Reklama
Řidičův chleba

Autem do Itálie 2023: Pozor na uzavírky, drahá paliva a rizikové termíny

Když vás Chorvatsko nebaví, Itálie je ideální alternativa. Cesta ale může být komplikovaná
Zdroj: Lukáš Dittrich

Začátkem června jsme vyrazili z Prahy do Itálie. Protože jsme mířili do Turína, naše trasa vedla přes Rozvadov, Mnichov, rakouský Innsbruck, Brenner a dále po italských dálnicích kolem Milána až do cílového města v západní Itálii. Na podobnou trasu se během léta vypraví desítky tisíc turistů nejen z Německa, ale také z ČR, takže se hodí připomenout, co všechno na vás v letošním roce při cestě autem do Itálie čeká. 

Pozor na uzavírky v Německu a v Brenneru

Z Prahy řekněme do Verony to je zhruba 800 km a v ideálním případě by nepřetržitá jízda měla trvat nějakých devět hodin. Jenže letos na cestě přes Mnichov a Brenner potkáte poměrně hodně stavebních omezení. První dvě jsou na D5 kousek za Prahou, nicméně ta by měla být odstraněna zhruba v polovině července. My jsme na další narazili v Německu hned po odbočení na dálnici A93, i toto omezení by ale mělo být začátkem července pryč. Bezmála dvanáctikilometrovému omezení za Regensburgem už se ale během prázdnin nevyhnete, další minimálně tři čekají pod Mnichovem. Na cestě do Innsbrucku pak do konce léta potkáte ještě jedno čtyřkilometrové omezení a především se pracuje také na samotné dálnici A13 vedoucí přes Brenner. Některé práce zde brzy skončí (nebo už skončily), ale například omezení u města Steinach am Brenner je naplánováno až do listopadu. Ve směru do Itálie je zde uzavřen jeden jízdní pruh. 

Veškeré podrobnosti o stavebních uzavírkách lze dohledat na internetu, pokud by vám nestačily standardní informace poskytované třeba na mapách Google.

TIP: Kde najdete podrobné informace o stavebních omezeních:
Česká republika: Mapa oprav ŘSD
Německo: Základní rozcestník pro výběr spolkové země (KFZ)
Bavorsko: Mapa oprav (BayernInfo)
Rakousko: Mapa oprav (Asfinag)
Itálie: Seznam uzavírek a omezení (je potřeba vyfiltrovat podle konkrétní dálnice)

V době naší cesty začátkem června byla velká kolona především za Mnichovem u odbočení na dálnici A8. Uzavírka na samotném odbočení už v létě nebude, problémy ale především ve špičkových dnech budou určitě na Brenneru, kde se tvořila pomalu jedoucí kolona už před měsícem. 

Ceny paliv: Bývalo hůř, pozor na italskou obsluhu

Naše červnová cesta vyšla poměrně draho, protože v té době se ceny benzinu pohybovaly v Německu a v Rakousku nad dvěma eury za litr. Kousek pod Mnichovem jsme na dálnici tankovali za 2,219 eur/l, na Shellce přímo na Brenneru stál přes dvě eura i litr nafty. Dnešní situace už by měla být o něco příznivější. Podle informací samotného Shellu aktuálně vyjde litr benzinu přímo na Brenneru na 1,63 eur a litr nafty na 1,569 eur, což v přepočtu nejsou ceny zas až tak vzdálené těm tuzemským. 

Ceny paliv se samozřejmě v průběhu času vyvíjí a na internetu najdete řadu stránek nabízejících informace o tom, kolik kde paliva stojí. Dobrým a nepříliš známým zdrojem mohou být přímo stránky Evropské komise, kde každý čtvrtek vychází aktualizovaný přehled průměrných cen paliv v Evropě. Podle tohoto přehledu odpovídá průměrná cena benzinu v Rakousku českým cenám, Německo a Itálie jsou o 7 Kč/l dražší. 

TIP: Podívejte se na pravidelně aktualizovaný přehled cen paliv v Evropě

Hodí se připomenout, že v Itálii často narazíte na čerpacích stanicích na dvojí ceny. Jedna cena platí pro samoobsluhu, druhá cena je účtována za dotankování místní obsluhou. Kdo chce ušetřit, stojanům označeným jako „piú servito“ se raději vyhne, jinak si připlatíte zcela zbytečně. 

Poplatky za dálnice

Pro všechny určitě dobře známé téma poplatků asi není nutné příliš rozebírat. Takže jen stručně: V Německu se neplatí nic, v Rakousku lze pořídit elektronickou i klasickou papírovou známku, za průjezd Brennerem se platí zvlášť a v Itálii je v provozu mýtný systém podobný například tomu chorvatskému.

Níže v tabulce najdete pro zajímavost některé základní částky, které bude nutné po cestě do Itálie uhradit. Protože se do Itálie jezdí samozřejmě také třeba přes Švýcarsko nebo přes rakouský Villach, přidali jsme do přehledu i švýcarskou známku a cenu za italskou dálnici vedoucí z Coccau Valico právě pod Villachem. 

Náklady na cestu do Itálie

Poplatky (základní sazby) Cena
Rakouská 10dení známka 9,90 eur
Brenner 11 eur
Švýcarská známka 40 franků
Italské dálnice
Brenner-Verona 14,40 eur
Brenner-Bologna 24,70 eur
Brenner-Řím 51,80 eur
Coccau Valico-Bologna 30,70 eur
Maslianico-Janov 16,90 eur
Zdroj: Lukáš Dittrich

Italská výjimka: Platí se, ale ne na mýtnicích

Aby to nebylo úplně jednoduché, v Itálii existuje dálniční výjimka. Dálnice A36 severně od Milána je zpoplatněná, ale nejsou zde klasické mýtnice, takže se neplatí přímo na místě. Systém pojmenovaný jako Free Flow umožňuje několik způsobů placení, řidič je ale povinný uhradit poplatek do patnácti dnů. Více informací o možnostech, jak provést platbu, najdete na stránkách Autostrada Pedemontana Lombarda.

