Závodní náčiní i luxusní kanceláří na kolech. Řídili jsme mercedesy v hodnotě 75 milionů korun

Mercedes-Maybach SL 680 Monogram Series
Česká skupina novinářů spolu se slovenskými kolegy začínala kolonou právě luxusní divize Mercedesu. Okamžitě jsme se tedy rozběhli do aut a my, protože bylo nejblíže, usedli rovnou do toho vlastně vůbec nejzajímavějšího - do Mercedesu-Maybach SL 680 Monogram Series. Tohle umělecké dílo, byť vychází z klasického roadsteru SL, nese všechny prvky, které by měl plnotučný Maybach mít, a navíc přidává i něco nad to. Díky adaptivnímu podvozku s hydraulickým řešením stabilizátorů, které dokáže vyrovnávat náklony auta na nerovnostech, nemáte absolutně dojem, že sedíte v původně sportovně laděném roadsteru.
SL 680 Monogram Series filtruje rozbité silnice podobně jako kterýkoliv jiný Maybach. Je to vlastně něco zcela netradičního, řídit dvoudvéřový roadster a necítit vlastně žádné vibrace a bouchání od podvozku. Fascinující! Podvozek navíc pomocí mapových podkladů čte vozovku před autem, a pokud je před ním zpomalovací práh, automaticky se zvedne. Opadá tedy nutnost mačkat nějaké tlačítko. Když potom přepnete do sportovního režimu, auto celkově ztuhne a začne vyrovnávat náklony karoserie v zatáčkách. Vedle špičkového podvozku se Maybach SL vyznačuje také větším množstvím odhlučňovacích materiálů, čímž zdařile maskuje i bestiální osmiválec s výkonem 585 koní.
Co však nemaskuje, je jeho dynamika, která je sice laděná do plynulosti, ale i tak má drastický nástup. Jen pro zajímavost, z nuly na stovku vystřelí za 4,1 sekundy. Právě „SLkový“ Maybach je pak tím vůbec prvním, který má unikátně designovanou přední kapotu. Pomocí speciální tiskárny jsou na ní nanesena loga Maybachu, ovšem v rámci individualizace si sem bude moci zákazník dát cokoliv jiného, například své iniciály. Loga Maybachu dále najdeme i na čalounění dveří nebo na plátěné střeše. Jednoduše řečeno, tohle auto je doslova výkladní skříní nejen technologií, ale také designu značky Mercedes, čemuž pochopitelně odpovídá i cena. Náš testovaný kousek vyšel na 6 915 586 Kč.
Mercedes-Maybach GLS 600
Z SL 680 Monogram Series jsme se následně přesunuli do toho vůbec největšího Maybachu - GLS 600. Přes 5,2 metru dlouhé SUV nás vzhledově nikdy nezaujalo, nicméně ve zkoušené šedé barvě v kombinaci s obřími 23palcovými monobloky to bylo úplně jiné, o poznání atraktivnější auto. Je vidět, že díky individualizačnímu programu Manufaktur si může úplně každý Mercedes nakonfigurovat tak, aby přesně odpovídal jeho vkusu. Zajímavý byl však mimo jiné i modrou kůží čalouněný interiér.
Lůžková úprava v tomto SUV je pak tou vůbec nejpohodlnější ze všech Maybachů, dokonce i než u „Ska“. Zaprvé je tu nejvíce místa na natažené nohy a zadruhé tu podvozek působí vůbec nejměkčeji. Armáda kamer totiž monitoruje silnici před autem a následně podle toho upravuje fungování tlumičů a stabilizátorů. Pokud pak zvolíte jízdní režim Maybach, maximalizuje se jízdní komfort pro cestující sedící na zadních sedadlech, ovšem na úkor těch sedících vpředu. Řidič se však nemusí bát, že by za volantem nějak poskakoval, to určitě ne... Jen jsou o něco více cítit vibrace od podvozku. Na závěr už jen dodáme cenu testovaného kousku - 6 020 052 Kč.
