. Poslední velkou výstavou, která se tak tak stihla, byl tradiční brněnský Motosalon, který za mnohatisícové účasti proběhl ve stejných dnech, kdy se měl konat letošní ženevský autosalon.

Pokud jde o velké tuzemské akce automobilového druhu, vše směřuje k tomu, že původně plánované podzimní termíny zatím ohrožené nejsou. Podle původního harmonogramu se v září uskuteční letňanská Autoshow, v říjnu proběhne v Brně renomovaný Mezinárodní strojírenský veletrh, o měsíc později Czechbus v Praze a především akce, která je v posledních letech silně na vzestupu - letňanský e-Salon, tedy výstava zaměřená na elektromobilitu. 
Reklama

Nová doba potřebuje nové výstavy

To, co vypadalo před lety jako fantasmagorie, je dnes nedílnou součástí běžného života. Do práce dojedete elektroautem, přes poledne se svezete do blízké restaurace na e-koloběžce a po sedavém dni v práci vyrazíte na výlet na e-kole. Pokud jste zastáncem takového stylu života, jste tím pravým hostem e-Salonu.

V českých premiérách by se měly nové ekologické vozy, motocykly, letadla, dobíjecí technologie, novinky z oblasti infrastruktury moderní mobility a další unikáty v této oblasti představit právě na veletrhu čisté mobility e-SALON v termínu 12. až 15. listopadu 2020 na pražském výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.
Reklama

Bude vůbec ještě někdy Ženeva?

Na domácí úrovni se zřejmě s následky infekce covid-19 nějak popasujeme, ale co velké akce v zahraničí? Vypadá to, že ve vážném ohrožení je ženevský autosalon.

Po náhlém zrušení letošního ročníku v důsledku nástupu pandemie koronaviru se totiž zdá stále více pravděpodobné, že se akce nebude konat ani v roce 2021 a to nejen kvůli covidu. V nedávno vydaném prohlášení Nadace Mezinárodního autosalonu v Ženevě se uvádí, že v důsledku letošního zrušení požádal kanton Ženeva o finanční podporu na pokrytí ztrát, která se odhaduje na 11 milionů franků a připravuje se na příští ročník. Má to ale háček.

Podmínky spojené s půjčkou nejsou akceptovatelné pro organizátora výstavy, tedy nadaci. Ve skutečnosti jsou prý v rozporu se stanovami, a zejména s cílem nadace formulovaným před více než 100 lety. Kanton si totiž nárokoval to, aby organizaci autosalonu převzala přímo společnost Palexpo, které patří ženevské výstaviště. To znamená, že nadace by přestala být vedoucí silou výstavy. Po letošním trapasu se ale takový požadavek zdá být legitimní. Nadace jednoduše podcenila riziko koronaviru.

Druhou podmínkou poskytnutí úvěru, se kterou měla nadace problém, byl příslib uspořádat příští rok další ročník. Splnit ho není opravdu snadné. Nadace píše, že její největší partneři, má tím na mysli automobilky, "ji skutečně povzbuzují, ale doporučují naplánovat další výstavu až na rok 2022."

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Přelomový VW. Tři nová SUV od Fordu. Nadupaná elektromotorka. Začíná výstava e-Salon

Druhý ročník veletrhu čisté mobility servíruje nová ekologická auta, motorky, lodě i letadla.
12.11.2019 12:20
|
0
Reklama

Volkswagen Užitkové vozy představuje na e-Salonu v Letňanech nový e-Crafter

Volkswagen Užitkové vozy uvádí na český trh zcela elektricky poháněný model e-Crafter. Elektrická verze vlajkové lodi hannoverské značky oslavila českou výstavní premiéru na e-Salonu v pražských Letňanech. Ekologické skříňové vozidlo s mimořádnými užitnými vlastnostmi a nulovými lokálními emisemi mohou zákazníci objednávat za cenu 1 645 409 Kč bez DPH.
15.11.2018 15:48
|
0

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV