Reklama
Motorky

Elektrický skútr BMW CE 04 je jako ze sci-fi filmu a také tak jezdí. Bude ale stačit jeho dojezd?

Testovali jsme stroj, se kterým jsme byli středem pozornosti. Zvykali jsme si na brutální akceleraci
Zdroj: Bart Běhal, Autosalon.tv

Zatímco automobilky chrlí jeden elektromobil za druhým, kategorie skútrů a motorek je poněkud pozadu. Jsou tu ale průkopníci, mezi které bezesporu patří BMW. To před lety zaujalo zajímavým počinem v podobě elektrického skútru C Evolution, teď přichází jeho nástupce. A zatímco minulý model vypadal prostě jako skútr na baterky, CE 04 je úplně něco jiného. Zejména kvůli svému výstřednímu vzhledu. Jak jezdí jsme zjišťovali v několikadenním testu.

Ve středu pozornosti

BMW CE 04 vypadá na první pohled jako by uteklo buď z výstavy konceptů budoucnosti, nebo přijelo z nějakého sci-fi filmu. Ukazuje velkou výhodu elektrického pohonu pro designéry jednostopých strojů – mohou si dělat prakticky co chtějí, pokud se jim někam podaří vměstnat baterii. Skútr s dlouhým rozvorem 1675 mm má stylovou kapotáž, která vyniká v šedivém provedení doplněném o nejrůznější nálepky s nápisy a logy. Přímo retro-futuristický nádech stroji dodává masivní kryt předního kola, který je v přímém kontrastu se zcela odhaleným zadním kolem – tedy z jedné strany, z druhé můžeme obdivovat odkrytý pohon řemenem.

Příď trochu připomíná rychlé maxiskútry, malé oranžově zbarvené plexi pak vypadá spíš jako na ozdobu, funguje ale poměrně dobře. Největší šok ovšem přichází při pohledu z boku. Sedlo není až zas tak nízko (780 mm), ale díky své délce a plochosti dotváří dojem velmi dlouhého stroje. Většině lidí to proto nedá a otočí se za vámi, nebo si zaparkovanou mašinu přijdou prohlédnout. Každopádně díky tomuto výstřednímu designu půjde do budoucna zřejmě o sběratelský kousek.

Praktičnost u elektroskútrů obvykle pokulhává, protože zavazadlový prostor zabere kabeláž. To je i případ testovaného kousku, kam se kvůli tlustému a dlouhému Mennekesu s redukcí do běžné zásuvky nevešlo až na drobnosti nic (samozřejmě ho můžete nechat doma). BMW má ovšem řešení v podobě nepromokavého vaku, který lze umístit dozadu nad zadní kolo. Snaží se být nenápadný, ale tak trochu rozbourává celý střih skútru. Pak je tu ještě malá přihrádka na mobil, která je stejně jako kufr pod sedlem uzamykatelná centrálně. Vpravo pod řídítky se pak nachází boxík s konektorem pro dobíjení.

Skútr si můžete prohlédnout v detailech v komentované galerii:

Jako blesk

BMW se rozhodlo, že nebude šokovat jen vzhledem, ale i výkonem. Elektromotor totiž dosahuje na 31 kW a k tomu 62 Nm točivého momentu. Ten je regulovaný tak, aby nepřišel ihned, ale až v 1500 otáčkách. Je to proto, aby skútr jezdce při akceleraci nenechal za sebou. I tak je ale způsob, kterým BMW CE 04 vystřelí kupředu, šokující. V městském provozu se mu daří zrychlit z nuly na 50 km/h za 2,6 sekundy. To doprovodí typickým bzučivým zvukem elektromotoru. „Vžžžuuuu!“ A už jste na dalším semaforu, zatímco řidiči aut se teprve rozkoukávají, motorkáři řadí jedničku a skútristé se pomalu rozjíždí. Tohle je opravdu střela! Přitom váží nemalých 231 kg!

