Systém start-stop řidiče prý jen otravuje. V USA s ním chtějí zatočit, i když šetří palivo

Na neustálé zhasínání a startování motorů na semaforech nebo v kolonách se nedá zvyknout ani po letech. Když se už v předminulé dekádě začal v moderních autech rozšiřovat systém start-stop, byl jedním z prvních ústupků automobilových výrobců vůči emisní legislativě, s jakými jsme se reálně setkali. Stále je trnem v oku nejednoho řidiče a teď to vypadá, že někdo má dost rozumu na to, aby se zamyslel nad tím, zda to vůbec potřebujeme.
Start-stop snižuje spotřebu až o 26,4 procenta
Americká federální agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) se chystá řešit, zda nemá napravit chybu z minulosti, když přispěla k zavedení systému start-stop do moderních aut prodávaných ve Spojených státech amerických. Hlavním iniciátorem je Lee Zeldin, aktuální šéf agentury, který na sociální síti X napsal svůj názor na tuto kontroverzní funkci.
„Technologie start-stop: Když vaše auto zhasne na každé červené, aby automobilky získaly zvýhodnění za angažovanost při ochraně klimatu. Schválila to EPA a všichni to nenávidí, takže to napravujeme,“ uvádí Lee Zeldin ve svém nejnovějším příspěvku.
Dnes se v USA prodává kolem 65 procent nových aut s automatickým start-stopem a jejich podíl na trhu neustále roste, protože před třemi lety byl tento počet o pět procent nižší. EPA sice automobilkám nenařídila start-stop jako povinnou emisní funkci, ale už vláda Baracka Obamy nabízela daňová zvýhodnění jako odměnu za zavedení funkce do aut.
Je překvapením, že agentura v novém přezkoumání nijak nezohledňuje skutečná pozitiva systému start-stop při snižování emisí CO2 ve výfukových plynech, ale věnuje se pouze praktickým zkušenostem – tahle funkce je prostě otravná. Americké sdružení odborníků v oblasti automobilového průmyslu SAE International přitom v minulosti zveřejnilo výsledky studie dokazující, že aktivovaný start-stop umí v městském provozu snížit reálnou spotřebu paliva až o 26,4 procenta.
Start/stop technology: where your car dies at every red light so companies get a climate participation trophy. EPA approved it, and everyone hates it, so we’re fixing it. pic.twitter.com/zFhijMyHDe
— Lee Zeldin (@epaleezeldin) May 12, 2025
Poprvé byl v šestiválcové Toyotě už v roce 1974
Systém start-stop, který ve správných provozních podmínkách, jakou je třeba dosažení provozní teploty, zhasne motor při každém zastavení při zachování komfortních funkcí a následně zase automaticky nastartuje není novinkou moderních aut. Poprvé se objevil v reakci na ropnou krizi v sedmdesátých letech a vůbec prvním autem s automatickým zhasínáním a následným startováním motoru byla šestiválcová Toyota Crown z roku 1974.
V Evropě se start-stop začal objevovat hlavně se zavedením emisní normy Euro 5 bez ohledu na cenovou hladinu, protože snížení emisí při volnoběhu bylo jedním z klíčových řešení v boji se stále přísnějšími limity regulujícími vznik CO2.