Sport

Sébastien Loeb poprvé závodil s rallyovým speciálem Škoda. A hned zvítězil

„Séb“ ovládl se Škodou Fabia RS Rally2 Rallye Azory. Druhému Mikkelsenovi nadělil skoro 20 sekund
Zdroj: Tiskový servis Škoda

Byla to vůbec první závodní zkušenost devítinásobného mistra světa v automobilových soutěžích se škodovkou. Francouz společně s navigátorkou Laurène Godey vyhráli na azorském ostrově São Miguel zajímavě obsazenou soutěž. Na náročných šotolinových rychlostních zkouškách portugalského ostrova za sebou nechali týmové kolegy Toksport WRT Andrease Mikkelsena a Torsteina Eriksena.

Škodovky v Portugalsku dominovaly

Loeb si pro portugalský podnik dobře vybral své závodní náčiní. Posádky vozů Škoda Fabia RS Rally2 totiž vyhrály všechny rychlostní zkoušky. Rallye Azory, která patřila až do loňského roku do FIA Mistrovství Evropy, byla třetím podnikem seriálu Tour European Rally (TER). Soutěž na ostrově São Miguel v okolí hlavního města Ponta Delgada obsahovala dvanáct měřených rychlostních zkoušek o celkové délce 109 kilometrů. Šotolinové cesty, které často nebyly o moc širší než rallyový vůz, v kombinaci s kluzkým povrchem po dešti nedávaly moc prostoru na chyby.

Video Škoda Fabia RS Rally2 na Rallye Azory

Bývalého šampiona navigovala žena

Soutěž přilákala skvělou konkurenci v čele s devítinásobným mistrem světa Loebem. Jeho největší konkurent patřil do stejného týmu Toksport WRT. Nejsilnějším soupeřem mu byl jeho týmový kolega Andreas Mikkelsen z Norska. Mistr Evropy v rallye z roku 2021 řídil stejný vůz Škoda Fabia RS Rally2. Dokázal sice vyhrát více rychlostních zkoušek než Loeb (šest ku pěti), ale ani to na legendu světových automobilových soutěží navigovanou spolujezdkyní Laurèn Godeyovou nestačilo. Vítězství v jedné z rychlostních zkoušek dokázala vybojovat i česká posádka Erik Cais - Petr Těšínský.

„Užili jsme si hezkou soutěž, pocity s vozem Škoda Fabia RS Rally2 jsou dobré a souboj s Andreasem

byl příjemný,“ řekl k účinkování v Rallye Azory Sébastian Loeb. Mikkelsen už tak spokojený nebyl: „Udělali jsme několik drobných chyb. Musím přiznat, že Séb je opravdu působivý.“

Dvojice Loeb – Godeyová nakonec porazila posádku Mikkelsen - Eriksen o 19,2 sekundy. Třetí místo obsadili Nil Solans se spolujezdcem Marcem Martím ze Španělska. Ti jeli s předchozí generací vozu Škoda Fabia Rally2 evo. Celkem osm prvních míst celkové klasifikace obsadily posádky jedoucí se soutěžním speciálem Škoda Fabia.

Výsledky Rallye Azory 2023

1. Sébastien Loeb - Laurène Godeyová (Francie) Škoda Fabia RS Rally2 1.17:57,7 hodiny

2. Andreas Mikkelsen - Torstein Eriksen (Norsko) Škoda Fabia RS Rally2 +19,2 sekundy