Kdo by se necítil bezpečně, má tu k ruce pár jízdních režimů, které se přepínají tlačítkem na pravé rukojeti, hned pod vyhříváním (ano!). Jsou tu režimy Eco, Rain či Road, které v nějaké míře regulují reakci na první pootočení plynem, pokud ale dáte plný, stejně dojde ke zběsilé jízdě. Sportovní režim se pak ničeho nebojí a jde ostře dopředu prakticky od začátku. I po čtyřech dnech nám přišla akcelerace tak prudká, že jsme měli místy pocit, jako bychom za skútrem vláli. Maximální rychlost je omezena na tachometrových 129 km/h, pak zasáhne omezovač, jak jsme si vyzkoušeli na dálnici.

Chování stroje můžete sledovat na obrovském barevném displeji s úhlopříčkou 12,25 palce, který BMW poslalo ze svých aut k motorkám a skútrům. Palubní počítač se už tradičně ovládá otočným a klikacím voličem a dalším dvojitým tlačítkem. Lze si připojit chytrý telefon a nechat se třeba navigovat, s head-setem pak můžete telefonovat nebo poslouchat hudbu. Důležité je ale na hlavním displeji sledovat, jak se chová rekuperace. Ta totiž přichází hned po stáhnutí plynu. Můžete si tak hrát a ladit, kdy skútr bude brzdit rekuperací méně a kdy bude plachtit. Vyžaduje to ale poměrně přesnou práci s pravým zápěstím a tak se na to asi po čase vykašlete. Mnohem lepší by bylo, kdyby BMW umožnilo rekuperaci vypnout, pokud by někomu její poměrně silné brzdné účinky nevyhovovaly. Podobně to ale bývá i u elektromobilů.

Je tu pak ještě jedna zajímavá funkce – skútr je vybaven zpátečkou, což při jeho vysoké hmotnosti občas přijde vhod. Třeba když zaparkujete „čumákem“ k chodníku na šikmé ulici. Stačí stisknout tlačítko R a přidat plyn, skútr začne couvat. Jakmile pustíte, jede zase dopředu.
Reklama

Kam dojede?

Baterie má kapacitu 8,9 kWh a BMW udává dojezd 130 km podle měření WLTP. To je ale hodnota, které dosáhnete jedině v klidném provozu. My jsme test uzavírali se spotřebou 8,9 kWh na 100 km, tedy bez jakéhokoliv přepočtu je jasné, že bychom ujeli maximálně 100 kilometrů. Při klidném cestování po okreskách bez drsnějších rozjezdů jsme ale dosáhli na o jeden kWh nižší hodnotu, pak by byl dojezd opravdu o něco lepší. Otázkou tedy je, zda by nám to stačilo. Na jednu stranu je škoda nevyužít takto silný skútr na delší cesty, na stranu druhou se i tak počítá s městským provozem. A tam je 100 kilometrů opravdu dostatečných.

Ostatně, na delší výlety BMW CE 04 rozhodně stavěné není. Má sice velmi pohodlné stupačky, na které můžete lehce natáhnout nohy, na dluhém sedlu se posunout dle libosti a tím se vyvarovat jakýchkoliv bolestí, pro pozadí to už ale rozhodně neplatí. Sedlo, které vypadá jako pryčna, je také tak podobně „pohodlné“. Pozadí se brzy otlačí a tak jsme po hodině byli rádi, že jsme na chvíli slezli.

Přitom podvozek je velmi povedený! O pohodlí se vzadu stará tlumič Showa (není nastavitelný), který se musí vypořádat s vysokou hmotností, ale daří se mu to dobře. Skútr sice díry v pražských ulicích vyloženě nežehlí, ale komfortní je. Navíc je dostatečně tuhý na to, aby vám dodal sebevědomí i v zatáčkách. CE 04 působí na klikatých silnicích s dobrým povrchem jistě. Do zatáček se vrhá jako o pár desítek lehčí stroje, má totiž přirozeně nižší těžiště. Opravdu jsme si s ním jízdu užívali a v tu chvíli jsme si říkali, že by přece jen mohl dojet dál, abychom vyrazili na výlet.