Pro připomenutí: Rakouskou dálniční známku kupujte vždy výhradně na oficiálních stránkách společnosti Asfinag. Rozhodně se vyhněte obchodům, jako je třeba dalnicniznamkarakousko.cz, což jsou známkoví šmejdi, kteří vám za desetidenní známku naúčtují téměř 580 Kč, tedy více než dvojnásobek. Pořád se na internetu objevují také informace o tom, že je nutné desetidenní a měsíční rakouskou známku kupovat v předstihu, protože její platnost nemůže být okamžitá. Není to ale pravda. Toto se týká pouze roční známky. Ostatní známky nabízí možnost nákupu na podnikatele, což není nic jiného, než že se vzdáte možnosti známku po nákupu vrátit. Jestli jste podnikatel, nebo ne, je úplně jedno. Na stránkách Asfinagu lze předplatit také průjezd přes Brenner. Švýcarskou dálniční známku lze pořídit on-line třeba na stránkách švýcarské pošty.

Kolik bude stát italská dálnice, to záleží na konkrétním úseku. Také v Itálii nabízí kalkulačku, která vám přesně vypočítá náklady podle vaší trasy. 

TIP: Podívejte se na další užitečné odkazy
Oficiální obchod pro nákup rakouské známky: shop.asfinag.at
Oficiální obchod pro nákup švýcarské známky: shop.post.ch
Kalkulačka poplatků za italskou dálnici: autostrade.it

Kdy (ne)vyrazit na cestu

Pokud je to jen trochu možné, při cestě na dovolenou se rozhodně vyplatí vyhnout se exponovaným časům, což znamená pátek večer pro odjezd a sobotu večer pro návrat. A samozřejmě je dobré brát ohledy na termíny prázdnin. V případě Itálie jde zejména o začátek prázdnin v jižním Německu. V Bádensko-Württembersku letos prázdniny začínají 27. července, v Bavorsku pak 31. července. 

Pokud plánujete cestu přes Brenner, může vám pomoci i předpověď dopravy. Tu najdete na stránkách autobrennero.it, musíte se ale přepnout na záložku „previsioni traffico“. Případně si můžete stáhnout tuto předpověď také v pdf. 

TIP: Stáhněte si předpověď intenzity dopravy pro Brennerský průsmyk
Reklama

Diskuze

Jaroslav Tyl - 02.07.2023 16:54:05
Zdravím z Itálie.Včera cesta z VČ do Benátek cca 910 km s pauzami na tankování 11,5 h.Šlo by i za 11 h.Praha-Budweis-Salzburg-Villach-Mestre jen 2x zácpa po cca 20 min navrub mýtných bran.Drahé PHM byly vloni.1,45-1,85 E l diesel je OK.
miam - 02.07.2023 06:36:38
Díky za článek a v něm užitečné odkazy a informace!

Kalkulačka přesně spočítá, za kolik dojedete do Chorvatska. Zná i cenu cestovního pojištění

Zjistit, kde tankovat nebo kolik stojí dálniční známka, je teď mnohem snazší a pohodlnější
22.06.2023 08:07
|
0
Reklama

Jak jsme jeli do Chorvatska čtyřmi různými auty aneb co jste v televizním Autosalonu neviděli

Tesla, Saab, Hyundai a Dacia se vydají na cestu. Takhle nezačíná vtip, ale tři dny našeho natáčení
17.05.2023 20:30
|
30
Reklama

Saab za cenu elektrokola, nebo Tesla za milion. Zkoušeli jsme, které auto dojede do Chorvatska dřív

Tyhle vozy od sebe nemohou být vzdálenější. Nejen technologicky, ale i cenou. Jak fungují?
16.05.2023 10:02
|
29

Řidiči letos na dovolené v Chorvatsku ušetří. Pohonné hmoty jsou tu výrazně levnější než u nás

Za podobné ceny jako v Česku se tankuje ve Slovinsku. Rakouským benzinkám je naopak lepší se vyhnout
03.05.2023 07:27
|
6

Kvůli emisním povolenkám měly benzin i nafta zdražit o 2,50 Kč. Nakonec to zřejmě bude víc

Přechod na zelené zdroje energie je moc pomalý a poptávka po povolenkách tudíž bude vyšší
22.05.2024 14:00
|
14

Některá auta hokejové vlajky na zrcátka nepotřebují, česká vlajka je totiž nová designová móda

Motiv české vlajky najdeme na dveřích, na celém boku, na blatnících nebo třeba na světlech
14.05.2024 17:00
|
1
Reklama

Při koupi zahraniční dálniční známky lze snadno naletět. Pomůže seznam oficiálních e-shopů

Z pohledu zákona není přeprodávání dálničních známek problém. Vyhodíte ale peníze navíc za nic
13.05.2024 17:42
|
0

Nový Volkswagen California je nejpraktičtější v historii. Na naftu nezanevřel, ale bude i hybrid

Revoluční novinkou jsou dvoje posuvné dveře a pestrá škála verzí. Předprodej začne v červnu
07.05.2024 18:00
|
0
Reklama
Autosalon TV