S Renaultem Symbioz jezdíme půl roku. Dokonalé auto to není, ale spotřebu má skvělou

Naši čtenáři si často stěžují na to, že auto nedokážeme během týdne řádně otestovat. Částečně je to pravda, proto jsme se rozhodli vzít vybrané modely na takzvaný dlouhodobý test. Ten většinou trvá více než půl roku a slouží k tomu, abychom se s vozy doopravdy sžili. Za tuto dobu už poznáme veškeré výhody nebo nedostatky a v podstatě nic nám neunikne. Aktuálně máme pod drobnohledem Renault Symbioz E-Tech full hybrid 145, který prověřujeme ve všech možných oblastech. V sérii článků vám tak náš „dlouhodobák“ podrobně popíšeme. Dnes to však nebude pouze o dojmech z každodenního používání, ale i o zatěžkávací zkoušce skládající se ze čtyř disciplín - losí test, zrychlení z 0 na 100 km/h, měřené kolo na závodním okruhu v Sosnové a reálný test spotřeby.
Symbioz je natažený Captur
Renault Symbioz vyplňuje mezeru mezi modely Captur a Austral. Na tomto místě by normálně stál Renault Scénic, nicméně ten má výhradně elektrický pohon, který není pro každého. Francouzská automobilka proto vzala základ z Capturu, natáhla ho a vytvořila tak zcela nový model Symbioz, který má na délku 4413 mm. Protáhlá karoserie přinesla větší zavazadlový prostor, a to o 71 litrů.
Co se týče designu, tak ten je v podstatě shodný s modernizovaným Capturem. Dominantou přední části je agresivní přední maska s novým logem. Rozdílná jsou zadní světla, která mají u Renaultu Captur tvar písmene C, zatímco Symbioz má světlomety ve vodorovné lince.
Šestnáctistovku nahradila jedna-osmička
Novinka může mít pod kapotou pouze dvě motorizace. Základ tvoří benzinový čtyřválcový motor o objemu 1,3 litru, který je obohacen o mild-hybridní systém a spolupracuje se 6stupňovou manuální převodovkou - výkon 140 koní (103 kW). Druhou možností je full-hybridní pohonná jednotka, která kombinuje benzinovou jedna-šestku s elektromotorem a automatickou převodovkou 4+2 (speciální automat pro elektrifikované modely) - systémový výkon činí 145 koní (105 kW). Tato motorizace pohání i námi testovaný Renault Symbioz.
Nicméně tento motor byl před pár týdny v ceníku nahrazen jedna-osmičkou s full-hybridem, která se poprvé objevila pod kapotou Dacie Bigster. Nová motorizace s větším objemem má o 15 koní vyšší výkon a údajně ještě vyšší efektivitu. K zákazníkům se však dostane až na konci roku. Zatím tedy platí, že Symbioz si můžete pořídit s mild-hybridní třináctistovkou nebo full-hybridní šestnáctistovkou.
Každodenní symbióza
A jaké je to jezdit s novinkou od Renaultu každý den? To vyzkoušeli naši kolegové, kteří zjistili, že Symbioz je velmi úsporný, a to se v něm střídali umírnění řidiči i „závodníci“. Obě skupiny se shodují na tom, že francouzské SUV bylo ve městě velmi hbité a dokázalo jezdit pod pět litrů paliva. Nahromaděnou energii, kterou získává skrze rekuperaci, dokáže totiž systém efektivně využít. Navíc má tlačítko E-Save, díky němuž si můžete laborovat se získanou elektřinou podle vlastních potřeb.
Mimo město se při normálním stylu jízdy dostali redaktoři Autosalonu kolem 4,5 litru a na dálnici ukazoval palubní počítač lehce přes sedm litrů. Hodně tak záleží na citlivosti pravé nohy a využívání rekuperace. Pak je možné se snadno přiblížit k výrobcem udávané hodnotě (4,3 l), nebo jezdit v průměru za šest litrů, jako někteří naši kolegové.
Renault Symbioz má podobné jízdní vlastnosti jako jeho menší sourozenec Captur. Podvozek je tužší a stejně tak i řízení, na druhou stranu to přináší určitý pocit jistoty v zatáčkách, kde se tolik nenaklání. Dobře také zvládá filtrovat většinu nerovností na silnici, nicméně sérii záplat na okreskách doprovázel výraznější hluk.
Tím se dostáváme k další slabině vozu, a tou je automatická převodovka. Při běžném stylu jízdy je vše v pořádku a automat si s oběma motory velmi dobře rozumí. To ovšem do chvíle, než na to na dálnici šlápnete. Zhruba ve 120 km/h dojde k silné prodlevě během přeřazení, až máte pocit, že jste zabrzdili. Občas nechala převodovka příliš dlouho motor v otáčkách a ten poměrně hlučně nadával. S vozem je tak potřeba se trochu sžít a ne jen bezmyšlenkovitě zašlápnout plynový pedál až k podlaze. Potom se vám odvděčí plynulou jízdou a nízkou spotřebou.
Symbioz na tým Autosalonu zapůsobil také svojí variabilitou. Díky posuvné zadní lavici o šestnáct centimetrů nabídne zavazadlový prostor v rozmezí 492 až 624 litrů. Nebylo tak problém naložit veškerou techniku potřebnou pro natáčení, případně poskytnout posádce vzadu větší komfort, když jsme zrovna nic nepřeváželi.
