Reklama
Řidičův chleba

Moje auto, moje data! Podle výzkumu nechce data o svém jízdním stylu sdílet téměř 90 % řidičů

S odesíláním dat pro servisní účely naopak nemá problém nadpoloviční většina z nich
Zdroj: Continental

Konektivita a připojení k internetu v režimu 24/7 je automobilovým trendem posledních let. Kromě toho, že auto v režimu online umožňuje využití spousty užitečných funkcionalit, přináší tento stav také odvrácenou stranu mince, a tou je sběr dat ve prospěch třetích stran. Ten by se měl dle plánů legislativců i samotných automobilek ještě dále zintenzivňovat. Jak ale ukázal průzkum německé společnosti Dekra mezi tisícovkou řidičů, chce 88 % z nich i v budoucnu nadále rozhodovat o tom, jaká data a komu budou z jejich auta odesílána.

Úřady, servisy i pojišťovny - všichni chtějí data

V dnešní době mobilů a dalších technologií je jasné, že každý z nás zanechává výraznou digitální stopu a není těžké se o něm případně dozvědět opravdu spoustu věcí. Sběr dat tak logicky proniká i do automobilové branže a už dávno nejde jen o data o poloze. Naopak. Dnešní technologie umožňují získávat z automobilu enormní množství informací, které odhalí nejen váš životní režim, ale třeba i jízdní styl.

A právě ten, se zdá, si chce většina z nás i nadále ochránit. Řidiči mají (logicky) obavy, že by se jim mohla bližší analýza jízdních návyků třeba ze strany pojišťovny negativně promítnout do výše pojistky. Na druhou stranu však 63 % dotazovaných uvádí, že by jim nevadilo, kdyby auto odesílalo data do servisu či výrobci a samo si tak hlídalo blížící se servisní úkony. 

Strach z hackerů i očekávání autonomních aut

Téměř polovina respondentů (46 %) má také strach z toho, že datové toky směřující z auta ven mohou být příležitostí pro hackery, kteří se tak mohou dostat přímo k řídicím systémům vozu a případně ohrozit bezpečnost posádky. 

Součástí dotazníku bylo i téma autonomního řízení, které je s enormními datovými toky úzce spjato. Velká většina dotazovaných (80 %) si myslí, že se samořiditelná auta dříve či později prosadí. 42 % to očekává v následujících deseti až dvacet letech, zhruba čtvrtina respondentů pak ještě později.
Reklama

Pro a proti sběru automobilových dat

Získávání "big data" není v automobilovém sektoru žádné sci-fi a děje se už dnes. Automobilky mají v tomto směru smělé plány a je jasné, že současné technologie dokážou mnohem více, než dovoluje a umožnuje legislativní rámec. Ten se ale může (a také bude) průběžně měnit.

Některým datovým tokům lze jen těžko něco vyčítat - jedná se zejména o ty, související s bezpečností. Užitečné je tak například cloudové sdílení dat o stavu silnice či jízdní situace (led, nebezpečná situace, neoznačená nehoda...) či komunikace car-to-car, díky které se třeba s předstihem dozvíte, že auta před vámi brzdí. 

V jiných případech už zastánců tolik není. To jsou většinou data, která neprospívají řidiči, ale někomu jinému. Za taková lze označit zejména data o jízdním stylu či reálné spotřebě. Již nyní se můžeme setkat se systémy, které kupříkladu monitorují správnost používání plug-in hybridních pohonů (zdali je majitel pravidelně dobíjí a využívá tak jejich výhody). Je logické, že pojišťovny by zase chtěly pro stanovení rizik znát co nejpřesněji chování daného řidiče v provozu. Zatím máme odesílaná data více či méně pod kontrolou, ale jak dlouho ještě?

Diskuze

Franta - 21.03.2021 09:42:50
Rarachu u toho čísla přidej nějaké nuly. Máš jich tam málo. Nedávno jsem četl článek a prázdná loď je škodlivá jako mega aut.
Rarach - 19.03.2021 14:57:04
Málo místa. Dnes nějaký blbeček úplně slintal,že od července se zpřísní STK. Nevím,co si od toho slibuje. Jeden naložený náklaďák,který projede městem,protože nejsou obchvaty mu ty iluze vyléčí!

Bourat bez platné technické se může prodražit. Pojišťovna není povinna zaplatit škodu

Může přihlížet k tomu, jaký měla propadlá technická na nehodu vliv. Není to ale pravidlem
04.11.2020 13:50
|
10
Reklama

Novou Škodu Octavia jsme si vzali pod drobnohled. Nabízíme podrobná technická data a velkou galerii

První jízdní prezentace sice padla za oběť koronaviru, ale i tak máme k dispozici spoustu informací
24.03.2020 13:05
|
2

Ford vyzývá řidiče a cyklisty ke sdílení silnic

S rostoucí oblibou cyklistiky stoupá také počet konfliktů mezi řidiči a cyklisty. Infrastruktura, oddělující jednotlivé kategorie účastníků provozu, se buduje velmi pomalu, nebo mnohdy zcela chybí.
30.05.2018 13:39
|
1

Ceny benzinu a nafty se v rámci Evropy liší až o 15 Kč. Víme, které země jsou pro tankování výhodné

Česko si ve srovnání cen PHM v rámci Evropy nestojí vůbec špatně. Švýcarsko je drahé jako pes
18.07.2024 16:45
|
4

Tohle se nečekalo. Téměř polovina majitelů elektromobilů se chce vrátit ke spalovacím motorům

Výsledky průzkumu renomované společnosti McKinsey & Co. překvapily i samotnou firmu
19.06.2024 08:17
|
25
Reklama

Kdy je tankování během dne nejlevnější? Autoklub zanalyzoval 14 tisíc pump a má jasné doporučení

Ceny paliv se na čerpacích stanicích mohou během dne docela dost měnit. Kdo to ví, ušetří
14.06.2024 13:39
|
3

Komentář: Cla na čínské elektromobily evropské značky nevítají. Odhalují jejich závislost na Říši středu

Vypadá to, že EU schválila uvalení cel na čínské elektromobily evropským značkám navzdory. Nebo ne?
13.06.2024 16:07
|
4
Reklama
Autosalon TV