Reklama
Nová auta

Komentář: Škoda Epiq přivede Čechy k elektromobilům. Stát by totiž mohla jen něco přes 400 tisíc

Škoda Epiq zcela určitě způsobí skokový nárůst tuzemských registrací v segmentu elektromobilů
Zdroj: Tiskový servis Škoda Auto

Škoda v pátek ukázala zatím jen koncept svého malého elektromobilu. Jmenuje se Epiq, někteří komentující ale autu rovnou udělili alternativní jméno Propadaq, protože je to zase další „baterkáč“ a „baterkáče“ tady v ČR nechceme. Jenže, víte co? 

Sériová verze se sice představí až za rok, ale už teď můžeme směle tvrdit, že Epiq téměř jistě nebude propadák a při vhodné konstelaci okolností by to naopak mohl být obrovský prodejní hit, který bude představovat na tuzemském trhu elektromobilní zlom. 

Za 430 tisíc by to bylo velmi lákavé!

Tuzemští zákazníci jsou k elektromobilitě skeptičtí. A já téhle skepsi naprosto rozumím. Osobně bych si dnes nový elektromobil určitě nekoupil. Jde o příliš mladou technologii, která se vyvíjí neuvěřitelně rychle a elektrická auta bleskově stárnou. Slevy v řádu stovek tisíc dnes nejsou nic výjimečného a když přijde modernizace, najednou ten stejný model za ty stejné peníze ujede více a dobíjí se rychleji, jak se to stalo třeba u Škody Enyaq. Majitelé starších vozů pak mohou pouze bezmocně koukat, jak rychle klesá u jejich vozů zůstatková hodnota. Zejména v kategorii pod milionem korun je tahle dynamika velmi citelná. Nakonec i Škoda Epiq je toho důkazem. 

Škoda oznámila, že základní cena má být kolem 25 tisíc eur, což je v přepočtu zhruba 630 tisíc. To samé slibuje Cupra u svého malého elektromobilu Raval a Volkswagen u ID. 2all. Příští rok tak můžeme čekat, že na trh vstoupí minimálně tři koncernoví sourozenci, kteří už začínají být cenově poměrně zajímaví a opravdu začínají představovat cenově dostupné a dobře použitelné automobily. Pro kontext, stará Dacia Spring Extreme stála 580 tisíc a byl to velmi kompromisní stroj určený výhradně do města, se kterým se člověk na dálnici trochu bál. Koncernová trojka ale bude podle všeho zcela dospělými auty. Sice malými, ale díky prostorově nenáročnému elektrickému pohonu by mohly uvnitř nabízet místo nepříliš vzdálené hatchbackům nižší střední třídy. Vždyť současný Golf má objem kufru 380 litrů, zatímco ID. 2all nebo Škoda Epiq budou mít o 110 litrů více. 

A teď si představte, že v ČR bude během příchodu těchto elektromobilů na trh k dispozici stále ještě aktuální dotace pro nákup elektromobilů ve výši 200 tisíc. Ano, je určena pro živnostníky a podnikatele, těch je ale v našich končinách hodně. Rázem máte k dispozici dospělé elektrické auto za 430 tisíc (vč. DPH). Auto to bude pěkné, pohodlné, celkem prostorné a na denní ježdění naprosto dostatečné. S dojezdem kolem 400 km s ním odjedete i na chatu, ačkoliv je otázka, zda se náhodou nebude verze s „cenou od“ týkat menší baterie, která nabídne nižší dojezd. I tak to bude zatraceně zajímavá nabídka pro všechny bez ohledu na to, zda pro vás není na světě nic lepšího než sosat ze sluníčka, nebo zda máte raději poctivý osmiválec. 

