Reklama
Nová auta

BMW v Sokolově zahájilo „testování testování“. Auta zde trénují na velkém hřišti i fiktivní dálnici

Automobilka spustila první dva z celkových šesti modulů. Plný provoz bude zahájen za rok
Zdroj: Tiskový servis BMW

Po dvou letech od zahájení stavby nového testovacího polygonu u Sokolova odstartovala automobilka BMW ve zdejším areálu testovací provoz. V podstatě jde o takové „testování testování“. Z celkových šesti plánovaných modulů jsou aktuálně dokončeny dva a na nich začaly zhruba před dvěma týdny probíhat první reálné testy. V testovacím provozu bude sokolovský polygon fungovat do poloviny příštího roku, kdy má být kompletně dokončen a kdy zde odstartuje plný provoz. 

Na ploše jsou zkoušeny kolizní situace

BMW má ve svém novém testovacím středisku v současnosti k dispozici takzvanou technologickou plochu a dálniční ovál. V prvním případě jde o dokonale rovný asfaltový čtverec o rozměru 300 krát 300 metrů, na kterém jsou testovány primárně přednárazové asistenční systémy. Automobilka zde využívá pohyblivé platformy, na nichž jsou umístěné makety automobilu, chodce nebo motorkáře či cyklisty. S pomocí těchto pohyblivých terčů jsou simulovány různé scénáře předcházející reálným nehodám. Například situace, kdy řidič v rychle jedoucím automobilu přehlédne zastavující vůz před sebou, kdy řidič nedá při odbočování vlevo přednost nebo kdy cyklista nečekaně vjede na přechod. 

Automobily mohou být na technologickou plochu vypouštěny z bočních nájezdových drah rychlostí až 160 km/h. Dokonale hladký povrch je nutný právě kvůli pohyblivým platformám. Ty jsou s ohledem na bezpečnost velmi nízké a jejich podvozky mají minimální světlou výšku tak, aby je v případě selhání přednárazových systémů vůz přejel. Makety automobilu nebo motocyklisty jsou vyrobeny z měkké pěny a automobil je při nárazu z plošiny pouze shodí. Poškození jsou minimální. 

Jednotlivé scénáře a pohyby maket jsou řízeny z malého velínu umístěného hned vedle plochy. Při současném testovacím provozu probíhá na této ploše vždy jeden test a pohybuje se tam jen jedna skupina techniků. Do budoucna se ale počítá s tím, že bude plocha rozdělena na segmenty tak, aby zde mohlo probíhat najednou více testů, které jsou méně náročné na prostor. Kromě přednárazových asistenčních systémů se zde bude testovat rovněž autonomní řízení. 

Jak vypadá takové testování na technologické ploše, to si můžete prohlédnout v přiložené galerii:

Šestikilometrová dálnice

Druhým dokončeným modulem je šest kilometrů dlouhý okruh simulující dálnici. Vybaven je proměnným značením a jsou zde dva pruhy plus pruh odstavný. Nechybí ani část s přechodným žlutým značením. Po této dálnici se jezdí rychlostí maximálně 130 km/h a zkoušeny jsou zde systémy asistovaného řízení. Opět je možné simulovat různé scénáře včetně například dopravní zácpy. Podle aktuálních pravidel, která si BMW pro sokolovský polygon stanovilo, se může po dálnici pohybovat najednou až 25 automobilů. V příštím roce přibude ještě druhý podobný okruh, tentokrát ale vysokorychlostní vybavený klopenými zatáčkami. Na něm bude možné jezdit rychlostí až 230 km/h. 

Pro zajímavost, testovací automobily (nejen ty pohybující se po testovací dálnici) jsou doslova naloženy nejrůznější měřicí technikou. Lidově řečeno, mají kufr plný kabelů a počítačů. Všechna data jsou ukládána na disk s kapacitou 16 TB, který se po dokončení testování z vozu vyjme, data jsou pak stažena a vyhodnocována. Toto vyhodnocení aktuálně probíhá přímo v areálu polygonu. 

Řidič má na místě spolujezdce přidaný monitor s obrovským množství různých grafů a všemožných údajů. Pro laika je to změť čísel a čar, pro testovacího řidiče jde o důležitý zdroj informací, pomocí kterého kontroluje, zda všechny přístroje instalované ve voze fungují tak, jak mají. 

V další galerii se můžete podívat na to, jak takové prototypy vypadají uvnitř a jak to vypadá na šestikilometrové dálnici, o které byla řeč:

Bezpečnost především

BMW klade obrovský důraz na bezpečnost, a proto je nedílnou součástí testovacího polygonu také řídicí středisko, ve kterém operátoři dohlíží na veškerý provoz. Jestliže zhruba před rokem byste v místnosti vyhrazené tomuto středisku našli leda tak holé betonové zdi bez oken, aktuálně už je kontrolní stanoviště dokončené a najdete v něm řadu monitorů a dalšího komunikačního vybavení. 

Každý automobil, který vjede do areálu, dostane přesnou GPS, aby byla známa jeho konkrétní poloha, a spolu s tím také upravený telefon. Týmy mohou tyto telefony využívat k vzájemné komunikaci, stejně tak telefony umožňují operátorům spojit se přímo s řidiči. Pokud řidič překročí maximální povolenou rychlost, aplikace nahraná v telefonu ho na to upozorní a pokud se to bude opakovat, dostane hlášení také operátor na kontrolním stanovišti. 

