Reklama
Řidičův chleba

Ministerstvo financí má podezření na kartel. Prodejci paliv v červenci svorně drželi rekordní marže

Na litru benzinu i nafty měli prodejci v průměru přes pět korun
Zdroj: Tiskový servis MOL ČR

Výsledky kontroly marží ministerstva financí potvrdily to, o čem se mluvilo už začátkem srpna. Přestože cena ropy na burze od června setrvale klesala, na cenách pro koncové zákazníky se tento trend začal projevovat až s větším zpožděním. Důvodem byla skutečnost, že si prodejci paliv v průměru drželi během července rekordní marže. Ty byly násobně vyšší oproti loňskému celoročnímu průměru a zároveň také byly nejvyšší od vypuknutí války na Ukrajině. 

Kartelová dohoda?

Z výsledků kontroly ministerstva financí vyplynulo, že průměrná hrubá marže u prodejců paliv byla v červenci 5,38 Kč na jednom litru nafty a 5,64 Kč na litru Naturalu 95. Ve srovnání s červnem jde o skokový nárůst, v obou případech marže vzrostly přibližně o tři koruny na jeden litr paliva. 

Ministerstvo ve své oficiální tiskové zprávě uvádí, že na základě těchto výsledků podává podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Má totiž podezření, že některé sítě čerpacích stanic uzavřely kartelovou dohodu. „Kontroly MF totiž v poslední době prokázaly velmi podobné nebo dokonce zcela totožné ceny paliv, jejichž výše nereflektovala významný pokles cen ropy a paliv na světovém a evropském trhu,“ doslova uvádí tisková zpráva. 

O podezřelých cenách na čerpacích stanicích se mluvilo už během července. Zatímco někteří prodejci už prodávali paliva za zhruba 40 Kč/l, na hlavních tazích byly pořád k vidění ceny vyšší klidně o šest korun. Ministerstvo rovněž rozšířilo kontroly marží také o distributory pohonných hmot. Ti jsou totiž plátci spotřební daně, která byla z rozhodnutí vlády od prvního června snížena o 1,5 Kč/l a tato úleva má platit do konce září. Na konečných cenách paliv se ale tento krok téměř neprojevil. 

Cena tuzemských paliv setrvale rostla zhruba od poloviny dubna a svého vrcholu dosáhla koncem června. Od té doby klesala jen zvolna. Tempo zlevňování se zvýraznilo až koncem července, když ministerstvo začalo mluvit o možnosti zavedení regulace marží. Cena ropy přitom dosáhla svého vrcholu začátkem června, kdy se barel prodával za přibližně 123 dolarů. Od té doby konstantně klesá, a to mnohem rychleji oproti poklesu cen na čerpacích stanicích. Aktuálně je cena za barel na 97 dolarech, což odpovídá ceně z konce letošního února. 

Ministerstvo financí chystá opatření, které by zastropovalo výši marží jak u prodejců, tak u distributorů paliv. Zda k tomuto korku opravdu přistoupí, o tom bude na základě dalšího vývoje situace rozhodnuto v následujících týdnech. 
Reklama

Diskuze

LukHyn - 20.08.2022 09:45:34
Nepodložené lži , vysoké marži mela rafinerie, nikoliv čerpací stanice, ano i ony měly vyšší marže,ale na 5kč zapomeňte . Průměrná marže na naftě je 0,7-1,3 kč.
Veritas - 20.08.2022 05:52:22
Zlodějské doupě - vláda - Prodejci PHM - zloděj ve službách vlády. Kartel je ODS - největší zlodějské uskupení - kmotr Klaus

Češi hledají recept na vysoké ceny benzínu. Výrazně roste zájem o přestavby aut na LPG

Ušetřit se dá až polovina nákladů. V kurzu jsou přestavby i modely LPG z výroby
11.03.2022 07:41
|
8
Reklama

Benzinu a nafty je podle státu dostatek. Zásoby má minimálně na čtvrt roku

Správa státních hmotných rezerv pravidelně monitoruje dodávky ropy a ropných produktů do Česka
10.03.2022 08:11
|
3

Benzin za 29,9 Kč? Síť čerpacích stanic se u příležitosti 20. výročí vrací k cenám z roku 2002

V době extrémně drahého paliva bude na vybraných stanicích hodně rušno
07.03.2022 17:32
|
100

Cupra sází na elektromobily, chystá se dobýt Ameriku a brzy ukáže Tavascan. Seat zatím stojí stranou

Ve Španělsku vznikne gigafactory a kvůli elektromobilům je masivně investováno do Martorellu
24.03.2023 08:02
|
0

Dálniční známky se změní. Ministerstvo zveřejnilo přehled novinek, které pro řidiče chystá

Příští rok bude do prodeje zavedena jednodenní dálniční známka, přijdou ale i další změny
22.03.2023 15:55
|
10
Reklama

Spalovací motor je zachráněn. V EU se bude prodávat i po roce 2035, ovšem pod jednou podmínkou

Výrobce bude muset zajistit, aby auto nestartovalo, pokud do něj někdo natankuje klasický benzin
22.03.2023 09:31
|
12

Nesouhlas se zákazem spalovacích motorů v EU roste. Do skupiny odpůrců se přidalo i Slovensko

Spalovací motor má v Evropské unii ještě naději. Řada států se ho totiž jen tak nechce vzdát
20.03.2023 07:30
|
4
Reklama
Autosalon TV