Rozkolísaná Evropa
Pokud do statistik zohledníme kromě států Evropské unie také Island, Norsko, Švýcarsko a Velkou Británii, dostaneme únorový meziroční pokles -20,3 % a za první dva měsíce letošního roku dokonce -23,1 %. Při bližším zkoumání odhaluje statistika zajímavá čísla - Velká Británie, jako jeden z důležitých trhů, klesla v únoru o masivních -35,5 %, pokles téměř 34 % mělo třeba i Dánsko a nedařilo se ani v Portugalsku s poklesem 59 %!
Na druhou stranu i v únoru některé trhy navzdory aktuální situaci vykazovaly buď minimální poklesy nebo dokonce růst. To je případ třeba Švédska s růstem 5,3 %, nebo Irska (+4,9 %). Rozmanitá je i skupina států, které mají poklesy v řádu procent. Mezi ty se řadí třeba i Rakousko (-5,7 %) nebo Polsko (-2,0 %) či Maďarsko (-1,7 %).
Česko se s poklesem -15,5 % drží nad evropským průměrem, což je vlastně dobrá zpráva. A to není vše. V únoru se zadařilo také Škodovce, která navzdory situaci poskočila mezi výrobci na čtvrté místo, když předstihla značky jako Mercedes, BMW i Renault.