Mercedes-Maybach S 580
Z GLS 600 míříme do prvního ze dvou „Skových“ Mercedesů, ten první nese označení Maybach S 580. Jde tedy o slabší variantu s osmiválcem, která má však na rozdíl od dvanáctiválce možnost příplatku za E-Active Body Control, tedy za elektrohydraulické odpružení s variabilním tlumením. Během krátkého svezení v obou provedeních můžeme říci, že „580ka“ je díky němu opravdu o něco komfortnější, zejména pak na zadních sedadlech. Navíc jde o shodnou techniku podvozku jako v SL, tudíž auto umí vyrovnávat i veškeré náklony karoserie.
V úzkých prostorách pak skvěle funguje natáčení zadní nápravy, v tomto případě až do úhlu 10 stupňů. Luxusní limuzína se tak díky tomu otočí doslova na pětníku. O poznání kultivovanější je i samotný osmiválec, který má jemnější chod a plynulejší odezvu na plynový pedál bez ohledu na zvolený jízdní režim. Karoserie Maybachu je pak dokonce delší než prodloužená verze klasického Mercedesu Třídy S, takže místa uvnitř je proto opravdu dostatek, opět zejména pro cestující na zadních sedadlech. Nicméně osobně nám přišlo, že v GLS toho místa bylo přeci jen o něco více, bavíme se však o pár centimetrech.
Mercedes-Maybach S 680
Cena zkoušeného exempláře v nádherné modré metalíze vycházela na 5 793 053 Kč, což je rozhodně výrazně méně než u zmíněného dvanáctiválce Maybach S 680. Pokud přeskočíme rovnou k němu, tak ten stál 7 950 982 Kč. Na druhou stranu se není čemu divit, vždyť si v době ekologických šílenců kupujete dvanáct válců!!! To už vám skoro nikdo jiný nenabídne. Je až neuvěřitelné, jak kultivovaný dokáže přes své parametry být. Položte minci její hranou na poklop běžícího motoru a prakticky se nehne!
Nicméně uvnitř vám dvanáctiválec na jeho přítomnost zapomenout nedovolí, což vlastně ale ani nechcete. Jeho velké charisma je cítit při každičkém sešlápnutí plynu, kdy se tlumeně ozve zpoza kapoty. I bez elektrohydraulického odpružení pak Maybach S 680 uhrane posádku jízdním komfortem, který u jiných značek budete hledat jen stěží. Možná jsou tu o malinko více cítit vibrace od podvozku než u zmíněného osmiválce, ale to poznáte opravdu jen tak, že budete přesedat z jednoho auta rovnou do druhého. Jednoduše řečeno oba „Skové“ Maybachy bezesporu patří k těm vůbec nejpohodlnějším limuzínám na českém trhu.
Mercedes-Maybach EQS 680 SUV
Poslední dvě místa v koloně pak zabírala elektrická SUV Mercedes-Maybach EQS 680 SUV - v klasičtějším provedení a v temném Night Series. To se vyznačuje zejména černým lakováním karoserie a černými doplňky, které ve velké míře nahradily chromované detaily. Doslova uměleckým dílem jsou také disky kol složené ze spousty log Maybachu a lehce přepracovaný byl i interiér. Opět však musíte počítat s poměrně značným cenovým rozdílem, běžnější testované EQS 680 SUV totiž vycházelo na 6 653 185 Kč, zatímco Night Series na 7 768 200 Kč.
Elektrický Maybach má být potom ze všech nejtišší, a to hlavně díky elektromotorům, které nevydávají prakticky žádný hluk. S tím bychom určitě souhlasili, nicméně za nás nejtišší není, rozhodně ne na kolech a pneumatikách obutých na našich zkoušených vozech. Právě hluk od kol je tu slyšet více než ve kterémkoliv jiném Maybachu. Nic to ale nemění na to, že jízda na zadních sedadlech je opravdu velmi komfortní, především pak díky vzduchovému podvozku s adaptivními tlumiči, které se pomocí kamer na míru přizpůsobují vozovce před autem.