Kromě dohlížení nad provozem v areálu je součástí kontrolního střediska také operátor, který má na starost ostrahu polygonu. Počítá se s tím, že kolem sokolovského areálu bude umístěn plot s detekcí dotyku. Když ho bude chtít někdo překonat, na dané místo automaticky vyrazí dron a operátor ihned uvidí, co se děje. V jednání je zároveň zřízení bezletové zóny nad polygonem. 

Drony budou využívány rovněž při situacích, kdy dojde k nehodě. Sokolovský polygon má svůj hasičský i záchranářský vůz. V případě nehody na místo jako první ale vyjíždí klasické osobní BMW (Safety Car) a napřed vyletí dron, aby bylo co nejdříve zřejmé, k čemu přesně došlo. U větších událostí budou povolávány složky integrovaného záchranného systému. Za tímto účelem už proběhla také cvičení. 

Součástí areálu u Sokolova jsou pak garáže, kanceláře, 200 m dlouhá budova určená pro dílny a další podobné budovy má BMW připraveno k výstavbě tak, aby bylo možné kapacity polygonu podle potřeby navyšovat. 

Za rok v plném provozu

Sokolovský polygon má pro mnichovskou automobilku vysokou prioritu. Ačkoliv BMW provozuje několik jiných testovacích středisek, vždy jde o areály, které původně sloužily jinému účelu (například bývalá letiště) a do současné podoby byly přestavěny. Tuzemské testovací středisko je první, které si automobilka postavila od základů a přesně podle vlastních potřeb. O důležitosti dokončovaného projektu svědčí také skutečnost, že nenabral žádné zpoždění, ačkoliv výstavbu zkomplikovala pandemie koronaviru. Už minulý rok BMW říkalo, že letos začnou první reálné testy a tak se také stalo. Vše běží podle plánu. Údajně se podařilo dodržet i původně odhadovaný rozsah investice ve výši 300 milionů eur. 

Kromě technologické plochy a dálničních okruhů postaví BMW ve svém novém testovacím středisku mnoho kilometrů okresních komunikací s obousměrným provozem, což kvůli bezpečnosti nebývá obvyklé. Zdejší vozovky budou mít různé kvality povrchu, bude zde možné simulovat déšť a vzniknout by tu mělo i malé městečko.

K zajištění provozu sokolovského polygonu BMW potřebuje zhruba stovku lidí, dalších přibližně sto lidí zde bude testovat automobily. Určit přesné číslo, kolik tu bude reálně pracovat osob, není tak docela možné, protože se zde budou inženýři takříkajíc točit. Někteří přijedou, jiní zase odjedou. Ostatně fakt, že Sokolov leží blízko mnichovské centrály, byl jedním z důležitých faktorů, proč BMW realizovalo nový polygon právě u Sokolova. Dalším důležitým faktorem byla i velikost nabídnutého pozemku, stejně jako skutečnost, že celý pozemek měl jednoho vlastníka, což výrazně zjednodušilo nákup. Aktuálně pozemek pod polygonem pořád vlastní Sokolovská uhelná, odkup automobilkou by ale už měl být hotovou věcí. Vlastníkem pozemku se BMW stane do konce příštího roku. 
Reklama

Diskuze

Žádné příspěvky, buďte první!


Stát plánuje podmínky pro autonomní vozy. Musí vyřešit i to, koho má auto případně srazit

Nejde jen o to, aby auta uměla jezdit sama. Jde také o etiku nebo odpovědnost v případě nehody
13.10.2021 19:23
|
0
Reklama

Nové autonomní vozidlo od Toyoty bude schopno samo doplňovat energii jiným autům přímo na silnici

Žlutý anděl budoucnosti může autům v nouzi sám dodat benzin, naftu, elektřinu i vodík
27.11.2020 08:40
|
0
Reklama

Slováci vyvinuli vlastní autonomní vozidlo. Projekt Slovenské technické univerzity už zkoušel i ministr

Auto jezdící samo vypadá jako KTM X-Bow. Cesta k plné funkčnosti na silnici bude ještě dlouhá
01.07.2020 10:24
|
0

Tesla se zesměšnila při autonomní jízdě. Její autopilot na dálnici přehlédl havarovaný náklaďák

K dokonalé spolehlivosti systémů pro jízdu bez řidiče vede zjevně ještě dlouhá cesta
08.06.2020 20:08
|
9

Sen českých chalupářů doby elektrické má po premiéře. Ioniq 9 odveze všechno a ujede přes 600 km

Na českém trhu se tento více než pětimetrový elektromobil objeví příští rok
21.11.2024 11:16
|
1

MPV za rozumný peníz a s klasickým motorem se opět prodává. Ale jen u Opelu, Rifter je nedostupný

Combo lze už zase objednat do výroby jako M1 se spalovacím motorem. U Rifteru to stále nejde
06.11.2024 17:53
|
2
Reklama

Elektrifikace? Ne, děkuji. Škoda Kodiaq RS stále sází na klasický čtyřválec a jede přes 230 km/h

Škoda Kodiaq RS nabízí v nové generaci 265 čistě benzinových koní.
30.10.2024 11:35
|
2

Manuál v elektromobilu jsme naposled zažili ve Škodě Favorit. Stejnou věc teď chystá Honda

Honda přiznává, že manuál je u elektromobilu zbytečný, ale zájem o něj údajně je
15.10.2024 15:53
|
1
Reklama
Autosalon TV