Pozitivně hodnotíme také propojení multimediálního systému se službami Google. Má přístup k více než padesáti různým aplikacím a nechybí ani hlasové ovládání. Potěšila nás i rychlá reakce dotykového displeje a jeho přehlednost, obzvláště při zobrazení map. Dokáže rovněž propočítat, kolik ušetříme na dané trase paliva.
Spotřebou nadchne, jízdním projevem moc ne
Zatímco kolegové s Renaultem Symbioz jezdili každý den do práce, my jsme s ním vyrazili na závodní okruh v Sosnové, kde jsme městský crossover podrobili zatěžkávací zkoušce. Bohužel nám nevyšlo počasí a trať byla zčásti mokrá. Naše testování to však neohrozilo.
Jako první jsme vyzkoušeli losí test. Začali jsme nájezdovou rychlostí 50 km/h a postupně jsme přidávali. Avšak netrvalo to moc dlouho a rychle jsme narazili na limit auta - ten byl při daných podmínkách na letních pneumatikách 65 km/h, což je spíše podprůměrný výsledek. Crossover doplácel na své vyšší těžiště a horší přilnavost přední nápravy - Symbioz se po zatočení hrnul rovně. Dobrou zprávou ale je, že auto se při úhybném manévru chovalo stabilně a nedostávalo se do nebezpečného přetáčivého smyku, což je pro nezkušené řidiče lepší varianta.
Potom jsme se vrhli na zrychlení z 0 na 100 km/h. To dopadlo překvapivě dobře, jelikož Renault Symbioz podle GPS zdolal „stovku“ za 10,1 sekundy, což je o půl vteřiny lepší čas, než udává výrobce.
Poslední zkouškou na již skoro vyschlém závodním okruhu v Sosnové bylo měřené kolo. Při této disciplíně jsme ale rychle pochopili, že sportovní jízda hybridnímu crossoveru moc nejde. Symbioz trpěl na masivní nedotáčivost a na výjezdu ze zatáček mu chyběla trakce - přední kola neustále hrabala. Ani dynamika na rovinkách nebyla kvůli zmatkující převodovce moc dobrá. To se samozřejmě projevilo na výsledném čase, který činil 56,16 sekundy - mezi kompaktními SUV průměrný, spíše podprůměrný čas.
Pak ale na řadu přišel test spotřeby, a v tom Renault Symbioz naopak dominoval. Na stokilometrové trati, která vedla přes dálnice, okresní cesty a města, zaznamenal průměrnou spotřebu 5,3 l/100 km. To ho řadí mezi nadprůměrně úsporná auta.
Ve videu uvidíte, jak testování vypadalo.
Podmínky na trati:
Na závodní trati v Sosnové bylo vlhko a venkovní teplota se pohybovala okolo 13 stupňů Celsia. Vůz měl obuty letní pneumatiky.
Renault Symbioz E-Tech 145
Disciplíny | Výsledky | Data od výrobce |
Losí test | 65 kmh | X |
Zrychlení 0-100 | 10,1 s | 10,6 s |
Rychlé kolo | 56,16 | X |
Spotřeba | 5,3 l/100 km | 4,6 l/100 km |
Další informace o Mercedesu-Benz GLC.
Jak měříme?
Losí test:
Začíná se zpravidla losím testem, při kterém postupně zvyšujeme rychlost. Zprvu se tedy na cílové rovince na Autodromu Sosnová rozjedeme rychlostí 50 km/h a snažíme se projet třemi bránami vyznačenými pomocí kuželů. Jen pro zajímavost, brána z kuželů má vždy pouze tři metry na šířku, přičemž rozestup mezi jednotlivými branami je 13,5 metru.
Pokud zkoušené auto zvládne projet dráhou, aniž by skolilo jediný kužel, nájezdová rychlost se opět o 10 km/h navýší. Losí test končí ve chvíli, kdy auto do dráhy najede takovou rychlostí, že zboří některý z kuželů. Samozřejmě to vždy zopakujeme minimálně dvakrát, abychom si byli jistí, že jsme nepochybili my jakožto řidiči, ale opravdu auto.
Test zrychlení (z 0 na 100 km/h):
Na cílové rovince na autodromu v Sosnové se pak odehrává i v pořadí druhý test, tentokrát zaměřený na dynamiku. Pomocí speciálního zařízení Racelogic PerformanceBox s přijímačem GPS dokážeme s naprostou přesností změřit zrychlení auta z nuly na stovku.
Ostré kolo v Sosnové:
Třetí zkouška testovaná auta prověří jak po stránce dynamiky, tak brzd, protože na ně čeká v Sosnové ještě ostré kolo na čas. Tento okruh sice není plnohodnotná závodní trať, na druhou stranu má technicky náročné zatáčky, ve kterých auta prověříme i v rozumné rychlosti.
Test reálné spotřeby:
Zkouška probíhá následovně - natankujeme plnou nádrž, zapneme úsporný režim a vydáme se na okruh, který kombinuje dálnici, město a okresní cesty. Díky tomu dokážeme simulovat kombinovaný provoz a výsledná hodnota by se tak měla podobat výsledkům standardu WLTP.