Reklama
Ojetiny

100 let Citroënu: Od citrónů k SUV

Citroën letos slaví 100 let existence. Připomeňme si nejdůležitější jména, modely a další fakta

André Gustav Citroën

Zdroj: Citroën

Jestli vám jeho příjmení připomíná citrón, není to náhoda. Předkové zakladatele automobilky prodávali exotické ovoce, díky čemuž získali příjmení Limoenman. Jeho dědeček ho změnil na Citroen a rodiče na Citroën.

André se narodil 5. února 1878 v  Paříži. Bezstarostné dětství ukončila v šesti letech sebevražda jeho otce po neúspěšné investici do jihoafrických diamantových dolů.

Chlapec se zálibou v románech Julese Verna vystudoval technickou univerzitu a v roce 1908 přijal nabídku na místo ředitele automobilky Mors. Přebíral ji s měsíčním odbytem pouhých 10 kusů, kterou brzy dokázal zdesetinásobit.

V roce 1915 pak se státní podporou založil továrnu na výrobu munice, ve které na vrcholu produkce vyrábělo 13 000 zaměstnanců 55 tisíc nábojnic denně. V roce 1919 našel pro firmu nový program – výrobu automobilů. Ve 30. letech se ale přestalo dařit, dluhy narůstaly a v roce 1935 největší věřitel Michelin převzal 60procentní podíl. Zakladatel musel odejít do předčasného důchodu, onemocněl rakovinou žaludku a 3. července 1935 zemřel.

Logo značky Citroën

Zdroj: Citroën

O logu Citroënu se často hovoří jako o dvojitém šípu. Nejde ale o šípy indiánské, ale o část ozubeného kola. Po roce 1900 se André Citroën při návštěvě svých polských příbuzných seznámil s dřevěným šípovitým ozubením jakéhosi stroje, které ho jako technika zaujalo svým tichým chodem a schopností přenášet velkou sílu. Dvě části takového ozubení si nakonec vybral i pro logo své automobilky. Nejprve byly šípy žluté, kombinované s modrým podkladem, v roce 1985 se změnily na bílé na červeném podkladu. Od roku 2009 jsou šípy stříbrné.

První automobil - Type A 10 HP

První model značky Citroën dostal jméno Type A 10 HP. Navrhl ho Jules Salomon. Výrobek se pyšnil na tehdejší dobu malou spotřebou paliva 7,5 l/100 km a nízkou cenou 7950 franků.

Ještě před zahájením výroby v  květnu 1919 si ho objednalo 30 tisíc zákazníků. Na všechny se ale nedostalo, do roku 1921 bylo zhotoveno jen něco přes 24 000 kusů. I tak se ale Type A 10 HP stal prvním francouzským sériově vyráběným automobilem. Vyráběl se v několika variantách, jak bylo v počátcích automobilismu zvykem, především jako tří nebo čtyřmístné Torpédo, Coupé de Ville nebo lehký nákladní automobil.

Inovativní reklama

Zdroj: Citroën

André Citroën patřil mezi průkopníky reklamy a nebál se ani neobvyklých řešení. Třeba od roku 1925 zdobilo celou jednu dekádu 7 svítících písmen jména automobilky Eiffelovu věž. Nápis tvořený čtvrt milionem žárovek zajistil firmě pozornost po celé Evropě.

To ale nebylo v oblasti reklamy vše. V roce 1928 postavil Citroën v Paříži největší reklamní hodiny na světě.

V roce 2008 si zase v reklamě dělal legraci z  německé konkurence, když svůj model C6 v reklamě nazýval jako „nesporně německé auto“.

Traction Avant

Zdroj: Citroën

Traction Avant byl uveden na trh v roce 1934 a byl jedním z  nejzdařilejších automobilů své doby. Konstruktér André Lefèbvre použil několik zcela netypických řešení. Kromě toho, že vůz byl nízký, aerodynamický, měl samonosnou ocelovou karoserii a především revoluční pohon předních kol (odtud pramení i jeho přezdívka Traction Avant, oficiálně byl uveden pod jménem 7CV).
S pohonem předních kol se do té doby pokoušelo prorazit jen pár automobilek a s nepříliš velkým úspěchem. Traction Avant se ale vyráběl dlouhých 23 let a jako první citroën byl v roce 1954 vybaven hydropneumatickým zavěšením zadních kol.

