Reklama
Řidičův chleba

Řidiči o těchto funkcích někdy ani nevědí, přitom by jim mohly ulehčit život. Má je téměř každé auto

Současná i starší auta jsou plná skrytých funkcí a „vychytávek“. Našli jsme pět z nich

1. Zavírání a otevírání okének na dálku

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Budete se divit, ale většina klíčku neumí pouze zamykat a odemykat auto. A teď tu nemluvíme o nějakém hi-tech klíči od BMW s vlastním dotykovým displejem, ale o úplně obyčejném klíčku třeba od Škody Fabia. Dlouhým stiskem odemykacího nebo zamykacího tlačítka lze zavřít či naopak otevřít všechna okénka. V prvním případě se to může hodit jako systém rychlého odvětrání horka, v tom druhém jako pojistka proti blbosti. Vždy když odcházíte od auta, podržíte tlačítko zámku a kdyby náhodou nebyla nějaká okénka zcela dovřená, tímto způsobem se sama zavřou. U modernějších vozů je možné podobně sklopit i zrcátka, tedy pokud se automaticky nesklopí po uzamčení.

2. Rychlá obrana proti oslňování světlomety

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Druhou vcelku užitečnou „vychytávekou“, která je téměř v každém autě, je malý zobáček na zpětném zrcátku. Zamáčknutím zobáčku nastavíte zrcátko tak, že odrazí světla, která svítí na autě za vámi. Ve výsledku nebudou světlomety tak jasné a bude se vám lépe řídit. V neposlední řadě poslouží k lepšímu výhledu zezadu. U nejmodernějších zpětných zrcátek s částečně digitálním zobrazením pak zobáček funguje jako přepínání mezi klasickým zrcadlovým náhledem nebo právě tím digitálním.

3. Snazší výstup a nástup do auta

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Spousta lidí se domnívá, že madlo na straně řidiče slouží jako držadlo při dynamičtější jízdě nebo při jízdě v terénu. Jenže nikoliv, toto madlo má v první řadě za úkol ulehčit šoférovi nastupování a vystupovaní z jeho auta. Taková rukojeť na stropnici vozu se hodí zejména lidem, kteří mají problémy s nastupováním, ale také pokud má vozidlo vyšší světlou výšku nebo prahy. V těchto případech není madlo nainstalováno na strop, ale na sloupek. V některých vozech ho však nenajdete, ať už kvůli panoramatické pohyblivé střeše, nebo z důvodu snížení nákladů.

4. Tankování na první dobrou

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Když se náhodou stane, že přijíždíte na čerpací stanici a nevíte, na které straně máte víčko palivové nádrže, nemusíte tipovat. Nebo se narychlo dívat do zpětného zrcátka, jestli náhodou výřez dvířek nespatříte. Drtivá většina aut má totiž na palubní desce pomůcku. Vedle loga čerpacího stojanu na palivoměru najdete trojúhelník neboli šipku ukazující na stranu, ze které se auto tankuje. A co když šipka chybí? Pak by směru tankování měla odpovídat strana stojanu, na které je zavěšena tankovací pistole.

5. Jedno může zachránit život, druhé odpoví téměř na cokoliv

Zdroj: Bart Běhal pro Autosalon.tv

Každý novější automobil je osazen dvěma velmi nápomocnými tlačítky. Najdete je vpředu na stropnici v místě vnitřního osvětlení. To první má zpravidla červenou barvu a na sobě nápis SOS. Systém slouží ke zrychlení doby mezi ohlášením nehody a příjezdem záchranných složek na místo. Tím lze výrazně eliminovat následky nehody. Po stisknutí se řidič spojí s operátorem, který mu se vším poradí a pomůže.

Pomoc si většina vozů umí zavolat také sama, musí se však při nehodě aktivovat senzory nárazu. Operátor pak dostává informace o tom jaká byla rychlost vozu, kolik airbagů vystřelilo, kolik lidí bylo v autě, ale i to, zda se auto přetočilo přes střechu. A to je jen hrstka údajů, které auto dokáže automaticky poslat.

Druhé tlačítko umístěné zpravidla vedle tlačítka SOS (označené buď servisním klíčem, ikonou operátora, či logem automobilky) funguje tak trochu jako Siri na iPhonu. Stiskem tlačítka se spojíte s operátorem call centra, který vám se vším poradí a pokud možno odpoví na každou otázku. Můžete díky tomu například zjistit, kde je nejbližší servis, čerpací stanice nebo si tímto způsobem přivolat asistenční službu.
Reklama
Autosalon TV