Speciály Porsche 911 pokořily výšku šest tisíc metrů nad mořem. Zdolaly nejvyšší sopku na světě
Tým vedený vytrvalostním závodníkem a dobrodruhem Romainem Dumasem vyzkoušel limity modelu 911. Pro extrémní test zvolil strmé svahy nejvyšší sopky na světě Ojos del Salvado v Chile.
S polovinou kyslíku
Unikátní dvojice experimentálních sportovních modelů Porsche 911 vystoupala do míst, kde nejsou běžné silnice a motory „trápí“ řídký vzduch. Obsahuje totiž poloviční množství kyslíku, potřebného k hoření, než je například u moře. Při výjezdu do výšky 6 007 metrů speciální Porsche 911 řízené Romainem Dumasem překonalo příkré svahy s ledovými plotnami. Schopnosti vozu prověřily i teploty atakující 30 stupňů pod nulou.
„Byl to opravdu nezapomenutelný a zvláštní okamžik v místě, které je krásné a brutální zároveň. Máme obrovský respekt k těm, kdo se dostali tak vysoko. Nikdo z nás předtím neviděl tolik sněhu a ledu směrem k vrcholu sopky. Přesto jsme do toho šli a pokořili hranici 6 000 metrů nad mořem. Jsme opravdu hrdí na to, čeho je vůz a celý tým schopný dosáhnout. Doufejme, že v budoucnu zažijeme další podobné dobrodružství,“ řekl k pokusu lídr týmu Romain Dumas. A zároveň potvrdil, že byl test prozatím dokončen.
Šestiválec ve výškách obstál
Základem pro speciál se stal typ 911 Carrera 4S (992) se standardním přeplňovaným plochým šestiválcem o výkonu 443 koní a sedmistupňovou manuální převodovkou. Samotný model 911 se ukázal být dobrou volbou pro svou robustnost a zároveň nízkou váhu. Pomohl i krátký rozvor a hlavně dostatečný výkon. Oba vozy dostaly vnitřní ochranné rámy a sedadla z uhlíkových vláken. Díky specifickým nápravám bylo možné zvýšit světlou výšku na 350 milimetrů. Přepracovaná karoserie umožnila montáž speciálních terénních pneumatik širokých 310 milimetrů. Převodovka byla odladěna na kratší převody, což znamená přesnější a jemnější ovládání plynem v nižších rychlostech. Ochranu podvozku zajišťovaly rámy z aramidových vláken, které umožňují skluz po kamenech.
Speciály využívaly také systém Porsche Warp-Connecter původně vyvinutý pro motorsport. Ten pomáhá k maximální trakci všech kol (na všechna jde konstantní točivý moment). Dále konstruktéři použili manuální přepínatelné uzávěrky diferenciálu spolu s pokročilým systémem řízení (steer-by-wire). Pro horké chvilky v terénu osadili vozy navijákem umístěným v přední části automobilů.