Návrat sportovní malorážky: Aprilia Tuono 125 dá ty správné základy každému začínajícímu silničáři
Nová doba
Jenže novou "padesátku", aby dnes člověk na trhu pohledal a tak je mnohem efektivnější vyčkat šestnácti a možnosti získat oprávnění A1, se kterým můžete řídit stopětadvácu s výkonem do 11 kW a manuálním řazením. Právě takovým strojem je Aprilia Tuono 125, alias kapotovaný motocykl se sportovní kamufláží, který však na rozdíl od ostřeji stylizované RS 125 poskytuje civilní pohodlný posez při identickém výkonu.
"Malé" Tuono nepadlo daleko od stromu. Malá přední supersportovní polokapotáž i trojitý světlomet, který je odvozen od velkého Tuona V4 a jež ho pro změnu "ukradlo" superbiku RSV4 RR. I při pohledu na zadní podsedlovou část s miniaturními plasty pod sedadlem spolujezdce je podobnost s velkým bratrem naprosto dokonalá. Aprilia si dokonce dala tu námahu a udělala široce profilovanou zadní vidlici - ta na stopětadvacítce je však jen ocelová. Kde malé Tuono jednoznačně vyniká nad konkurencí ve třídě 125 cm3 je rám. Masivní hliníkový odlitek nemá nikdo v této kategorii a dokonce ani mezi motorkami do 50 koní na řidičák A2. Pevnost, lehkost a v neposlední řadě dokonalý dospělý vzhled velké sportovní motorky - ten kus hliníku za to jednoznačně stojí.
Drž mě pevně
Sportovní přístrojovka se nijak zásadně neliší od dospělejších motorek, chybí jen nějaké ty funkce palubního počítače a nastavení jízdních charakteristik, jejichž absence je dána jednoduchostí stroje. Už podle rozložení čísel na otáčkoměru vím, o co tu dnes půjde. Při pěti tisících ještě ručička ukazuje stále směrem dolů. V sedmi tisících už se převažuje vpravo, to znamená, že odsud to konečně začíná být zajímavé. Rozmezí, ve kterém motor opravdu docela táhne, je ale vskutku úzké - zhruba mezi 900 a 10 500 otáčkami, kdy zasáhne omezovač.
Pro začátečníky přestavují tyto krátké okamžiky opravdu pěkné adrenalinové radovánky a to především na prvních třech převodových stupních, kdy stroj na otočení rukojetí reaguje vskutku hbitě. Výkonu nicméně není na zbyt a kdo chce jet, musí jednoválec neustále držet pod krkem. V duchu si potom akorát říkáte, jak pěkně to musí jet, když není motor přiškrcen na předpisový výkon.
Zážitky jiného druhu
Čtyřtakt má rád otáčky a zvuk pod plynem má vcelku hezký sportovní nádech, byť ne takový jako dvoutak s projevem motorové pily. Mimo město můžete vrčet po rovné silnici v nízkých otáčkách se zařazenou šestkou nebo si jízdu v zatáčkách dokonale užívat na vytočené trojce-čtyřce.
Trojka kolem omezovače znamená 75 km/h, vytočená čtyřka 100. Pětka do omezovače při 10 500 otáčkách je zhruba 110 km/h a na poslední šestce se na rovné silnici mírně s kopce s větrem v zádech dá motor dotočit až do omezovače, přičemž tachometr ukazuje zhruba 127 km/h. Malý výkon člověka nutí k umění úplně jiného druhu než silné motorky a sice ke snaze maximálně vytěžit každičkého nepočetného koníka výkonu.
Svým způsobem je to docela zábavné - točivý motor má své kouzlo a máte z něj pocit, že jedete mnohem rychleji než ve skutečnosti. Tuono 125 zkrátka není ani tak o rychlostí, ale o vnímaném adrenalinu. Do zatáček se totiž sklápí s enormní chutí a brzdy jsou dimenzovány i na mnohem těžší váhy, než jakých dosahují šestnáctiletí fandové Rossiho a spol.