Reklama
Motorky

Moto Guzzi V 85 TT je nejstylovějším crossoverem mezi motocykly. Není však univerzální až moc?

Italská továrna se orientuje víc na design než na užitnou hodnotu. V 85 TT je ale velkou výjimkou.

Loňská novinka mezi středně silnými endury je zcela originálním druhem svého rodu. Od dob, kdy brány továrny v Mandellu del Lario opoustilo poslední enduro typu Stelvio se tradiční italský výrobce soustředil především na stylové stroje, praktická část věci šla ale trochu stranou.

Model V 85 TT v sobě však zdařile kloubí estetiku, jízdní vlastnosti i praktické schopnosti - tím spíše v testovaném nejdražším provedení Travel s velkými cestovními kufry.
Reklama

Na silnici i mimo

Ne, písmenka TT v názvu stroje neznamenají nabízející se "Tourist Trophy", nýbrž "Tutto Terreno", čili něco jako "do každého terénu". To může i nemusí být výhoda - kompromisy jsou, jak známo, snesitelné jen do určité míry. Jak je na tom nejhezčí enduro na trhu?

Předpoklady nemá špatné a minimálně navenek vyhovují celkovému retro stylu motorky. Posuďte sami: klasický napříč uložený V motor s rozvodem OHV, jediná zadní pružící jednotka uložená na straně (vpravo), přenos výkonu kardanem, obrovská nádrž na 23 litrů, dobrá ochrana před větrem, tempomat nebo vypínatelná stabilizace.

Podvozek je naladěn veskrze příjemně. Je spíše tvrdší, přesto ale dostatečně komfortní pro jisté držení stopy na silnici, příjemné také je, že se při brzdění nijak intenzivněji nezanořuje přední vidlice. Na hladkém povrchu se skutečně není čeho bát, dokonce bych se nebál říct, že je Guzzi v podstatě "blbuvzdorná". Nechá si hodně líbit a odpustí i menší jezdecké chybky. Zatáčky jsou tedy radost včetně škrtání stupačkou o asfalt - takovou v jezdci vzbuzuje V 85 TT důvěru.

Se ctí si tento příjemný cesťák poradí i s polňačkou a zvláště s vypnutou stabilizací to umí být i docela legrace. Ale všeho s mírou. Jak přijde slovo na větší výmoly nebo co čert nechtěl kamení, dostanou se 170 mm zdvihy i cestovně laděné šasi rychle ke svým limitům. Africa to tedy opravdu není. 

Moto Guzzi V85 TT Travel se prodává za 335 900 korun, základní provedení modelu přijde na 295 900 korun. Další informace o testované motorce najdete ve fotogalerii, do které se dostanete kliknutím na VSTOUPIT DO GALERIE na začátku článku. 

Výbava pro 21. století

Moto Guzzi, to je synonymum velkého příčně uloženého vidlicového dvouválce. Poměr 59 kW k 229 kg pohotovostní hmotnosti sice nepůsobí bůhvíjak, v praxi je však agregát krásně pružný a snadno se točící. Jeho "friendly" charakteristika bude podobně jako zbytek motocyklu příjemná i pro začátečníka, což už bohužel tolik neplatí o tužším a ne vždy exaktním řazení.

Pro dlouhé cestování je zde snadno ovladatelný tempomat a nechybí ani možnost volby ze tří jízdních režimů (voda, silnice, terén), jejichž rozdíly jsou jasně patrné. Vcelku přehledný TFT displej ukáže jezdci podstatné informace, existuje už i možnost propojení s chytrým telefonem, takže se například dozvíte, kdo vám volá. Gross spokojenosti ale tkví především v pohodlném posazu, který potěší i vyšší jezdce.

Pětaosmdesátka je velmi povedený, i když určitě ne nejlevnější motocykl. Proti konkurentům formátu Yamahy Tracer, Suzuki V-Strom nebo BMW F 850 GS boduje mimořádně oduševnělým stylem, vyloženě skvělá je na silnici a zvládne i lehčí terén. Jediná potíž může být v tom, že pro začátečníka bude příliš drahá a zkušeného jezdce zase nemusí uspokojit jistou nevyhraněností i menší porcí výkonu.
Reklama

Diskuze

6464 - 24.05.2020 13:39:39
Měl jsem za to, že motor je uložený podélně.

Z bouraného kamionu na pražském okruhu spadly do protisměru betonové kusy kanálů. Zranily motorkáře

Do betonových trosek nabourali i dva řidiči aut. Doprava kolabovala
21.04.2020 16:23
|
0
Reklama

Ukradl motorku zdravotníkům, ujížděl na ní policii Prahou v cyklistické helmě. Nakonec ho vytrestala

Zloděj byl na pervitinu, bez řidičáku a byl na něj vydaný mezinárodní zatykač
14.04.2020 08:40
|
7
Reklama

Motosalon 2020: nezalekl se koronaviru a začal. Pozor! O motocykl roku už se hlasovat nedá

Skútry, cestovní endura, choppery, naked bikes a silniční motocykly. K tomu kaskadérská show
07.03.2020 08:34
|
1

Chtěli byste zadarmo řidičák na velkou motorku? Stačí maličkost - koupit si harley

České zastoupení legendární americké značky z Milwaukee přišlo s originální pobídkou ke koupi
14.02.2020 08:56
|
15

Retro: Škoda 400 Xena byla posledním pokusem o záchranu Liazu. Zákazníci za ni museli platit předem

Peníze za každý prodaný tahač si obratem rozebírali zaměstnanci, kterým krachující továrna dlužila
24.09.2022 08:41
|
13

GLOSA: Proč nerad jezdím novými auty s manuální převodovkou a kde se stala chyba

Občas vám nezbude nic jiného než mít rád věci, které jste dříve zavrhovali. Jako třeba automat
20.09.2022 19:00
|
17
Reklama

Retro: Škoda VOS měla vozit bolševické papaláše, kvůli Martě Gottwaldové ji museli prodlužovat

Koncem čtyřicátých let vznikl projekt české pancéřované limuzíny. Jezdila i v Číně nebo Albánii
17.09.2022 09:27
|
2

Retro: Tatra 138 jezdila na Sibiři i v tropech. Padesát let se nevyrábí, ale stále ještě slouží

Modelová řada T 138/148 tvořila páteř výrobního programu kopřivnické značky přes dvacet let
10.09.2022 08:48
|
23
Reklama
Autosalon TV