Úplně děsivá je pak dynamika luxusního EQS, vycházející z elektromotorů se systémovým výkonem 658 koní a točivým momentem 950 Nm. Přes tři tuny vážící kolos rozhýbají z nuly na stovku za neuvěřitelných 4,4 sekundy a zastaví ho až o omezovač na 210 km/h. Elektrický Maybach tedy ve finále za svými spalovacími sourozenci nijak nezaostává, stále totiž nabízí pořádnou porci luxusu a komfortu ve spojení s vysokým výkonem. A pokud jste takovými detailisty, že by vám vadil projev benzinových motorů, je pro vás právě EQS 680 SUV tou nejlepší možnou volbou.
Mercedes-AMG S 63 E Performance
Plní dojmů a zážitků z Maybachů jdeme na rychlý oběd a potom už rovnou do toho nejlepšího z Affalterbachu. I tentokrát nás čekal téměř dvou a půl hodinový okruh, akorát po rozdílných silnicích. V plánu jsou dokonce i okresky, na kterých se jezdila polská rallye, tak uvidíme, co na to naše testovaná auta. Jako první opět usedáme do výkladní skříně technologií Mercedesu-AMG, která má propojovat svět luxusu s pořádnou dávkou sportovnosti. Řeč není o ničem jiném než o S 63 E Performance.
Už po prvních pár kilometrech, kdy jsme vyzkoušeli i zadní sedadlo, je jasné, že i vrcholné „Sko“ z Affalterbachu umí být nesmírně komfortní. Samozřejmě celkově tužší karoserie a také naladění podvozku je na nerovnostech znát, ovšem ve výrazně menší míře, než bychom čekali. Značný podíl na tom má především vzduchové odpružení s elektromechanickými stabilizátory, adaptivní tlumiče a systém natáčení zadní nápravy. Ano, tohle všechno je pro S 63 E Performance standardem, jen počítejte v našem případě s cenou 6 989 097 Kč.
Jakmile jsme ale přepnuli do jednoho ze sportovních režimů, z pohodlné limuzíny se okamžitě stal ostrý sedan. Karoserie včetně podvozku ztuhne a díky chytrým stabilizátorům se v zatáčkách prakticky nenaklání. Najednou máte opravdu pocit, že sedíte v o poznání menším a lehčím autě, jelikož všechny ty technické vychytávky propůjčují autu stabilitu a snadnou ovladatelnost i při tom nejdivočejším tempu. Ve svých útrobách vlajková loď z Affalterbachu ukrývá techniku z vozů Formule 1, podobně jako třeba Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance.
To znamená, že vpředu se nachází 4,0litrový motor V8 biturbo, který nabízí nejvyšší výkon 450 kW (612 k) a 900 Nm točivého momentu, uprostřed je převodovka a na zadní nápravě pak samostatně elektromotor. Ten přidává dalších až 140 kW (190 k) a 320 Nm točivého momentu. Ve výsledku tedy máte na každém výjezdu ze zatáčky k dispozici 802 koní výkonu a 1430 Nm točivého momentu! Asi si tedy dovedete představit, jak rychlá tahle věc ve skutečnosti je, a pokud ne, poslouží vám k tomu údaj o zrychlení z nuly na stovku - 3,3 sekundy. Výhodou je, že při svižném tempu nemusíte baterii dobíjet externě, dobíjí se totiž sama spalovacím motorem a rekuperací.
Mercedes-AMG E 53 Hybrid 4MATIC+
Rozmlsaní z vrcholného „Ska“ jsme pak přesedli o třídu níže, konkrétně do Mercedesu-AMG E 53 Hybrid 4MATIC+ za 3 916 316 Kč. I v tomto případě se auto pyšní hybridní technologií, akorát že vpředu už nemá osmiválec, ale šestiválec s výkonem 449 koní a vzadu potom elektromotor dohromady s převodovkou a výkonem 163 koní. Systémový výkon je tedy o něco omezenější - 585 koní a 750 Nm. Už po usednutí do skořepinových sedaček nám však bylo jasné, že tohle bude ještě o chlup sportovnější svezení, a opravdu bylo.
