Reklama
Autopunk

Auta bez řidiče budou rasistická. Hůř poznají černocha za tmy, varuje britský úřad

Moderní technologie podle Britů pozná nejlépe bílého muže. Problém může mít i se ženami
Zdroj: Tiskový servis - Bosch

Autonomní systémy pro osobní vozy mají v blízké budoucnosti přispět k větší bezpečnosti na silnici. Nyní ale britský úřad The Law Commision (právní komise), který má na starosti sestavení zákonů a pravidel pro provoz aut bez řidiče, varuje před nečekaným problémem. Auta s autonomní technologií se mohou chovat rasisticky a dokonce i sexisticky.

Černá pleť je hůř vidět

„Autonomní vozy mohou mít za tmy potíže s rozeznáním obličejů s černou pletí,“ zaznělo ve vyjádření komise, o kterém píše britský list The Times. Podle ní je software nejpřesnější při detekování mužského obličeje s bílou pletí. Hůř jsou na tom tedy i ženy. Problémů se ale očekává víc, třeba s detekcí vozíčkářů, kteří se mohou pohybovat na různých typech zařízení a mají obličej v nižší výšce než běžný člověk.

I když to článek v Timesech nezmiňuje, britská právní komise zjevně hovoří o systému rozpoznávání chodců, který má autonomním vozům zabránit s jejich střetem. Nejen ve chvíli, kdy lidé nedbale vběhnou do vozovky, ale třeba když přechází po „zebře“ bez semaforů. Mohlo by se tedy v závěru stát, že by auto řízené softwarem přejelo černocha jen proto, že je příliš tmavý a není potmě dobře rozpoznatelný.

„Autonomní systémy většinou navrhují mladí muži, kteří se nedokáží vžít do role ostatních. To ovlivňuje jejich práci,“ stojí ve zprávě právní komise. „Když jsme s nimi tento problém probírali, někteří odpověděli, že je nemožné postavit autonomní vozidlo, které bude ke každému člověku přistupovat stejně,“ dodala. Zákony pro provoz aut bez řidiče mají být ve Velké Británii hotové už příští rok. Tento problém by ale jejich schválení mohl ještě odsunout.

Mondeo, které nenávidí ženy?

„Lidé jsou méně ochotní podstoupit riziko, když je jeho rozložení neférové. Není možné, aby jedna skupina nesla menší riziko (posádka vozu) na úkor druhé více zranitelné skupiny (chodci),“ dodala právní komise. The Times přirovnávají tuto situaci k první generaci airbagů, která byla vyvinuta tak, aby ochránila nepřipoutané dospělé muže. Proto docházelo k vystřelení větší silou, což naopak ohrožovalo lehčí děti, ženy nebo starce. Mezi lety 1990 až 2008 kvůli tomu zemřelo 291 lidí.

Proti rasismu aut bez řidiče si přisadil i prezident Britské automobilové asociace Edmund King: „Poslední, co bychom si přáli, je další generace Mondea, ze které bude rasistický, misogynní, autonomní vůz. Takové problémy musíme překonat dřív, než dovolíme řidičům, aby sundali ruce z volantu.“

„I když tyto nové technologie přináší skvělé příležitosti, jakýkoliv pokrok na úkor určité skupiny lidí přestává být pokrokem. Místo toho se z něj stává nezdar pro rovnost a lidská práva,“ dodala k problému Equality and Human Rights Commission, tedy komise pro rovnost a lidská práva.
Reklama

Diskuze

Fr_von_Dr - 23.04.2021 08:56:17
Jak řek Morgan Freeman: „Upozorňovat na rozdíly, byť v dobré víře, nikdy nenese nic dobrého. Pouze to podporuje povědomí o tom, že existují.“ Jinými slovy: rasizmus skončí, až o něm přestanou černoši mluvit.Třeba asiaté o něm nemluví,neboť jsou pracovití!
Vls - 22.04.2021 09:36:02
Tohle nemá s rasismem nic společného tohle je demokracie, výběr většiny. Ale neříkám že v tomto případě je to dobré. Chceme rotor aby zde byla nová možnost chyby nebo blízko nule

Nové autonomní vozidlo od Toyoty bude schopno samo doplňovat energii jiným autům přímo na silnici

Žlutý anděl budoucnosti může autům v nouzi sám dodat benzin, naftu, elektřinu i vodík
27.11.2020 08:40
|
0
Reklama

Slováci vyvinuli vlastní autonomní vozidlo. Projekt Slovenské technické univerzity už zkoušel i ministr

Auto jezdící samo vypadá jako KTM X-Bow. Cesta k plné funkčnosti na silnici bude ještě dlouhá
01.07.2020 10:24
|
0

Volkswagen musel stáhnout údajně rasistickou reklamu. Vedení automobilky neví, jak se dostala ven

Na sociálních sítích vznikly dva tábory. Jeden reklamu obhajuje, druhý je pohoršen a znechucen
21.05.2020 06:18
|
5

Kvíz: Multikára pomáhala socialistickým budovatelům. Jak se vyznáte v její historii?

Kdy konečně mohla vyjet ze skladů na silnice a kolik toho opravdu uvezla? Na to se ptáme v kvízu
19.05.2024 09:43
|
1

Elektromobilita není jediné řešení. Miliarda spalovacích aut ve světě nezmizí, říká šéf Stellantisu

Autosalon hovořil se šéfem koncernu Stellantis Carlosem Tavaresem o budoucnosti aut nejen v EU
15.05.2024 08:05
|
1
Reklama

Pozor na ojetiny z Německa, většina jich prošla nehodou. Opravy vyjdou na desítky tisíc

Podle pojišťoven dosahuje průměrná výše poškození dovezených vozů na 290 tisíc korun
13.05.2024 15:39
|
1

Ojetý Volkswagen Phaeton vás za 100 tisíc zahrne komfortem. Očekává ale pečlivého majitele

Naftový šestiválec je držák, kterého se bát nemusíte. Horší je to s elektronikou i puchýři karoserie
13.05.2024 12:58
|
0
Reklama
Autosalon TV