Pokud byste ale měli přece jen trochu trpělivosti, lze vyrazit na cestu i s pomocí veřejných nabíječek. Z normální domácí zásuvky se z nuly na 80 procent baterie dobije za 3,5 hodin. Pak je tu ale ještě možnost pořídit si verzi s rychlým dobíjením, to má palubní nabíječka výkon 6,9 kW. Dobijete tak z nuly na 80 procent za hodinu a pět minut k tomu.

Ale ta cena!

I když se dá díky nízké spotřebě jezdit za velmi malé provozní náklady, není BMW CE 04 určitě strojem pro někoho, kdo by chtěl ušetřit. Je to spíš parádní svezení pro ty, kteří hledají něco unikátního, kteří se s tím chtějí ukázat a užívat si při tom to nejlepší, co se v alternativních technologiích nabízí. Vlastně si BMW CE 04 dokážeme představit jako doplněk k novému BMW i4. Tomu samozřejmě odpovídá cena, se kterou patří mezi nejdražší skútry na trhu. Začíná na 315 tisících korunách, za to už jsou skoro dvě Hondy ADV350 nebo tři Aprilie SR GT 125. Ani jeden z těchto skútrů vám ale neposkytne takový pocit výjimečnosti.
Reklama

Diskuze

Vasky - 10.08.2022 06:08:23
Viděl jsem ho a něco tak ošklivého nechci a ještě za ty peníze!
Fr_von_Dr - 30.07.2022 12:44:10
Toto BMW si koupí zákazní, který k životu potřebuje jen mobil. Tomu odpovídá i cena. Dojezd 100km stačí na cestování od hotelu k hotelu. Na 1150ccm na jedno "nabití" dojedu do Alp!

Úspěšný elektromobil se poměřil s osmiválcovým Ferrari. Ve sprintu ho předjel o více než délku auta

Sprinterský souboj mezi elektrickou Kiou EV6 a legendárním Ferrari F355 skončil velkým překvapením
11.07.2022 15:57
|
5
Reklama

Menší elektromobily v bezpečnosti pokulhávají. Větším se naopak daří lépe než spalovacím autům

Zaměřili jsme se na bezpečnost čistě elektrických vozů. Jsou doopravdy nebezpečnější než spalovací?
29.06.2022 19:30
|
1
Reklama

Pět států EU se spojilo, aby zastavilo zákaz spalovacích motorů. Lidé prý na elektromobily nemají

Proti zákazu se staví sousední Slovensko a další čtyři země. Chtějí ho posunout alespoň o pět let
28.06.2022 10:12
|
45

Elektromobily musí po nehodě obvykle zamířit do karantény. Má zabránit požáru v autoservisu

Nehody aut na elektřinu, jako byla i ta Jágrova, servisy řeší individuálně. Jsou velmi opatrné
28.06.2022 07:35
|
5

Koupit ojetý luxusní sedan za 200 tisíc korun je vždy hazard. Pokud to není Lexus GS 300

Dobová BMW výrazně předčí spolehlivostí, komfortu má na rozdávání. Chybí mu ale adreanlin
22.07.2024 11:30
|
2

Tady je svět ještě v pořádku: Malý Lexus LBX dostal 300koňový motor a manuální převodovku

Pohonná jednotka pochází z kapesní rakety GR Yaris. Stovku pokoří za 5,2 sekundy
19.07.2024 16:00
|
0
Reklama

Řídili jsme čtvrt století starý hybrid. Předběhl svou dobu, spotřebou strčí moderní auta do kapsy

Honda Insight měla lehkou konstrukci a vynikající aerodynamiku. V Evropě jde o vzácný vůz
18.07.2024 13:54
|
2

Základ pod 600 tisíc korun i ostré RS. Škoda Octavia přijíždí na trh v nových verzích

Mladá Boleslav uvolnila ceny pro nové varianty modernizovaného bestselleru
18.07.2024 10:33
|
2
Reklama
Autosalon TV