E 53 je přesně tím ostrým sedanem, jak si ho představujeme - tvrdý, tuhý, uřvaný a hlavně zábavný na každém kilometru. My jsme ho vychytali zrovna na jedné z těch klikatých okresek, kde se jezdila polská rallye, a celou dobu jsme se smáli od ucha k uchu. Ta přilnavost kol k často rozbité vozovce, ta okamžitá odezva na plynový i brzdový pedál, to chirurgicky přesné řízení, to všechno dělalo z Mercedesu-AMG E 53 Hybrid 4MATIC+ jedno z nejzábavnějších aut, které jsme v poslední době řídili. Zároveň nás stejně jako u „Ska“ překvapilo, že elektrický „boost“ je k dispozici prakticky nepřetržitě, jelikož baterie se sportovní jízdou neustále sama dobíjí.
Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+
Nebudeme lhát, nejraději bychom celý okruh dojeli právě v tomhle autě, ale to možné samozřejmě nebylo a hlavně by nás to později mrzelo, protože nás čekala čtveřice podobně skvělých AMG modelů. Dalším na řadě byl navíc ten ze všech nejočekávanější. Za volant Mercedesu-AMG GT 63 PRO 4MATIC+ jsme totiž usedali jako jedni z prvních novinářů v Evropě. Jedná se o dosud nejsportovnější provedení tohoto oblíbeného kupé, které bylo ještě více přizpůsobené na okruhové ježdění.
Zejména pak pomocí větších nasávacích otvorů, pevného zadního spoileru, několika přidaných karbonových aerodynamických prvků a také aktivnímu systému Airpanel v přední masce se povedlo snížit zvedání přední nápravy až o 30 procent a zvýšit přítlak na zadní nápravě o dalších 15 kilogramů. Na 21palcových kolech se pak zákazník může rozhodnout, zda chce mít standardně obuté sportovní pneumatiky Michelin Pilot Sport 5 nebo Pilot Sport Cup 2 R. Za nimi potom najdeme ještě největší standardně dostupné karbon-keramické kotouče od Mercedes-AMG GT.
To, abychom zjistili skutečný vliv těchto vylepšení, museli bychom jezdit po okruhu, my jsme však měli pouze pár minut na poměrně rozbitých okreskách. I tak to ale byl neuvěřitelný zážitek, zejména díky brutálnímu osmiválcovému motoru s výkonem 612 koní a točivým momentem 850 Nm. Už dlouhou dobu jsme neřídili něco tak agresivního. Při každém zašlápnutí plynu do podlahy na výjezdu ze zatáčky jsme měli pocit, že nás chce auto roztrhat na kusy. A do toho ten řev umocněný prskáním a bubláním z výfuku. Wow! Ještě teď máme husinu na rukách, když na to vzpomínáme.
Jen pro doplnění, z nuly na stovku vrcholné AMG GT zrychlí za 3,2 sekundy, na dvě stě za 10,9 sekundy a pokračovat může až do maximální rychlosti 317 km/h. Zároveň je však neuvěřitelné, jakým způsobem je Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+ přilepený k silnici. Ani když vypnete všechny stabilizační systémy, přibrzdíte, natočíte volant do zatáčky a dáte „plnej“, zadní náprava se ne a ne odtrhnout. Vzhledem k parametrům a použité technice pak tedy není překvapením cena 6 057 260 Kč za zkoušený kousek.
Mercedes-AMG G 63
Pro nás osobně byl však nejočekávanějším AMG modelem ten s označením G 63. Ano, jsme jedni z těch, kteří tenhle šílený offroad milují, v čemž jsme se utvrdili i krátkou jízdou v Polsku. Je to úplně něco jiného než kterýkoliv jiný Mercedes z Affalterbachu. Je vysoký, hranatý, uřvaný, předražený a s benzinovým osmiválcem o výkonu přes 600 koní a spotřebou okolo 20 l/100 km při běžné jízdě vlastně úplně zbytečný. Jenže to je na něm to krásné, nic takového totiž na trhu prakticky neseženete. Když pak usednete za volant, pochopíte, proč si ho kupují ti zákazníci, kteří ho kupují.