Citigo iV 2.0

Shodou okolností také elektrické Citigo stálo v roce 2019 při svém vstupu na trh 430 tisíc (bez dotace) a prodávalo se jak housky na krámě. Pokud se nepletu, tak smyslem tohoto auta ale bylo především snížit celkové flotilové emise a automobilka na výrobě prodělávala. Elektrické Citigo se ovšem stalo velmi populárním, protože je to nenáročné kvalitní městské auto. Už před lety tento malý elektromobil ukázal, o co čeští zákazníci mají zájem především. A zájem evidentně trvá dodnes. Za 430 tisíc se aktuálně prodávají málo jeté čtyřleté exempláře. Citigo iV si velmi dobře drží svou cenu, ale to samozřejmě s příchodem elektromobilů na platformě MEB-Small skončí. Pokud tohle auto máte a chcete ho prodat, je nejvyšší čas. Pokud o něm uvažujete jako o ojetině, ještě rok počkejte. 

Dobře si vzpomínám, jak před lety na tiskových konferencích zaznívaly názory, jak čeští zákazníci usednou do elektromobilů až ve chvíli, kdy takové auto nabídne Škoda. To se stalo u Citiga, ale s ukončením jeho výroby zájem pominul. Enyaq je prostě moc drahý. Škoda Epiq by tak mohla sehrát roli takového elektrického Citigo 2.0, které ovšem bude po všech stránkách o několik tříd lepší. Nebo to tak alespoň vypadá. V kombinaci s dotací by mohl být právě tento model tím, který definitivně nastartuje tuzemský trh s elektromobily. I bez té dotace totiž pravděpodobně rozhýbe trh s elektromobily. Starší elektrická Citiga zlevní a zlevní pravděpodobně také Dacia Spring nebo elektrický Hyundai Casper. 

Jaká bude realita tuzemského trhu, to se teprve ukáže. Já bych si vsadil na to, že zpočátku bude o malou elektrickou Škodu enormní zájem a pokud bude k dispozici aktuální dotace, byť jen pro podnikatele a živnostníky, pohrnou se zájemci takovým tempem, jaký tuzemský trh s elektromobily ještě nezažil. 

Skoro se chce říci: Držte si klobouky, elektromobilní revoluce míří i do českých luhů a hájů. 
Reklama

Diskuze

Ladislav Kolesa - 22.03.2024 21:46:52
Papír snese všechno. Toť vše k autorovi a jeho ódě na elektrický šunt.
R.D.Anderson - 21.03.2024 12:17:01
psal jsem deme.tní!

Sexy elektromobily, klasika jako výhody, jak se pozná dobrý řidič. Premiérový Autosalon už ve středu

Nový díl nabídne testy Mazdy CX-5, Mercedesu-AMG EQS 53, Seatu Tarraco a bazarové Škody Karoq
20.11.2023 17:12
|
1
Reklama

Dojeli jsme elektromobilem do Albánie a zpět. Vše ale dopadlo úplně jinak, než jsme si plánovali

Chtěli jsme na fotbal do Tirany. Kvůli srbským celníkům jsme český debakl sledovali v albánské krčmě
18.11.2023 09:35
|
8

Honda ZR-V jezdí jako elektromobil, ale spaluje benzin. Dokáže urazit až 1100 km na nádrž

Otestovali jsme nové SUV japonské automobilky, které přináší to nejlepší z obou světů
24.10.2023 18:30
|
4

Zimáky M+S letos přestávají být z pohledu EU zimními pneumatikami. Řidiči se mohou dostat do potíží

Jedna věc je ale obecná regulace, jiná přístup členských států. V ČR se proto nic nemění
15.04.2024 14:00
|
4

Ano, na současném trhu opravdu najdete sadu kol, která stojí jako slušná Škoda Octavia

Jeden zadní disk stojí přes 200 tisíc. Ty přední jsou levnější, jeden kus vyjde na 194 tisíc korun
15.04.2024 08:06
|
1
Reklama

Když zvládne české tankodromy, obstojí i v zahraničí. Mikrovlnný cestář míří do Rakouska a Ameriky

Až příště pojedete do Rakouska, možná i na tamních silnicích potkáte mikrovlnného cestáře
10.04.2024 10:00
|
0

Škoda Octavia Combi 1.9 TDI je dodnes snem mnoha řidičů. Teď bude na prodej její unikátní verze

Žádná střecha, tři řady sedadel, najeto 21 tisíc kilometrů a unikátní původ i účel. Máte zájem?
04.04.2024 07:57
|
0
Reklama
Autosalon TV