Černá, modrá nebo bílá: Barva kouře z výfuku značí problém a napovídá, kde začít hledat

Co značí barva kouře, který se vám valí z výfuku? V chladných teplotách od každého vozu se spalovacím motorem odchází nějaký kouř, ale u „zdravých“ aut s bezproblémovým spalováním je to zpravidla neškodná vodní pára. Větší problém však nastává ve chvíli, kdy z výfukového potrubí vašeho vozu vychází černý, modrý nebo bílý kouř s větší hustotou. Problémů může být celá řada, ale už samotná barva spalin vám může napovědět, kde přibližně najdete závadu.
Černý kouř
Černý kouř signalizuje nesprávné spalování paliva a častěji se vyskytuje u vznětových motorů, u zážehových motorů se objevuje jen vzácně. S největší pravděpodobností se jedná o spalování špatně smísené směsi paliva, což může mít celou řadu příčin. Samozřejmě to může být velké opotřebení, nebo dokonce poškození vnitřní mechaniky spalovacího motoru, avšak častěji se příčiny černého kouře nacházejí mimo ni.
Často se s černým kouřem setkáváváme i u relativně zdravých aut s nepovedeným chiptuningem, tedy úpravou řídící jednotky motoru, ale může být i jedním z projevů závady. Konkrétní problém musíte najít sériovou i paralelní diagnostikou a banálními závadami jsou třeba vadný snímač plnícího tlaku nebo špatně měřící snímač hmotnosti nasávaného vzduchu, lidově přezdívaný váha vzduchu.
Servisně náročnějšími závadami, způsobujícími černý kouř z výfuku, mohou být například lambda sonda vypovídající službu, vadná regulace plnícího tlaku turbodmychadla a jedním z dražších problémů mohou být i vstřikovače paliva. Stačí, aby se jeden zadíral, aby špatně dávkoval směs a černý kouř je na světě. Pamatujte také na to, že pro rovnoměrné dávkování paliva do jednotlivých válců (u vícebodových systémů) je ideální měnit celou sadu.
Jak moc je černý kouř nebezpečný? Zvýšená bohatost směsi spalovacím motorům příliš nevadí, pokud se nejedná o dlouhodobý problém. Odkládání vyřešení závady může vést k větší tvorbě karbonových úsad, jejichž následkem bude nižší účinnost motoru i větší mechanické opotřebení.
Modrý kouř
Kvůli nadměrnému mechanickému opotřebení motoru se můžeme setkat s modrým kouřem, jež se nejčastěji objevuje u aut s extrémně vysokým nájezdem kilometrů v řádu vyšších stovek tisíců i mladších aut, avšak s nekvalitním i málo pečlivým servisem.
Modrý kouř způsobuje spalování motorového oleje ve válcích a čím více ho je, tím větší je modrý oblak kouře vycházející z výfuku. Spalování maličkého množství oleje je konstrukční vlastností všech spalovacích motorů, ale nikdy by spaliny z oleje neměly být cítit za vozidlem, nebo dokonce vidět. Malé nadměrné spalování oleje prozrazuje hlavně štiplavý zápach výfukových plynů, a jakmile je spálený olej i vidět, jedná se o velký problém.
Příčinou modrého kouře nejčastěji bývá velké opotřebení vnitřních částí motoru, jako jsou netěsnící pístní kroužky nebo ventilová sedla. Když váš vůz začne kouřit modře z ničeho nic, na vině může být i prasklý válec a další náhlá velká poškození. Specifikem moderních přeplňovaných motorů jsou netěsná ložiska turbodmychadel, z nichž olej uniká do sání a následně spalovacího prostoru.
Turbodmychadlo pochopitelně lze vyměnit za nové, nebo repasované. Jestliže se závada nachází uvnitř samotného motoru, je nutno provést rozborku a generální opravu, nebo ho rovnou vyměnit za jinou novou či už používanou jednotku. I s modrým kouřem za výfukem sice můžete vaše auto takzvaně „dojet“, ale jestli vám má sloužit i v dalších letech, opravě se nevyhnete.
Bílý kouř
Bílý kouř znamená, že váš motor postupně vyvěšuje bílou vlajku a svou činnost v aktuálním technickém stavu vzdává. Nejčastější příčinou tohoto problému je vadné těsnění pod hlavou válců, ale poškození může být i rozsáhlejší. V takových případech se zřejmě nevyhnete generální opravě stávajícího motoru, nebo výměně za nový či ojetý kus. Původ bílého kouře najdete vždy a pouze uvnitř motoru.
Bílý kouř je totiž následkem spalování chladicí kapaliny, lidově řečeno vody, ve válcích. A právě chladivo je to poslední, co se do nich smí dostat, protože při nadměrném množství se projevuje základní fyzikální zákon – voda je nestlačitelná a může vést k velkému problému, jako je ohnutí ojnic a následné destrukci motoru.
Chladicí kapalina se do spalovacího prostoru nejčastěji dostává skrze prasklé těsnění pod hlavou. V horších případech se může jednat o prasklinu v hlavě válců nebo bloku motoru. U všech těchto posledních dvou jmenovaných závad je postup řešení stejný jako u modrého kouře – generální oprava, nebo výměna motoru.