Reklama
Testy

Test Opelu Crossland 1.2 Turbo: Levné a prostorné SUV vylepšilo podvozek i řízení. Řazení nikoli

Rozsáhlá modernizace kompaktního miláčka českých důchodců se dotkla nejen designu a výbavy
Zdroj: Bart Běhal

Crossland X se stal prvním výsledkem sňatku automobilky Opel s francouzským koncernem PSA. I když nešlo o moc hezké SUV, nemělo technicky téměř nic společného s předchozími vozy značky a od francouzské matky si přivezlo řadu neduhů, díky vynikajícímu poměru ceny, prostornosti a užitečnosti se stalo nejprodávanějším opelem v Česku.

Rozsáhlá modernizace připravila malé SUV nejen o písmeno "X" v názvu. Podle našich týdenních zkušeností vylepšila spoustu nedostatků. Silné stránky vozu buď zachovala, nebo ještě posílila. Vyzkoušeli jsme nejsilnější benzinové provedení Opel Crossland 1.2 Turbo 96 kW se šestistupňovým manuálním řazením v nejvyšší výbavě Ultimate obohacené o spoustu příplatkových prvků.

Výhodnější než Dacia Duster

Ceny nového Opelu Crossland jsme tady řešili nedávno a více se o nich dozvíte ve vloženém článku nad tímto textem. Připomeňme, že díky akční výbavě Cool Edition stojí nejlevnější provedení s motorem 1.2 61 kW 339 990 korun a ve výbavě nechybí například klimatizace, audiosystém se sedmipalcovým displejem, tempomat, volant potažený kůží, základní LED světlomety nebo pětiletá záruka. Jde o nejlevnější malé SUV na českém trhu a jedno z nejlevnějších SUV vůbec, jak se můžete přesvědčit v přehledu všech aktuálně prodávaných SUV s cenou do 400 tisíc korun.

Vůbec špatně nevychází ani z porovnání s ikonou levných SUV, Dacií Duster. Přesvědčit se můžete z porovnání Opelu Crossland 1.2 Turbo 81 kW Cool Edition s Dacií Duster 1.0 TCe 68 kW Comfort ZDE. Dokonce si troufneme říci, že nabízí aktuálně lepší poměr ceny a užitné hodnoty.

My jsme měli k dispozici vyšperkovanou nejsilnější benzinovou variantu 1.2 Turbo 96 kW se šestistupňovým manuálním řazením a nejvyšší výbavou Ultimate, která se prodává od 489 990 korun. Auto navíc obsahovalo řadu příplatkových prvků výbavy, takže se cena přiblížila k šesti stům tisícům korun. Kompletní aktuální ceník Opelu Crossland naleznete ZDE.

Hodnocení změn designu, pracoviště řidiče či variability a využitelnosti auta najdete v popiscích u galerie pod tímto textem. 
Reklama

Odlišení od francouzských sourozenců

Sedám za volant testovaného auta, startuji, rozjíždím se a nasávám první dojmy. Velmi rychle poznávám, že Opel nekecal a i v rámci faceliftu výrazně zapracoval na podvozku, který se pokusil naladit jako u německého, nikoli francouzského auta. A posun je to z mého pohledu velmi vítaný. Opel Crossland se subjektivně docela výrazně odlišil od sesterského Citroënu C3 Aircross, se kterým se vyrábí na jedné lince.

Na poprvé se sice může zdát, že je podvozek méně komfortní než dříve, protože přejezdy nerovností jsou znát (obouvali jsme pneumatiky 215/50 R17), jenže velmi rychle zjišťuji, že zaměstnávají více sluch než senzory na zadku. Jde o takovou tu příjemnou německou tuhost. A světe, div se! Při projetí zatáčky už se auto méně naklání. A když v oblouku pod plynem řidič vymete nerovnost, už s sebou Crossland nešije a nehází jako vzteklý had, ale docela sympaticky drží stopu.

Neznamená to, že bych ho snad pasoval mezi nejlépe jezdící malá SUV, to ani náhodou. Ale ze suterénu se dostal do slušného průměru. Jde o auto řidičsky nezáludné, relativně svižné a neznechucující rychlejší jízdu na okreskách. Pomáhá tomu i o něco plynulejší řízení, které se při porovnání s konkurenty také posunulo ze spodních pater o něco výš. Škoda, že Opel používá tak humpolácky velký volant. Mohl by se inspirovat u Peugeotu.

Co se bohužel nezměnilo, to je špatný dojem z kulisy manuálního řazení. Od začátku do konce testovacího týdne jsem se nemohl zbavit dojmu, že nevím, který kvalt mám právě zařazený. Kulisa je tak nezřetelná a řadicí páka zbytečně dlouhá! Chyba, chyba, chyba! Působí to kostrbatě a nepříjemně, přestože se nedá napsat, že by řazení bylo nepřesné.

