Teploty u zaparkovaného auta mohou být extrémní
Fakt, že interiér auta zaparkovaného na slunci může velmi rychle dosáhnout dosti nepříjemných teplot, není nic nového. Přesto je možné i v těchto dnech vidět před supermarketem zaparkované auto s pootevřeným okýnkem a v něm odloženého psa. Klub TCS ve svém testu připomíná, že pootevřená okénka nejsou v podstatě k ničemu. Odborníci měřili teploty v interiéru při oknech stažených o tři centimetry a výsledkem byl pokles teploty v interiéru o zanedbatelné dva stupně. Důvodem je mizivá cirkulace vzduchu. Při venkovní teplotě pouhých 25 °C stoupla teplota v interiéru během třiceti minut na 36 °C, zatímco s pootevřenými okny to bylo jen o dva stupně méně. Nechávat psa nebo snad dokonce dítě v těchto dnech v autě zaparkovaném na slunci je vskutku hodně špatný nápad.
Jako velmi účinný pomocník v boji proti rozpálenému interiéru se naopak ukázala obyčejná sluneční clona. V testu (opět při venkovní teplotě 25 °C) dosáhla bez clony teplota na palubní desce během hodiny 77 °C, což znamenalo prohřátí vzduchu v testovaném autě na 43 °C. Přítomnost clony přinesla mnohem pomalejší ohřívání jak palubní desky, tak interiéru. Během hodiny se měřené místo na desce ohřálo na 39 °C a vzduch v interiéru dosáhl teploty 32 °C. Podle TCS tato jednoduchá pomůcka může v některých částech kabiny znamenat rozdíl až 40 °C a celkově sníží teplotu o 10 °C.
Sluneční clona se dá pořídit za pár desítek korun. V praxi je ale tato pomůcka k vidění spíš někde v kempech, kde bývají auta odstavená na delší dobu. Instalovat clonu do auta je sice jednoduché, ale je to také trochu otravné. Spousta dnešních aut má navíc mnohem elegantnější pomůcku, jak se po usednutí do auta nespálit. Díky vzdálenému přístupu do vozu přes telefon lze na dálku aktivovat klimatizaci ještě před tím, než někam pojedete.