Reklama
Řidičův chleba

Video: Motorkář při předjíždění trefil auto v protisměru. Jeho i spolujezdkyni zachraňoval vrtulník

Jak správně předjíždět, co nikdy nedělat a na jaké pokuty se připravit? Vysvětlíme
Zdroj: Policie ČR

Dva vrtulníky zdravotníků musely 10. září zasahovat u vážné dopravní nehody motorkáře poblíž Sosnové. 35letý jezdec na motocyklu Honda narazil při předjíždění kolony v protisměru do odbočujícího vozu Škoda Superb a skončil i se svou dvaadvacetiletou spolujezdkyní s vážnými zraněními v poli. Oba utrpěli mnohočetná vážná zranění.

Nehodě předcházelo zběsilé předjíždění přes plnou čáru a jen těsně vedle protijedoucího auta. Podívejte se na přiložené video pocházející z kamery jednoho z řidičů, jehož motorkář předjížděl.
Zdroj: Policie ČR
Vážná nehoda motorky a osobního auta začala špatným předjížděním. 

Před dvěma dny jsme informovali o nebezpečném předjíždění kamionu, jehož řidič svým chováním ohrozil posádku linkového autobusu a několik dalších řidičů. Nesprávné a nebezpečné předjíždění je na českých silnících velmi častým prohřeškem, který způsobuje tragické nehody a vážná ohrožení. Pojďme si tedy připomenout, jak tento manévr provádět podle zákona, jak nikdy nepředjíždět a jaké pokuty za špatné předjíždění hrozí.

Předjíždí se vlevo!

Předjíždění se věnuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb, konkrétně paragraf 17. Ten říká: „ (1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu".

To znamená, že zprava můžete předjíždět jen ve dvou případech. Jeden je ten, kdy řidič třeba jedoucí před vámi odbočuje vlevo, vám nechá dost místa vpravo a vy ho tak můžete předjet nebo spíše objet. Druhý nastává třeba při připojování na dálnici, kdy v pravém pruhu jede pomalu jedoucí kamion nebo auto a vy ho smíte připojovacím pruhem předjet a zařadit se před něj. K připojení vždy využívejte celý připojovací pruh!
Reklama

Nikdy neohrozit a neomezit a vždy blikat!

Zákon pak pokračuje následovně: „ (2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty. (3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel. (4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

Lidskou řečí vysvětleno tato část zákona jasně přikazuje za každých okolností používat blinkr. Zároveň také připomíná, že svým předjížděním nesmíme nikoho ohrozit, což je kámen úrazu některých nešťastníků, o kterých vám pak píšeme. Vždy si předjíždění pořádně promyslete, nikdy nepředjíždějte, pokud nemáte dobrý rozhled, v zatáčkách nebo na poslední chvíli. Je to nezákonné a nebezpečné. Poslední bod patří mezi nejhorší nešvary co do předjíždění, s jakými se můžete setkat. Pokud vás někdo začne předjíždět, nikdy na truc nezvyšujte rychlost, abyste mu manévr ztížili. Je to hloupé a extrémně nebezpečné. Neohrožujete jen jeho, ale i sebe a svou posádku!
Zdroj: Besip
Besip vysvětluje, jak správně a bezpečně předjíždět. 

Kdy nepředjíždět?

Zákon hovoří stejně jako logické myšlení. Předjíždění má řidič zakázáno: „nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí, jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet, jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích, na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi nebo dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy.

Z logiky věci tedy vyplývá, že do předjíždění se nikdy nesmíme pustit, když nemáme dostatečný rozhled, dostatek času na dokončení manévru nebo když bychom svým předjížděním mohli někoho přímo ohrozit. Zákon také připomíná, že předjíždět se nesmí na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním. I o takém případu jsme vás ale před nedávnem informovali.

Objíždění vs. předjíždění

Tomuto se ve stejném zákoně věnuje paragraf 16. Ten říká: Řidič, který při objíždění vozidla, jež zastavilo nebo stojí, nebo při objíždění překážky provozu na pozemních komunikacích anebo chodce vybočuje ze směru své jízdy, nesmí ohrozit ani omezit protijedoucí řidiče a ohrozit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Přitom musí dávat znamení o změně směru jízdy.

