Jasná spínací skříňka
Protože jsem auto potřeboval „chcípnout“, vrátil jsem klíček na místo, zařadil jedničku a škubnul. Bylo to pro Berlingo trochu bolestivé ale funkční. Chyba je jasná. Po 15 a půl letech v provozu odešla spínací skříňka a to tak divným způsobem, že lze nastartovat, ale vypnout motor už ne. I automechanik považoval alespoň po telefonu závadu za jasnou a snadno vyřešitelnou objednáním nového dílu za patnáct stovek. Auto jsem nechal v servisu.
Ještě téhož odpoledne zazvonil telefon: „Dobrý den, tady je váš automechanik. Prosím vás, vy jste teď někdy měnil žárovku v pravém brzdovém světle?“ Odpověděl jsem, že ano a vůbec mi nebylo jasné, proč se mě ptá na takovou nepodstatnou věc. „A když vypínáte motor, stojíte u toho na brzdě?“ Odpověděl jsem, že přirozeně, ale pořád jsem neměl páru, proč by ho to mělo zajímat. „No, tak jsem asi vyřešil váš problém,“ zasmál se mechanik do telefonu.
Ukázalo se, že jsem vzhledem ke své ledabylosti způsobil chybu sám. Prasklou žárovku v brzdovém světle jsem vyřešil v hobbymarketu tím, že jsem z fochu vzal první kousek, který vypadal povědomě. Jenže už jsem si nevšiml, že Berlingo používá jednovláknovou žárovku, zatímco já jsem vzal dvouvláknovou. Ta pak měla o něco vyšší odběr, což ve francouzských a zároveň již starých elektrických rozvodech způsobilo, že když byla žárovka rozsvícená, motor nedostal impulz, aby zhasl. To nevymyslíš!