Type H

Zdroj: Citroën

Přesun motoru dopředu a pohonu na přední kola u modelu Traction Avant přineslo zvětšení zavazadlového prostoru pro posádku. Toho využil i užitkový vůz Type H z roku 1947, první dodávka s pohonem předních kol a velkým nákladovým prostorem.

Vzhledově si sice fanoušky zpočátku nezískal, ale jeho praktičnost (nejen díky velikosti, ale třeba i rovné podlaze nebo bočním posuvným dveřím) spolu s nízkou cenou nakonec znamenala úspěch v podobě téměř půl milionu vyrobených exemplářů. Výroba skončila v roce 1981 a nedávno se model vrátil jako koncept FoodTruck.

2CV - legendární Kachna

Nejslavnější Citroën, model 2CV, měl premiéru v roce 1948. Vyvíjet se ale začal už před 2. světovou válkou. Úkol vymyslet malý pohodlný lidový vůz zadal ještě před svou smrtí André Citroën tehdejšímu vedoucímu vývoje André Lefèbvrovi v roce 1935. Zadání znělo: cena nejvýše 5000 franků, schopnost odvést čtyři venkovany přes zorané pole s nákladem plata vajec, aniž by se jediné rozbilo a s ovládáním tak jednoduchým, že ho zvládne farmářova žena vracející se z trhu.

Válka premiéru o několik let zdržela, ale úspěch byl obrovský. Během 42 let se prodalo víc než 3,8 milionu kusů. Kvůli měkkému odpružení se vůz při jízdě na nerovnostech nakláněl ze strany na stranu, takže získal svoji přezdívku Kachna.

DS

Zdroj: Citroën

Další přelomový model se představil na pařížském autosalonu v roce 1955. Italský designér Flaminio Bertoni navrhnul vůz, který kvůli svým futuristickým aerodynamickým tvarům způsobil návštěvníkům autosalonu doslova šok. Model DS zaujal nejen vzhledem, ale i řadou technických inovací – posilovačem řízení, kotoučovými brzdami, ale především hydropneumatickým pérováním na přední i zadní nápravě se systémem automatické úpravy světlé výšky. Vyráběl se dvacet let. I v  českých zemích bylo auto známé, a to díky „roli“ ve filmu Fantomas se zlobí.

CX

Zdroj: Citroën

Auto oblíbené státníky z obou stran železné opony. Nová vlajková loď byla představena v roce 1974. Kromě už tradičního hydropneumatického odpružení přinesl model CX novou řadu technických inovací – například jednoramenný stěrač, rychloměr a tachometr na válci s postupně se měnícími číslicemi či konkávní zadní okno.

V roce 1976 přijela o 25 centimetrů delší verze kombi, poté luxusnější provedení CX Prestige s klimatizací nebo elektricky ovládanými okny.

Model CX si oblíbili novináři (udělili mu titul evropského Auta roku 1975), obyčejní zákazníci (prodalo se víc než milion kusů), tak státníci. Kromě francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca šlo i o oficiální vůz východoněmeckého prezidenta Ericha Honeckera.

Motorsport

Zdroj: Citroën

Značka Citroën je dlouhodobě úspěšná v oblasti motorsportu. Například meziválečný model C6 „Rosalie“ získal 132 mezinárodních časových rekordů a 59 mezinárodních rekordů na ujetou vzdálenost. Po válce získávaly vavříny modely DS, SM či 2CV na tratích rally a dálkových závodů v Africe i Evropě.

V novém miléniu je Citroën v motorsportu spojen především se jménem Sebastiana Loeba. Model C4 WRC získal tři tituly mistra světa v poháru konstruktérů a čtyři tituly mistra světa v  poháru jezdců. Dnes se seriálu světové rally účastní model C3 WRC.

C5 Aircross - SUV místo sedanů

Zdroj: Citroën

Po sto letech existence je Citroën pevnou součástí koncernu PSA a výrobce především lehkých užitkových aut a SUV. Nejnovějším přírůstkem je model C5 Aircross. Jak začíná být pro dnešní dobu typické, nejprve byl uveden na čínský trh, na ten evropský se dostal až o rok později.

SUV C5 Aircross se na původní sedan C5 snaží navázat především v oblasti jízdního komfortu. V módním kabátu SUV se o pohodlnou jízdu stará odpružení s tlumiči s hydraulickými dorazy už v sériové výbavě. Výrobce slibuje jízdu „jako na létajícím koberci“. O pohon se starají benzinové a naftové motory, brzy se ale představí i plug-in hybridní varianta.
Reklama
Reklama
Autosalon TV