Motorkáři šetří pojišťovnám obrovské peníze za škody. Nepojišťují se proti nehodám
Jen za loňský rok zavinili motorkáři v Česku 2295 nehod. Ale jen velmi malému zlomku z nich vyplatila pojišťovna škodu na jejich stroji. Podle analýzy společnosti Klik.cz uzavřela mezi lety 2020 a 2024 havarijní pojištění, které kryje škody na vlastním stroji, pouhá dvě procenta majitelů motocyklů. Data se týkají reprezentativního vzorku víc než 100 tisíc pojistných smluv.
Pozor na limity
Češi, kteří mají rádi jízdu na motorkách, neuvěřitelně podceňují riziko nehody a také škodu, která jim může po nehodě vzniknout. Drtivá většina ji totiž bere na sebe, když uzavírá ke svému stroji jen povinné ručení. To totiž kryje škody jen druhým stranám v případě, že zaviní nehodu. Na stroj viníka se taková pojistka nevztahuje. To znamená, že všech 2295 majitelů motocyklů, kteří byli loni viníkem nehody, přišlo o odškodnění.
A ještě riskovali, že se nemusí vejít do svých pojistných limitů. „Většina motorkářů opravdu spoléhá pouze na povinné ručení, které sice pokrývá škody způsobené ostatním účastníkům nehody, ale jen do výše sjednaných limitů. Při nehodách, zejména střetech s dražšími vozy, mohou být škody vyšší. Rozdíl pak hradí viník,“ upozorňuje ředitel dat a analýz Klik.cz Karel Šultes.
Klesající trend
Analýza také ukázala, že počet motorkářů uzavírajících havarijní pojištění navíc klesá. Pomáhá tomu obecně rozšířený mylný názor majitelů motocyklů, že havarijní pojištění je zbytečný výdaj vzhledem k sezónnímu provozu nebo nižší hodnotě starších strojů. Nové motorky se ale cenami vyrovnají hodnotám zánovních ojetých vozů z bazaru, v případě nejdražších strojů i cenám nových vozů. Navíc se zvyšují i náklady na jejich opravy včetně ceny práce a náhradních dílů.
Pojišťovny bohužel motorkářům v případě havarijního pojištění nevycházejí vstříc například „sezonní“ pojistkou platnou na období, při kterém je pro jízdu na motocyklu únosné počasí.
„Vycházejí z toho, že taková pojistka by motorkáře v jejich jízdách omezovala jen na určité období v roce i přesto, že počasí často umožňuje vyjet i mimo toto období. Pokud chce motorkář ušetřit a zároveň být krytý havarijním pojištěním, měl by se zaměřit na takzvaný kilometrový nájezd, tedy počet kilometrů, který ročně najezdí. Tento faktor totiž může zásadně zlevnit sjednávané havarijní pojištění,“ radí Karel Šultes.
Nehody motorkářů 2024
V roce 2024 byli viníky nehod motorkáři ve 2 295 případech, celkově figurovali ve 3 996 nehodách. Počet usmrcených motorkářů vzrostl za loňský rok meziročně o více než 14 % a dosáhl 83 obětí.
Motorkáři stárnou
Převážná část pojištěných motocyklů, kterých se analýza týkala, má výkon do 60 kW. Šlo o 73 % strojů, z nichž čtvrtina má objem motoru od 500 do 749 ccm. Motorek s výkonem 60 až 99 kW je 21 %. S rostoucím výkonem i objemem přirozeně roste i pojistné. Průměrná výše povinného ručení za rok se pohybuje mezi 1 000 a 1 200 Kč, v Praze je to víc, cena je v průměru až 1 800 Kč.
Zatímco průměrná cena povinného ručení pro motorky je tedy výrazně nižší než pro auta, průměrná cena havarijního pojištění motorek a aut se příliš neliší. A to je jeden z výrazných faktorů, proč majitelé motorek odmítají uzavřít havarijní pojištění.
Z dat Klik.cz také vyplývá, že věkový průměr českých motorkářů roste. V roce 2020 byla nejpočetnější skupina jezdců ve věku mezi 40 a 47 let, dnes se posunula do rozmezí 45 a 51 roků Průměrný věk motorkáře tedy vzrostl ze 42,2 na 44,8 roku.