Jako za kulomet
Také brzdění je velmi zábavnou disciplínou zvláště, když si uvědomíte, že brzdy má pouze motorka. Naložený i nenaložený sidecar se vás tudíž při zpomalování snaží permanentně předjet, což opět vyvolává značný tlak na řízení. Brzdy naštěstí Enfield nemá nijak zvlášť ostré, takže lze docela dobře předvídat, kam vás to potáhne. Vše je to samozřejmě ještě mnohem víc vzrušující v dlážděné zatáčce a na mokru. Onomu trochu násilnickému způsobu jízdy se zkrátka musíte přizpůsobit a prát se se strojem jen do určité míry. Potom vás bude „sajdkára“ zaručeně bavit.
A jak se vlastně jezdí v samotné lodičce? Je to překvapivě příjemné! Dovnitř se vstupuje či spíše leze jako za onen pověstný kulomet vrchního Vrány, jakmile jsem ale svých 185 cm vsoukal do útrob, cítil jsem se nečekaně pohodlně i vcelku bezpečně. To samozřejmě jen do chvíle, než jsme s kamarádem za řídítky vyrazili do pražského provozu a já se po jednom takovém povedeném brzdění málem octnul pod autobusem.
Každopádně si lze hezky natáhnout nohy, schovat hlavu za větrný štítek a jen tak si odpočívat. Vnímat zvuky motoru, pozorovat práci jezdce i podvozku motorky, prostě se jen kochat. Práci za vás udělá ten co řídí včetně chytání much, kamínků nebo dešťových kapek do frontální části těla. A ten vítr! Chudák řidič... Jenže, když se rychlost přehoupne přes stovku a vy jste pár centimetrů nad zemí a stejně tak daleko od „pangejtu“, člověk si říká, že by to řízení zase tak špatné být nemuselo. Ať se bojí zase ten druhý. Více než 120 km/h jsme každopádně nezkoušeli, ač by na to Enfield nepochybně sílu měl.
Anebo třetí. Ještě jsme totiž nemluvili o cestujícím, který sedí klasicky za řidičem motorky. Jeho pozice ale nese skoro samá negativa. Je nejméně pohodlná a nejméně zábavná, jediné, co člověka může trochu těšit, je fakt, že sedí poněkud za pasažérem v sajdkáře a může ho tedy třeba zezadu držet za krk nebo mrskat francouzákem po hlavě nebo co já vím.