Opel Crossland lze mít pouze s pohonem předních kol. Náš vůz byl vyrobený v loňském roce, takže nemohl mít ještě ani za příplatek systém IntelliGrip, který ho má alespoň částečně suplovat. Jde o různé nastavení elektroniky podvozku na různé typy povrchu - již dříve známé třeba z modelů Citroën C3 Aircross nebo Peugeot 2008. Každopádně je Opel Crossland jedno z nejméně terénních SUV.

Energický, i když trochu žravý motor 1.2 Turbo

Jestliže jsem psal o řadě neduhů od francouzských sourozenců, tak Crossland má i jeden veliký "duh". A to je tříválcový benzinový turbomotor 1.2 Turbo naladěný v našem případě na nejvyšší možný maximální výkon 96 kW neboli 130 koní.

Projev motoru je od prvních chvil nesmírně sympatický, protože má chuť se hnát do vyšších otáček a působí svižně a dynamicky. Trochu problém je, že mu moc nechutnají nízké otáčky, takže třeba pod 2000/min se dost často stane, že se po sešlápnutí plynu objeví vibrace ve volantu. Udržování ve vyšších otáčkách souviselo i s relativně vysokou spotřebou, kterou jsme naměřili.

Podle výrobce bychom se měli pohybovat kolem pěti litrů, ale zimní realita byla o dva litry horší a pětilitrové průměrné konzumace jsme dokonce nedosáhli ani při ustálené jízdě rychlostí 90 km/h. Na dálnici při 130 km/h dokonce palubní počítač ukazoval spotřebu blížící se devíti litrům. Přesto je celkový dojem z motoru při porovnání s konkurencí nadprůměrně příznivý a člověk ho nejvíce ocení v okamžicích, kdy potřebuje rychle předjet.

Už nejen pro důchodce

Opel Crossland díky modernizaci prokoukl, vylepšil naladění podvozku i řízení. Jeho nejsilnější zbraně přitom zůstaly, ba dokonce v porovnání s konkurenty ještě více vystupují do popředí - rozumná cena v kombinaci se slušnou výbavou a na malé SUV vynikající prostornost a variabilita interiéru a zavazadlového prostoru. 

Tohle auto milovaly v Česku hlavně starší páry. Vůbec bych se nedivil, kdyby ho teď začaly milovat i ty mladší a výrazně oslovil i rodiny, které by o něm třeba dříve neuvažovaly, ale krize je donutila přehodnotit priority.
Reklama

Diskuze

Jiří - 01.03.2024 17:41:28
Mám ho už 3,5 roku a jsem s ním maximálně spokojený. vyšší posez, živý motor, dobré jizdní vlastnosti a spotřeba okolo 6 litrů a to ho rozhodně nešetřím. Naprostá spokojenost a klidně doporučím. Zatím naježděno 55000km. Motor 1.2 , 81kW, 110k
Petr - 07.01.2024 18:56:25
Mám ho a je skvělý. Nechápu poznámku co je na motoru špatně..

Kufrgate na obzoru! Výrobci nadhodnocují zavazadlový prostor. U kombíků nejvíce Ford, Kia a Opel

Ten, kdo vybírá auto podle objemu kufru, se stal podle ADAC dost možná obětí podivných hodnot
07.12.2020 18:03
|
3
Reklama

Test Opelu Insignia GSi: Omlazený klasik střední třídy umí sportovat, jeho jistoty jsou ale jinde

Rozložitý liftback okouzluje pohodovým svezením a praktičností stádu koní navzdory
02.11.2020 20:41
|
0

Nový Opel Mokka nabídne tří druhy pohonu i novou tvář značky. Nejprve se představí elektromobil

Zbrusu nové SUV je o 120 kilo lehčí než dřív. Prodávat se začne příští rok
24.09.2020 18:36
|
1

Porsche v Praze ukázalo, že elektrizovat se dá i tak, aby se to většině příznivců značky líbilo

Novou 911 GTS pohání hybrid. Zvládá zrychlení z 0 na 100 km/h behem tří vteřin a upaluje až 312 km/h
22.11.2024 08:20
|
0

Poprvé jsme se svezli novým konkurentem Škody Elroq. Kia EV3 chce být jediným autem do rodiny

Boduje komfortní jízdou a vzdušností. Vyzkoušeli jsme prostřední výbavu Earth i nejvyšší GT-Line
19.11.2024 19:14
|
0
Reklama

Aston Martin ukázal v Praze nový Vanquish. Jede 345 km/h a průměrný Čech na něj vydělá za 19 let

Motor dostal stejně jako u předchůdce 12 válců. Už není plněný atmosféricky, foukají tam dvě turba
18.11.2024 07:58
|
0

Testovali jsme šest golfů po faceliftu od nejslabšího po nejsilnější. A našli překvapivého vítěze

Volkswagen Golf slaví 50 let. Jeho budoucnost ale není zřejmá
13.11.2024 07:43
|
5
Reklama
Autosalon TV