O podezřelých cenách na čerpacích stanicích se mluvilo už během července. Zatímco někteří prodejci už prodávali paliva za zhruba 40 Kč/l, na hlavních tazích byly pořád k vidění ceny vyšší klidně o šest korun. Ministerstvo rovněž rozšířilo kontroly marží také o distributory pohonných hmot. Ti jsou totiž plátci spotřební daně, která byla z rozhodnutí vlády od prvního června snížena o 1,5 Kč/l a tato úleva má platit do konce září. Na konečných cenách paliv se ale tento krok téměř neprojevil.
Cena tuzemských paliv setrvale rostla zhruba od poloviny dubna a svého vrcholu dosáhla koncem června. Od té doby klesala jen zvolna. Tempo zlevňování se zvýraznilo až koncem července, když ministerstvo začalo mluvit o možnosti zavedení regulace marží. Cena ropy přitom dosáhla svého vrcholu začátkem června, kdy se barel prodával za přibližně 123 dolarů. Od té doby konstantně klesá, a to mnohem rychleji oproti poklesu cen na čerpacích stanicích. Aktuálně je cena za barel na 97 dolarech, což odpovídá ceně z konce letošního února.
Ministerstvo financí chystá opatření, které by zastropovalo výši marží jak u prodejců, tak u distributorů paliv. Zda k tomuto korku opravdu přistoupí, o tom bude na základě dalšího vývoje situace rozhodnuto v následujících týdnech.