Reklama
Retro

Na prodej je originální Trabant 601 za cenu nové fabie. Do provozu ho přihlásili až v roce 2016

Východoněmecká legenda je hitem trhu s veterány. Tento kousek neujel za svůj život víc než 3000 km
Zdroj: Tiskový servis VEB Sachsenring

Nevídané se stává skutečností. Že svoji původní cenu už dávno mnohonásobně přeskočila populární škodovácká kupátka 110 R či Rapid, prosím. Že velké peníze stojí pěkné volhy, i tomu by se dalo rozumět. Ale vysolit na dřevo statisíce za sebelepšího trabanta? Děda by se vám asi vysmál. A přece je to realita.

Ze západu na východ

Zatímco v západním Německu (mimochodem Wolfsburg leží jen asi 10 km od někdejších hranic s NDR) byla hned po válce obnovena výroba Brouka, ztrápení občané východní části bývalé hitlerovské říše si na své skutečně lidové a masové autíčko museli ještě dlouho počkat.

Ačkoliv poválečný východoněmecký průmysl shromáždil pod křídla koncernu IFA výrobní závody desítek předválečných, často renomovaných výrobců (mj. Audi, BMW, DKW, Glaser, Horch, Phänomen, Opel, Wanderer), výsledné rozdělení mezi dvě automobilky (AWZ, později Sachsenring jako výrobce lidových vozů Trabant, AWE jako producent lepších Wartburgů) mnoho pestrosti věru nepřineslo - jedinými dvěma sériově vyráběnými osobáky zůstaly až do konce NDR Trabant a Wartburg. Větší legendou se ale rozhodně stal první z nich.
Reklama

V oblacích dýmu

Světovou premiéru si nový lidový vůz schoval na vskutku typické datum. Představen byl 7. září 1957 na Lipskem průmyslovém veletrhu u příležitosti 40. výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Vyjel ve stejné době, kdy se Sovětskému svazu podařilo umístit na oběžnou dráhu Země první umělou družici Sputnik. Svůj název však nový vůz dostal až o dva roky později.

Vítězný návrh podnikové ankety měl kořeny v latinském slově Trabant - cestovatel. I když vedení závodu ve Zwickau své dvouválcové plastové dítě popsalo jako čilé, elegantní a temperamentní auto, do povědomí lidí se dostalo spíše tím, jak už z dálky rachotilo, čmoudilo a ještě dlouho po průjezdu po něm zůstával čpavý zápach spálené směsi olovnatého benzinu a oleje.

O pohon se, jak známo, staral dvoutaktní dvouválec o objemu 690 cm3, který vznikl úpravou jednotky ze staršího modelu DKW (po válce IFA) F8, jež se vyráběl už na konci třicátých let. Motor však byl kolem svislé osy otočen o 180° a přesunul se napříč před přední nápravu. Zpočátku měl výkon pouhých 16 kW a maximální rychlost 90 km/h, přičemž řidič si musel vystačit se třemi převody pro jízdu vpřed. Časem motor posílil na 26 koní, vybaven byl už čtyřstupňovou převodovkou s volnoběžkou.

Veselý symbol úpadku

Trabant byl jednoduše smutným symbolem zaostávání světa za železnou oponou. Přesto na něj mnozí nedají dopustit. Snad kvůli nostalgii. Celé karavany trabantů táhly i s náhradními díly během prázdnin do Bulharska či Rumunska na vytouženou dovolenou k Černému moři.

Když však padla Berlínská zeď, východní Němci na něj rychle zanevřeli a raději dali přednost ojetým, ale mnohem modernějším autům ze Západu. Nepomohl mu ani čtyřtaktní čtyřválec 1,1i z Volkswagenu Polo, který se pod jeho kapotu dostal v závěru kariéry. Vymazat z dějin ho ale jen tak lehce nejde. Celkově sjelo z linek výrobních závodů ve Zwickau neuvěřitelných 3,2 milionu kusů.

Ojedinělý úkaz

Na známém internetovém bazaru Mobile.de se objevil vskutku ojedinělý kousek – Trabant 601 S v rozlučkové „limitce“ Last Edition. Je přesně 53. exemplářem ze 72 vyrobených. Pochází z jara 1990, těsně před transplantací čtyřtaktního srdce. Vyráběl se sice i poté, ale už bez dvoutaktního motoru.

Výjimečný je však zejména svým dokonalým stavem. Na počítadle má údaj 3000 km, což je na věk 32 let zázračně málo. Všechno na tomto autě je původní a perfektně zachovalé. Jeho majitel ho celou tu dobu chránil před nástrahami počasí ve vytápěné garáži. Dokonce až tak, že jej dlouhá léta vůbec nepřihlásil do provozu - učinil tak až v roce 2016.