Z toho se dá vyvodit, že objíždět extrémně pomalá vozidla vozidla, traktory nebo cyklisty na silnici smíte jen tehdy, pokud stojí. Pak tento úkon smíte provést i v místě, kde předjíždění zakazuje dopravní značení. Jakmile se ale zemědělský stroj nebo cyklista pohybují, předjet je smíte jen tehdy, pokud to dopravní značení povoluje. Na plné čáře tedy musíte vydržet a jet za nimi do té doby, dokud nebude předjíždění ze zákona povoleno.
Reklama

Pokuty jsou přísné

Nedovolené předjíždění je přestupek hodnocen 7 trestnými body. Jde tedy o jeden z nejzávažnějších přestupků. I ve chvíli, kdy vás za něj zastaví policejní hlídka, nebude jej řešit na místě, ale rovnou ho pošle do správního řízení. Tam vám hrozí pokuta od 5 do 10 000 Kč a odebrání řidičáku na dobu od 6 měsíců do jednoho roku.

Policie ale špatné předjíždění může na místě vyhodnotit také jako Ohrožení při přejíždění z pruhu do pruhu. To je přestupek, při kterém dojde k ohrožení jiného řidiče při přejíždění s vozidlem z jednoho jízdního pruhu do druhého. Je možné jej řešit na místě a to pokutou do 2000 Kč a udělením 5 trestných bodů. V případě, že to bude řešit správní úřad, body jsou stejné, ale pokuta se může pohybovat mezi 1500 a 2000 Kč.
Reklama

Diskuze

aaa - 12.09.2019 18:38:48
"Nehodě předcházelo zběsilé předjíždění přes plnou čáru a jen těsně vedle protijedoucího auta" zajímavé, že je tam v místě předjíždění je čára přerušovaná, takže zas jen bulvár s polopravdama, jen aby to lákalo čtenáře
Lukas - 12.09.2019 21:20:09
Nechci vám do toho kecat, ale žádný auto v protisměru tam není. Po plný čáře přijde přerušovaná, ale i křižovatka. Motorka to nevydrží, začne předjíždět, šle před ním černé auto začne odbočovat doleva, takže motorku sejme. Odpovídá tomu i zastavení auta.

Ministři mají lék na přetížené dálnice - zákaz předjíždění kamionů a jejich nedělních jízd

Nový návrh zákona ještě musí schválit Senát i Sněmovna a vyjádřit se k němu musí také policie
27.08.2019 10:29
|
4
Reklama

O prsa japonské plavkyně. Tohle předjíždění mohlo stát životy

Plná čára není zeď, a když pospíchám, tak nepřemýšlím. Tak nějak se zachoval řidič malého náklaďáku
24.07.2019 07:36
|
1

Řidič felicie srazil 15letou dívku na přechodu a odjel. Náraz ji vymrštil do vzduchu

Policie po řidiči pátrala a díky svědkům už ví, kdo to byl. Hrozí mu pár let za mřížemi
26.11.2021 16:46
|
3

Nová vláda plánuje na dálnicích až 150 km/h a myslí si, že našla řešení i pro kamioňáky

Zároveň by řidiči definitivně mohli nechat doklady doma a silnice by měly mít vyšší kapacitu
25.11.2021 12:42
|
10
Reklama

Kamioňák nepochopitelně předjížděl. Porušil, co mohl a v protisměru ohrozil řadu dalších řidičů

Řidič na místě zaplatil kauci 10 000 Kč. S největší pravděpodobností přijde o řidičák
24.11.2021 09:50
|
5

Kamionu za jízdy na dálnici explodovala pneumatika. Následný náraz do osobáku byl devastující

Neovladatelný náklaďák vymrštil osobní auto do vzduchu. Nehoda dálnici D52 zcela paralyzovala
23.11.2021 10:28
|
4
Reklama
Autosalon TV