Mondeo, které nenávidí ženy?
„Lidé jsou méně ochotní podstoupit riziko, když je jeho rozložení neférové. Není možné, aby jedna skupina nesla menší riziko (posádka vozu) na úkor druhé více zranitelné skupiny (chodci),“ dodala právní komise. The Times přirovnávají tuto situaci k první generaci airbagů, která byla vyvinuta tak, aby ochránila nepřipoutané dospělé muže. Proto docházelo k vystřelení větší silou, což naopak ohrožovalo lehčí děti, ženy nebo starce. Mezi lety 1990 až 2008 kvůli tomu zemřelo 291 lidí.
Proti rasismu aut bez řidiče si přisadil i prezident Britské automobilové asociace Edmund King: „Poslední, co bychom si přáli, je další generace Mondea, ze které bude rasistický, misogynní, autonomní vůz. Takové problémy musíme překonat dřív, než dovolíme řidičům, aby sundali ruce z volantu.“
„I když tyto nové technologie přináší skvělé příležitosti, jakýkoliv pokrok na úkor určité skupiny lidí přestává být pokrokem. Místo toho se z něj stává nezdar pro rovnost a lidská práva,“ dodala k problému Equality and Human Rights Commission, tedy komise pro rovnost a lidská práva.