Viagra je oproti Mercedesu Třídy G slabý odvar, tahle věc prodlužuje mužské přirození o minimálně deset centimetrů. Na druhou stranu bylo fascinující zažít, jak vrcholná varianta zvládala rozbité polské okresky. Při zadupnutí plynu do podlahy zamíří příď auta do oblohy a zadek se zaboří do tlumičů, za mohutného bublání pak stačí 4,4 sekundy a dostanete se na stovku. Před zatáčkami jsme nejdříve prudce brzdili, ale bylo to zbytečné... Testovaný Mercedes-AMG G 63 byl totiž vybaven podvozkem AMG Active Ride Control, který tlačí do protipohybu karoserie a tím vyrovnává její náklony.
Díky tomu bylo možné projíždět serpentinami v mnohem vyšším tempu než s běžným „Géčkem“. No a nerovnosti? Ty tenhle offroad absolutně ignoruje, takže jakmile jsme vyjeli ze zákruty, dali jsme „plnej“, auto doslova všechny díry přeskákalo. Jízda s G 63 je jednoduše natolik návyková, že už se vám nebude chtít vystoupit. Nicméně droga je to stále jen pro vyvolené, jelikož v naší konfiguraci přijde na 7 176 661 Kč. I přesto je ale právě G 63 nejprodávanějším AMG vůbec, to je trochu paradox.
Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance
Po „Géčku“ nás čekala lekce z oboru techniky, protože jsme usedli naopak do nejsofistikovanějšího modelu z Affalterbachu. Mercedes-AMG GLC 63 S E Performance má pod kapotou sice jen čtyřválec, ovšem stejně jako u zkoušeného „Ska“ a „Éčka“ spolupracuje s plug-in hybridním ústrojím. Na rozdíl od svých větších a dražších sourozenců nemá však elektromotor dohromady s převodovkou, ale má vpředu spalovací motor, následně zvlášť převodovku a vzadu pak elektromotor. Tuto technologii se systémovým výkonem 680 koní inženýři převzali z Formule 1, kde Mercedes dlouhodobě působí.
Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+
Jak přesně funguje a jak se s ní jezdí, se dočtete v podrobném testu, který najdete pod tímto textem, a my se pomalu, ale jistě přesuneme na posledního krasavce v koloně. Byl jím Mercedes-AMG GLS 63 4MATIC+, ideální kompromis pro ty, kteří chtějí AMG, nicméně potřebují prostorné auto pro rodinu. Pod kapotou je totiž benzinový osmiválec s mild-hybridní technologií a výkonem hodně přes 600 koní, díky němuž tenhle 2,7tunový kolos zrychlí na stovku za 4,2 sekundy. Na polských klikatých okreskách bylo však zdaleka nejméně „AMG“. Při každém zatočení či brzdění byla cítit ta mamutí hmotnost a byť se GLS 63 hodně snažilo, náklony karoserie prostě nepotlačilo.
Na druhou stranu i přesto, že jde o sportovní SUV, umí být velice komfortní, podobně jako třeba S 63 E Performance. Ze všech zkoušených modelů je tedy nejuniverzálnější a nejpoužitelnější na každodenní ježdění, což může být pro někoho ten hlavní argument. Naopak cena pravděpodobně rozhodujícím argumentem nebude, auto, které jsme řídili, totiž stálo 5 398 264 Kč. Tak a máme to! Nejluxusnější zámky Polska a nejluxusnější a nejsportovnější auta značky Mercedes. Tohle spojení bylo více než jen příjemným odreagováním od běžného světa, bylo to především nezapomenutelným zážitkem, a my proto děkujeme značce za možnost být na této akci přítomni.