„Hořčicový“ lak je proto dokonalý, interiér také a kola jsou stále obuta originálními pneumatikami Minerva. K dispozici je původní nářadí a doklady. Tomu odpovídá i cena. Majitel si svého pokladu, kterého se rozhodl zbavit, cení na 13 950 eur, tedy skoro 350 000 Kč. Je to tedy nepochybně jeden z nejdražších Trabantů, jaké si můžete dopřát. Ve světě veteránů jde o minimální částku, ale ve světě Trabantů extrém.

Jak se vyráběl Trabant

Nepředstavujme si, že se trabanty vyráběly tak jako Škoda 120, ale i 1000 MB na výrazně automatizované výrobní lince. Výrobní proces továrny VEB Sachsenring Zwickau se odehrával v několika různě starých objektech rozesetých po centru města i širším okolí, mezi kterými automobilové polotovary převážely tam a zpět kamiony. Podíl ruční práce byl vysoký. Výroba kovových částí karoserie probíhala přímo ve Zwickau.

Stavba vozu začínala podlahou, na kterou se postupně přivařovala kostra. Kompletní kostry karoserií limuzín a zčásti i kostry pro model kombi vznikaly přímo ve Zwickau a následně se tyto kostry ponořovaly do speciální antikorozní lázně. Poté byly nedokončené kostry naloženy na speciální transportér „W50“, který je převezl do karosárny v Meerane 20 km od Zwickau, kde byly dokončeny.

Na jiném místě ve Zwickau zatím pracovalo několik desítek lisů na durolplast, který byl směsí odpadu z bavlny, kterou NDR dováželo ze SSSR, a fenolové pryskyřice v podobě prášku /tzv. Phenolharz/. V lisech se pod teplotou cca 190 stupňů bavlna spojila s pryskyřicí během cca 8 minut, poté bylo nutno vylisovaný díl nechat další cca 2 minuty vychladnout.

Právě tato časová náročnost lisování byla hlavním omezením pro zvýšení výroby. Motory pro změnu vznikaly v Karl Marx Stadtu (dnes Chemnitz). Jejich chod zde byl mimo vůz podroben asi čtyřminutové zkoušce. Výrobní kapacita motorárny byla maximálně cca 600 ks motorů za den, přičemž bylo možno testovat chod až 20 hotových motorů zároveň. Motory byly následně montovány do vozu včetně přední nápravy a tento úkon se označoval jako "svatba", tedy Hochzeit.  
Reklama

Diskuze

Lubor - 28.03.2022 18:33:19
Zase lžete
Slavek - 28.03.2022 18:15:37
Original kola Minerva made in China, vyrobena 39 2017,ale no taaak, zrovna u obuti vse neorigo

Retro: Slavná limuzína pro komunistické papaláše i závodila. Tatra 603 dnes vyjde na miliony

Vyráběla se 20 let, ale pro běžného smrtelníka byla nedostupná. To ostatně platí i dnes
26.10.2024 09:31
|
2
Reklama

Retro: Socialistické kupé Škoda Rapid jezdí lépe, než vypadá. I proto dnes stojí tolik

Legendární auto snů z osmdesátých let se dočkalo i sametové revoluce. Moc ji ale nepřežilo
19.10.2024 08:15
|
8

Poklady stodol a garáží: Proklínaná Škoda 1203 se vyráběla přes čtyřicet let. Dnes stojí i sto tisíc

Dodávka byla zastaralá už v době svého vzniku. Čechy i Slováky provázela od porodnice do márnice
06.09.2020 19:55
|
20

Jak dobře se vyznáte v socialistických autech a motorismu za ČSSR? Vyzkoušejte si to v kvízu

Při oblíbených hospodských vzpomínáních se často mísí pojmy s dojmy. Jak to bylo doopravdy?
12.05.2024 07:56
|
3

Retro: Facelift Favoritu pozbyl původní šmrnc, zato mohl mít pořádný motor. Místo něj přišla Felicia

První předokolka od Škody se mohla dočkat zajímavé omlazovací kúry. Po Sametu bylo ale všechno jinak
30.12.2023 08:42
|
4
Reklama

Retro: Nejúspěšnější český supersport byl vyroben jen ve třech exemplářích. Možná ale přibudou další

MTX Tatra V8 uměla uhánět přes 260 km/h. Stačily jí na to orgány z papalášské šestsettřináctky
24.12.2023 09:02
|
4

Kvíz: Zikmund a Hanzelka se svou Tatrou dobyli svět. Vyznáte se v jejich dobrodružství?

Legendární cestovatelská dvojice proslavila po celém světě nejen značku Tatra
17.12.2023 09:18
|
2
Reklama
Autosalon TV